fbpx MENU

Aralık Ayı Burç Yorumları

Dönemin Düzenbaz Kralı

25 Kasım 2014 Comments (0) Views: 2754 ANASAYFA, Babamın Mutfağı, MUTFAK

12 Saniyede 12 Diş Soymak

Kulağa çılgınca geldiğinin farkındayım. Yine de son derece basit bir yöntem ile 12 saniyede 12 diş soymak mümkün.

Sarımsağı sevmeme rağmen iş onu soymaya geldiğinde mutfaktan çaktırmadan tüyenlerdenim ben de. Mini minnacık dişlerini bıçakla teker teker soymak için uğraşmayı sevmiyorum. Hele bir de misafiriniz varsa ve acele etmeniz gerekiyorsa eyvah, yandınız! Evin küçük kızıysanız bu tarz küçük görünen; ama derdi kendinden büyük meşgaleler hep sizi buluverir ne hikmetse.

***

Öyle günlerden biriydi, babam mutfağa hızlı bir dalış yaptığında. Dalışın amacı; hanımlara yardımdan öte buzdolabında küçük bir gezintiye çıkmaktı. Amaç, eyleminin dışına taştı. Zil çalan karnı tavana kaçtı. Ben cebelleşirken sözüm ona sarımsak dişleriyle önce bir gülümseme, sonra bir soru yerine ulaştı:

‘Kızım n’apıyorsun?! Sarımsak öyle mi ayıklanır? Hem de üç baş sarımsak. Böyle uğraşırsan ziyafeti akşama değil, yarına bırakmak zorunda kalacağız.’

Daha önce başka türlü sarımsak ayıklandığını ne duymuş ne de görmüştüm. Afalladım; lakin belliydi babamın bir şeyler bildiği. Güldüm. Meydanı ona bıraktım:

‘Sen ayıkla madem babacığım.’

Dolaptan bir tencere çıkardı. Attı sarımsağı içine, kapattı kapağı üstüne. Başladı tencereyi alt üst sallamaya. Zangır zangır sesler geldi. Sarımsak dişleri sarhoş misali sağa sola yuvarlandı. Kapak bir açıldı. Önümde tam on iki diş sarımsak çırılçıplak sofraya uzandı.

***

Sarımsak soymaya üşeniyorsanız yapmanız gerekenler çok kolay. İlk önce; küçük bir tencere alın kapaklı ve içine sarımsağı koyun. Daha sonra; şiddetli bir şekilde onu sallayın. Sarımsak dişleri tencerenin iç yüzeyine çarparak kabuklarından ayrılmaya başlayacaklar. Geri kalan vakit de size kalsın.

VİDEO İÇİN

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
2 × 4 =