fbpx MENU

Renkler Hayatına Mı Hükmediyor?

Scarlett Johansson’dan Her Yıla Bir Bilimkurgu

27 Haziran 2015 Comments (0) Views: 2312 ANASAYFA, Maskeler, MUTFAK, SAĞLIK, Şifalı Bitkiler, Tarifler, Tatlı

1 Hindistan Cevizinden 3 Beyaz

Tropik bölgelerin kraliçesi hindistan cevizinden gıda ve tıp gibi pek çok sektörde faydalanılmaktadır. Bugün sizlere tek bir hindistan cevizinden üç farklı alanda nasıl yararlanabileceğinizi anlatacağım.

Potasyum, magnezyum, kükürt, sodyum bakımından zengin olan hindistan cevizi; kusma, mide ülseri, hazımsızlık vb. sindirim sistemi rahatsızlıklarında son derece yararlıdır. Bunun yanında cildi besleyici ve gerginleştirici bir özelliği de vardır. Saçları güçlendirmesi de cabası.

Bir şeyler yapabilmek için ilk önce manav veya marketin yolunu tutup olgunlaşmış bir hindistan cevizi satın almanız gerekecek. Hindistan cevizini seçerken ağırlığına ve çıkardığı sese dikkat etmelisiniz. Eğer salladığınızda kulağınıza su sesi geliyorsa ve kütlesi ağırsa o hindistan cevizini alın. Yok tam tersi su sesi hiç duyulmuyor ve hafifse başka marketin yolunu tutun. Hindistan cevizini aldınız ve eve geldiniz. Şimdi bir de çekiç, tornavida, kap kacak, bıçak, mikser, rondo, tülbent ve ocağa ihtiyacınız olacak.

Hindistan Cevizi Nasıl Açılır?

Hindistan cevizini düz bir zemine koyun. Üzerindeki deliklerden birine tornavidayla bastırıp üzerine çekiçle vurarak delik açın. Diğer iki deliğe de aynı işlemi tekrarlayın. Ardından delikler bardağın ağzına gelecek şekilde ayarlayın ve suyunu iyice bardağa boşaltın. İçinde hiç su kalmadığında hindistan cevizini -yarım dünya şeklinde hayali bir çizgiden- çekiçle vura vura elinizde döndürün. Kabuğun ortadan ayrılacağını hissettiğinizde elinizle ortadan ikiye ayırın.

Dış kabuğu yine tornavida yardımıyla çatlatarak etli kısmından ayırın. Beyaz kısmın dışındaki ince kabuğu soymaya başlayın. Bir bardak hindistan cevizi suyu, birkaç parça soyulmuş etli kısım hazır. Artık her şey tamam ise ne yapabileceğimize bir bakalım!

Doğal cilt bakım sütü

Doğal cilt bakım sütü

Beyaz 1: Besleyici Cilt Sütü

İlk önce, hindistan cevizinin beyaz kısımlarını rondodan geçirip iki ayrı kaba eşit miktarda bölelim. Hindistan cevizinin suyunu yine iki kaba aynı ölçüde dökelim. Kaplardan birini kenara koyun. Onu krema için kullanacağız. Diğerine bir bardak içme suyu ekleyerek elinizle yoğurun. Bu sayede hindistan cevizi, özünü suyun içine iyice bırakacak. Ardından bir tülbent ile üç sefer kaptan kaba süzelim. Kalan posayı ayrı bir kaba alın. Süzdüğünüz yağlı sütü 10 dakika kadar kaynatıp 6 saat dinlendirin.

Hindistan cevizinden doğal cilt sütünüz artık hazır. Cam bir kavanoz veya tabakta üstü kapalı bir biçimde buzdolabında muhafaza edin. Bitene kadar sabah-akşam bir pamuk ile yüzünüze uygulayın. Cildi nemlendirici, gerginleştirici, besleyici ve sıkılaştırıcı etkisi vardır.

Hindistan cevizli pasta kreması

Hindistan cevizli pasta kreması

Beyaz 2: Pasta Kreması

Kenara koyduğunuz öteki kabı alarak mikser ile 5 dakika çırpın. Ardından içerisinde yarım bardak süt veya su ekleyerek 10 dakika daha çırpın. Arzuya göre şeker ve vanilya ile tatlandırabilirsiniz. İster puding isterseniz de kek tabanı arasında pasta kreması olarak tüketmeniz mümkündür. Buzdolabına muhafaza ediniz.

Beyaz 3: Tatlı Ve Kek Süsü Hindistan Cevizi

Cilt sütünü hazırlarken kenara ayırdığınız etli kısım posasını gölgede 2 gün kadar kurutun. Daha sonra tatlı ve kek süslemesinde kullanabilirsiniz.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
26 × 22 =