fbpx MENU

Ruhsel İle Tattoo Nedir, Ne Değildir?

Nikola Tesla’dan Hard Rock

8 Ocak 2015 Comments (0) Views: 4871 ANASAYFA, MODA, Ne Giysek?, Sen De Dene

20 Dakikada Elle Boyunluk Örmek

Duyduk duymadık demeyin, hemen en yakın tuhafiyeden iki yün edinin! Numaralı şişlerinizi, saatler öldüren tığlarınızı ve model kalıplarınızı bir kenara bırakın! Makas ve yün dışında başka hiçbir malzemeye ihtiyaç olmadan, sadece 20 dakikada elle boyunluk örmek nasıl olurmuş, hep beraber görelim. 

Sonbahar ve kış aylarında olmazsa olmazlarımdandır boyunluğum. Eminim ki; kız, erkek farketmez, sizin de mutlaka onu seven ve onsuz dışarı çıkamayanlarınız vardır aranızda. İşte bu harika! Çünkü dilediğiniz renkte, bir sürü boyunluğunuzu kendiniz yapacaksınız demektir bu. Kulağa her ne kadar tuhaf gelse de yoğun İstanbul trafiğindeyken otobüste, vapurda veya hastanede, hatta askerde bile boş vaktinizde örebilirsiniz bunu. Şiş veya tığ kullanmadan elle yün örmek hem eğlenceli, hem de kolay. Siz tekniğini çözün, sonra kendinize veya sevdiklerinize hediyeler yapın. Bir işe yarayın yahu!

Gelelim boyunluğumuza… Öncelikle iki adet yüne ihtiyacınız olacak. Eğer büyük bir top alırsanız da başka bir şey üzerine yarısını sararak yine iki top elde edebilirsiniz. Genelde tek renk satışa sunulan boyunluklardan bana gına geldi ve ben, çift renkli yünü tercih ettim tasarımımda. Siz de kendiliğinden değişen ikili veya üçlü renkleri tercih edebilirsiniz yün seçiminde. Karışık renkli yünlerde cidden çok şık bir görünüm elde ediliyor. Belki klip olarak izlemek isterseniz diye mini bir şeyler hazırladım size! Yapılışı çok basit; ama ben yine de kilit noktalarda görüntüyü ağır çekime aldım.

Buradan izleyebilirsiniz —> BOYUNLUK VİDEOSU

Tığ ve şiş kullanmadan el ile boyunluk örmek.

Tığ ve şiş kullanmadan el ile boyunluk örmek.

İlk başta; iplerimizin iki ucunu birleştirerek çift kat ip elde ediyoruz. Birazını diğer tarafa doğru çeke çeke ayırıyoruz. Minik bir düğüm yaparak düğümün halkasını bileğimizden geçiriyor ve bundan sonra iplerin ucunu ayrı tutuyoruz. Bileğimizde halka ip dururken öteki elimizin baş parmağıyla yünden çekerek orta parmağımızla da bileğimiz tarafında olan ipi kavrıyoruz. Bileğimizi baş parmağın oradaki çukurdan sonra da orta parmağın bulunduğu yerden geçirerek elimize ikinci halkayı yerleştiriyoruz. Bu şekilde tam 10 kere bunu tekrarlayıp başlangıç zincirini oluşturuyoruz. Sonra ipin ucunu tutarak bileğinizdeki halkayı onun üzerinden geçirin. Tuttuğunuz ipten halka yaparak öteki bileğinize bu sefer halkaları bu şekilde dizmeye devam edin.

Boyunluğunuz istediğiniz uzunluğa ulaşana kadar, ilk 10 zincirden sonra yaptığımız işlemin aynısını sağlı sollu tekrarlayarak devam edin. Parmaklarınızla ördüğünüz yünü tamamlamaya karar verdiğiniz zaman yeni bileğe geçerken ikinci halkadan sonra üçüncü halkayı almayın. Bileğinize yeni geçirmiş olduğunuz halkanın arkasındakini yani; ilk halkayı alarak elinizden sıyırın ve onu orada bırakıp öteki elinize geçin. Bu şekilde her ikinci halkayı serbest bırakıp örgü boyunca yaptığınız işleme devam edin ikide bir. Boyunluğunuzun eninde zincir oluşmaya başlayacak. En son ipin ucunu biraz bırakarak makas ile ipi kesin, düğüm atın. Çarşaf katlar gibi iki en tarafını birbirine doğru getirerek çapraz bir şekilde iki iple boyunluğunuzu dikin. Düğüm atıp ipin ucunu kesin.

Boyunluğunuz hazırdır. Güle güle parçalayıp, eskitin!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
11 + 5 =