fbpx MENU
fotoğrafçılık

Stok Fotoğrafçılığı Nedir? Nasıl Para Kazanılır?

eddie vedder

‘One World: Together At Home’ Konseri ile Devler 18...

n95 maske

11 Nisan 2020 Comments (0) Views: 1820 ANASAYFA, Egzersiz, SAĞLIK, Yararlı Bilgiler, Yoga

2500 Yüzyıl Öncesinin Öğretileriyle Koronavirüs İle Mücadele

Merhaba Renkli Sen takipçileri! Nasılsınız? Umarım hepiniz iyisinizdir. Bundan birkaç ay önce bu bloga pandemi karantinasından içerik oluşturacağım ve hepinizi ayrı ayrı düşünüp halinizi, hatırınızı soracağım düşünsem aklıma gelmezdi. Ama hey hat, hayat…

‘Uçup giden ruhlara huzur, kalanlara metanet’ diyerek hemen bu karantina sürecinde evde neler yapabilirsiniz ve covid-19 virüsünden nasıl korunabilirsiniz konularına geçiyorum. Gelin hep birlikte 2500 yüzyıl öncesinin öğretileriyle koronavirüs ile mücadele edelim!

Koronavirüs (Covid-19) yeni dünyaya ait ve şundan aylar önce tüm dünyada yayılmaya başlayan bir virüstür. Bulaşıcıdır ve insandan insana kolaylıkla geçebiliyor. Belirtileri sıklıkla yüksek ateş ve kuru öksürük olsa da bilim adamların yaptığı bazı çalışmalara göre; bazı hastalarda hiçbir semptom görülmeyebiliyor. Henüz aşısı veya kesin bir tedavi yöntemi bulunmuyor.

Peki, küresel bir salgın halini alan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi ilan ettiği bu illetten kendimizi ve sevdiklerimizi nasıl koruyabiliriz?

Koronavirüsten Korunma Yolları

Birtakım önlemler alarak kendimizi Covid-19 virüsünden korumamız mümkün. Bunun için istikrarlı olmanız ve kendinize güvenmeniz yeterlidir.

