fbpx MENU
Bafa ve Kapıkırı Köyü.

Bafa’nın Tarihi Kalbi: Kapıkırı Köyü

Hüseyin Doğan Kırlangıç Sanat Atölyesi'nde çalışırken.

Ağaçları Konuşturan Heykeltıraş Hüseyin Doğan

21 Ağustos 2017 Tam Güneş Tutulması gerçekleşti.

15 Ağustos 2017 Comments (0) Views: 2474 ANASAYFA, ENERJİ, Kafama Göre, Yararlı Bilgiler

21 Ağustos 2017 Tam Güneş Tutulması’nda Güneş’in Yüzölçümü Hesaplanacak

1979’dan -bu yana tam otuz sekiz yıl- sonra tekrar Amerika’dan gözlemlenebilecek olan Tam Güneş Tutulması 21 Ağustos 2017 tarihinde saat 15.47‘de başlayacak. Ay’ın Dünya ile Güneş arasına girmesiyle meydana gelen doğa olayı, ne yazık ki bizim gecemize denk geldiğinden Türkiye’de görünmeyecek. 

Tutulma gözlükle izlenebilecek.

11 Ağustos 1999 tarihinde yine Tam Güneş Tutulması gerçekleşirken Türkiye’den bunu izleyebilmiştik. Hala dün gibi hatırlarım. Oturduğumuz yazlık sitenin bahçesinde tanınmadık bir telaş vardı. Herkes birbirine siyah cam bulup bulmadığını soruyor, elinde fazla olanlar ise paylaşmayı teklif ediyordu. Tüm site heyecanla Güneş’in tutulma anını bekliyorduk. Öğle vaktiydi ve hava çok sıcaktı. O ara dergiler bu doğa olayını gözlemlemek için siyah camlı gözlüklerden hediye ediyordu. Bende de o dergilerden çıkma bir tane gözlük vardı.

Tam Güneş Tutulma anı geldiğinde gözlükler takıldı. Gözlüğü olmayanlar elindeki siyah camları gözüne tuttu ve kafalar gökyüzüne kaldırıldı. Yavaş yavaş gündüzün ışığı kaybolmaya başladı. Sanki öğlen değil de akşamüstüymüş gibi bir atmosfer hakimdi. Güneş’in yerine artık simsiyah bir daire asılıydı gökte. Bir süre sonra dünya tekrar eski haline döndü. Benim açımdan bir ilkti ve garip bir histi. Hem ürkütücü hem de bir o kadar sihirli ve güzel bir andı diyebilirim.

İşte yine bu şekilde gerçekleşecek olan Tam Güneş Tutulması, bu sefer ne yazık ki Türkiye sınırları içerisinden gözlemlenemeyecek. Hatta sadece bu doğa olayı Amerika’dan görülebilecek. Gökbilimcilerine göre; tutulmanın tam tutulma evresi 2 dakika 45 saniye sürecek. Tutulmayı en doğru şekilde gözlemleyebilenler Nashville sakinleri olacak. Portland’da bulunanlar yine bu manzaranın % 99’una tanıklık ederken Atlanta’dan tutulmayı izleyenler bunun % 97’sini görebilecek.

Türkiye’den tekrar gözlemlenebilecek olan Güneş Tutulması 30 Nisan 2060 tarihinde gerçekleşecek. Amerika’daki bir sonraki Tam Güneş Tutulması ise 13 Haziran 2132’de gerçekleşip tutulma anı 7 dakikayı bulacak.

Tam Güneş Tutulması

21 Ağustos 2017 Tam Güneş Tutulması’nda Güneş’in Yüzölçümü Hesaplanacak

Bilim adamlarının tarihin en büyüğü olarak nitelendirdiği 21 Ağustos 2017’de gerçekleşecek olan Tam Güneş Tutulması’nda Ay, yaklaşık bir buçuk saat boyunca Güneş’in önünde kalacak. Tutulma DKIST teleskopu ile ölçümlenecek.

1891 yılında Güneş’in boyutunu ilk tahmin eden kişi olarak kayıtlara geçen Alman astronom Arthur Auwers, Güneş’in yarıçapını 696.000 km. olarak hesaplamış; bunu hesaplayabilmek için ise Yıldız fotosferindeki çıplak gözle görülebilen dalgalanmaları baz almıştı. 2015’e kadar kullanılan ölçüm, sonrasında yeniden değiştirildi. Uluslararası Astronomi Birliği, Güneş’i izleyen uyduları baz alıp Yıldız’ın yarıçapını 695.700 km. olarak yeniden hesapladı.

Teknoloji ilerledikçe bilim kendini yeniledi ve tekrardan yapılan araştırmalar sonucunda bilim adamları, Güneş’in yarıçapının önceki hesaplamalardan çok daha fazla olduğuna dair bir tez ortaya koydular. Bu bilimsel araştırmaların sonucu 21 Ağustos’da gerçekleşecek Tam Güneş Tutulması ile beraber açıklığa kavuşacak. Gökbilimcilerine göre; yüzyıllardır noksan hesaplanan Güneş’in yüzölçümü ilk kez hakiki değerlerine en yakın değer olarak ölçülecek.

Güneş’in yüzölçümü ilk kez hakiki değerlerine en yakın değer olarak ölçülecek.

Güneş Tutulması Aslan Burcu’nda Gerçekleşecek

21 Ağustos 2017’de yaşanacak olan Tam Güneş Tutulması Aslan burcunda gerçekleşecek. Güzel açılarla bir araya gelen bu tutulma sonucunda bir süredir negatif olan duygular yerini pozitife bırakacak.

Tutulmada Ay ve Güneş bir araya gelerek kalıcılığın söz konusu olduğu Satürn’e ve sürprizler gezegeni Uranüs’e olumlu açıyla bağlancak. Bu sayede uzun süredir zihninizde var olup da hala hayata geçiremediğiniz projeleriniz, hayalleriniz için bir fırsat doğacak ve yaşamınızda yeniliklere dair alan açılacak.

Mutluluk, sağlık, aşk, şans, sevgi, eğlence, dostluk vb. konuların gündeme oturacağı bol kahkahaları günler için gelin o gün hep beraber meditasyon yapalım!

Sevgiyle kalın.

Işık üzerinize yağsın.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
29 + 16 =