fbpx MENU

Tiramisu’nun Enteli

Dört Ocak BMKM Günü

31 Aralık 2014 Comments (0) Views: 1389 ANASAYFA, Kafama Göre

2015’e Beş Kala

Melankoliden neşe kaynağına, 2015’e beş kala bir şeyler karalayayım istedim. Bana ilham veren abiler, ablalar mest olsun; ötekiler beride dursun. 2014 geride kalsın, yeni yıl başlasın! A hey, hey hey…!

Ne melankoliden öleni ne de her daim otuz iki diş gezeni anlayamıyorum ben. Biri fındık kabuğunu doldurmayacak tasaları dev dertleştirir, diğeri acıyı inkar edip insani duygularını ezer geçer. İki türlüsü de bana kişinin hayatı ve kendi mekanizmasını inkar etmesi gibi geliyor. Oysa ki; hüzün, mutlulukla kardeştir. Bilge kişi, dertlerin farkındadır ve hayatın diğer mutlu sürprizleri için de minnet kaplıdır. Yani o; ne dünyanın sonu gelmiş gibi her durumda karalara bağlar, ne de zaman makinesi icat edecekmiş gibi sürekli havalara uçar. Bilir ve yaşar. Dengeler önemlidir.

Hayatta bazı dengeler vardır. Bu dengeler tüm evrende kusursuz bir düzenle birbirine bağlıdır. Gecesi olmayan bir gündüz gördünüz mü? Kutuplardan bahsedecekseniz, orada bile bir döngü olduğunu ve bir süre sonra gündüzlerin geceye döndüğünü hatırlatmak isterim. Peki, sadece beyaz ile resim yapmak veya başka bir şey mümkün mü? Mutlaka siyah bir zemine ya da karşıt bir renk boyaya ihtiyaç var. Yaşam da böyle bir şey işte. Sadece hangi duyguda ne kadar kalmak istediğiniz hiç şüphesiz ki; tercih meselesi.

Hayatın zorluklarını reddetmek yaşamın kendisini inkar etmektir. Ağlamamak kişinin kimyasını kabul etmemesidir. Özgürlük, kabul ettiğin noktada başlar. Olanı olduğu gibi aldığında mutlu olmaya başlar ve pişmanlıklardan uzağa düşersin. Bedenini ve hayatı yargılamaz, farkındalığın ışığında bilinçli adımlar atmaya başlarsın. Vaziyet böyle olduğunda mutlu olman gerektiğinde mutlu olur, üzülmen gerektiğinde üzülürsün; ama asla dengeleri aşmazsın. Tabii, istisnalar kaideni bozmamalı. Şaşırdığın da olabilir arada, şaşırttığın da. Mümkün.

Şimdi, yeni yıla girerken tanıdığım tanımadığım herkes ile kendime kocaman mutluluk, şans, sağlık, sevgi, bilgi ve ışık diliyorum. Biliyorum ki; 2015’de cicili bicili sürprizler kapımızda olacak. Olası aksiliklerde ise; hatırlamanızı istediğim tek şey:

‘Unutmayın ki; hepimiz aynı hayatı yaşıyoruz. Kendinizi hiçbir koşula, duyguya şartlamayın. Akışına bırakın ve yeni yılın tadını çıkartın. Hangi duyguda ne kadar süre kalacağınızı ise; bırakın an belirlesin.’

5… Dört… 3… 2… Biiir..!

Blessed be!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
22 × 17 =