 • 3 ALTIN KURAL: Mesafe – Temas – İzolasyon (Hastalık en az esneme kadar kolay bulaşabildiği için diğer kişilerle salgın bitene kadar temas halinde olmamalı, tokalaşmamalı, sarılmamalı, konuşurken aramıza mesafe koymalıyız. Mümkün olmadıkça ise evden çıkmamalı ve kendimizi karantinaya alıp izole olmalıyız. Şu an hiç kimsenin hasta ya da taşıyıcı olup olmadığını bilmemiz mümkün değildir.)
 • HİJYEN: Ellerinizi sık sık yıkamanızda (en az 20 saniye), kolonya ve dezenfektan gibi ürünler kullanmanızda, evin odalarını havalandırıp havadaki partikülleri dağıtmanızda, sık sık dairenizin sokak kapısı önünü sirkeli su ya da çamaşır suyu ile silmenizde, kıyafetlerinizi yıkamanızda fayda var. Virüsün farklı yüzeylerde farklı saat ve günlere kadar kaldığı biliniyor. Bu yüzden kişisel ve ev temizliğiniz önemli.
 • MASKE VE ELDİVEN KULLANIMI: Bu konu hakkında bilirkişilerin farklı tezleri oldu bugüne kadar. Eğer evinizden dışarıya çıkacaksanız mutlaka maske takmanız ve maskeyi eve geldiğinizde yaşadığınız alana taşımamanız, yok etmeniz öneriliyor. Yıkanabilir maskeleri yıkayarak kullanabilir, tek kullanımlıkları birkaç saat sonra atabilirsiniz. N95 maskeler ise özel filtresi sebebiyle %99’a kadar koruma sağlayabiliyor. Eldiven kullanımına ilişkin de pek çok fikir var. Ben eldiven kullanmayıp sokakta elimi yüz bölgeme değdirmemeye ve eve gelir gelmez ellerimi hemen yıkayıp, elime dezenfektan sıkmayı tercih ediyorum. Çünkü eldivenin de virüsü alıp pek çok yere taşıdığına dair söylentiler var.
 • CEP TELEFONU TEMİZLİĞİ: Dışarıdan eve geldiğinizde cep telefonunuzu dezenfektanlı bir mendille silmenizde fayda var. Telefon en çok temas halinde olduğumuz bir materyal olduğundan onun da temizliğine özen göstermelisiniz.
 • GIDA ALIŞVERİŞİ: Eve servis, temassız teslimat tercih edebilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız bulunmuyorsa gittiğiniz markette ürünlere çok dokunmadan, sadece alacağınız ürüne dokunarak sepetinizi doldurup hızlı ve birkaç haftalık alışveriş yapabilirsiniz. Eve geldiğinizde ya da dışarıdan eve sipariş getirttiğinizde bozulmayacak ürünleri 12 saat kapı önünde olduğu gibi bekletebilir, sonrasında buzdolabınıza yerleştirebilirsiniz. Peynir gibi hemen bozulacak ürünlerin ise dışını dezenfektanlı bir bezle iyice silip kenara dizebilir sonra ellerinizi yıkayıp ürünleri dolabınıza yerleştirebilirsiniz. Meyve sebzeleri su altında aynı elleriniz gibi en az 20 saniye yıkayabilirsiniz. Paketli ürünler tercih edebilirsiniz.
 • C, D VE E VİTAMİNİ: Vitaminler bağışıklık sistemini hastalıklara karşı koruduğundan bu virüste de bir katkı sağlayabiliyor. Özellikle C vitamininin grip ve nezlede çok işe yaradığını bilmeyen yoktur herhalde. Vitamin alımını meyve ve sebzelerden karşılayabilirsiniz. Her gün tüketeceğiniz portakal, mandalina, greyfurt, kivi, havuç, yeşil biber sizin dinç olmanızı sağlayacak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Gün içinde balkondan 15-20 dakika kadar Güneş ışığı almayı da ihmal etmeyin.
 • TAM TAHILLI YİYECEKLER: Karantina günlerde evde eskisinden daha hareketsiz olduğumuz aşikar. Bu sebeple sindirimi zor gıdalar yerine kolay sindirilebilir yiyecekleri tercih etmeniz bedensel ve zihinsel olarak sizi hafif tutacaktır. Tam buğday ekmeği, yulaf, kepekli galeta gibi…
 • PROBİYOTİK: Probiyotik alımınıza da dikkat etmeniz gerekiyor. Kefir ve ev yoğurdu gibi ürünler bu ihtiyacınızı karşılıyor.
 • SIVI TÜKETİMİ: Bol bol su ve sıvı tüketin.
 • DÜZENLİ GECE UYKUSU: Gece uykusu hiçbir şeye benzemiyor cidden. Karanlık ve sessiz ortamda uyunan gece uykusu, sizi bir sonraki güne zinde ve daha enerjik yapacaktır.
 • DÜZENLİ EGZERSİZ: Ruh ve beden sağlığını bir bütün olarak düşünmelisiniz. Bedeninizi sağlıklı tutarsanız ruhunuz da zaman içerisinde kendini iyi hissetmeye başlayacaktır. Kendinizi zorlamak yerine hoşunuza giden ve size hitap eden bir sporu evinizde sürdürebilmeniz mümkün.

Tibet’in Gençlik Öğretileri

Günde sadece 15-30 dk. kendinize ayıracağınız bu vakit, bedeninizi ve ruhunuzu zorluklara karşı hazırlıyor ve dirençli olmanızı sağlıyor. 2500 yy. öncesine ait, manastırdan günümüze taşınan 5 hareket ile genç ve zinde kalmanız mümkün.

Hareketlere başlamadan önce dikkat etmenizi isteyeceğim birkaç detay var. Herhangi bir rahatsızlığınız var ise vücudunuzu zorlamamalı, eğer başka egzersiz listeniz var ise ona devam etmelisiniz. Bu hareketleri sonuna kadar yapmak önemli değil, önemli olan; nefesle bir ve hissederek yapmanız. Boyun, bel ve diz bölgenize aşırı dikkat etmelisiniz. Zorlandığınız yerde ise lütfen hareketi bırakınız.

Tibet’in 5 hareketini eğer aç karnına sabahları yaparsanız vücudunuzdaki enerji titreşimlerini hissedebilirsiniz. Akşam da hareketleri yapabilirsiniz. Aşırı dolu mide ile yaparsanız mide bulantısı ve zorluk çekebilirsiniz. Hareketlerin hepsini 21’e tamamlamanız önemli. Poz aralarında dinlenebilirsiniz. Eğer bir hareketi 21 defa yapmak sizi zorlayacak ise; ilk hafta 3, sonraki 5 ve üçüncü hafta 7 ile 4. hafta 21 tekrar şeklinde deneyebilirsiniz.

Bu egzersiz ile kendinizi zinde hissedecek, tıkanmış enerji alanlarınızı açacak, ruh ve beden bütünlüğü ahengini hissederek bağışıklık sisteminizi güçlendireceksiniz. Ayrıca hareketlerin yaşlanmayı geciktirici bir özelliği de bulunuyor.

Hareketleri Youtube kanalımda izleyebilir, aklınıza takılan soruları buradan veya video altından yorumla bana ulaştırabilirsiniz.

Karantina Günleri Evde Vakit Nasıl Geçer?

Koronavirüs için önlemlerinizi aldınız ve kendiniz ile sevdiklerinizi korudunuz. Bağışıklığınızı güçlendirdiniz, sağlığınıza dikkat edip hijyeninize önem verdiniz… Peki, ya şimdi ne yapmalı?

Şundan birkaç ay öncesinde kadar her birimiz yoğun bir koşuşturmaca içerisindeydik. Küresel salgın ortaya çıktı ve ‘evde kal’ mottosuyla herkes odalarına tıkıştı. Aslında inziva gibi de değerlendirebileceğimiz serin kanlı olmamız gereken bu süreçte nasıl vakit geçirebiliriz?

Film öldürüp bir türlü bitirmeye fırsat bulamadığımız dizileri sezon sezon izleyebiliriz. Vaktim yok diye şikayetçi olduğumuz spor kaçamaklarınız gündemimizin tam ortasına oturup her gün düzenli bir şekilde egzersiz yapabiliriz. Meditasyon ile ruhumuzu besleyebilir, sakin ve klasik müzikler dinleyerek auramızı etkileyebiliriz. Uğraşmaya fırsatım yok diye yakındığımız yaprak sarması, süslü kurabiyeler gibi meşakkatli yemeklere yönelebilir, dünya mutfaklarından farklı lezzetler deneyebiliriz. Yığınla kitap okuyup her gün yeni bir bilgi öğrenebilir, kalemimiz güçlüyse o kitapları yazan bizler olabiliriz. Fotoğraf çekenler evine mini bir stüdyo kurup ürün fotoğrafları çekip pazarlayabilir, işleri internet üzerinden olanalar tam takır kendini işine adayabilir. Yeni hobiler edinebiliriz. Yapboz ve kutu oyunlarıyla beyne jimnastik yaptırtabiliriz. Sudoku çözebilir, şarkı besteleyebiliriz. Sevdiklerimizle görüntülü kamerada konuşup hasret giderebiliriz. Evimizin dekorasyonunu değişitirebilir, yıllardır dokunmaya fırsat bulamadığımız raflarda derin temizliğe girebiliriz diye uzar gider bu liste…

Yeter ki; kendimizin ve sevdiklerimizin değerini bilelim. Bilinçli olalım. Panik ve telaş yapmadan, sağlıklı olarak kendimize, hayata, sevdiklerimize bir fayda sağlayalım.

Hepinizin yoluna ışık, gönlüne sabır ve neşe dolsun! Seviliyorsunuz! Umut ve sağlık dolu günler sizinle, bizimle olsun.

Blessed be.


Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
22 − 5 =