fbpx MENU
aloe vera bakımı

ALOE VERA BAKIM KILAVUZU

okan bayülgen

Gece Kuşu’ndan Film Tadında Bir Kahve Belgeseli

cilt bakım ürünleri

21 Mart 2021 Comments (0) Views: 32 ANASAYFA, Beslenme, Makyaj, Maskeler, SAĞLIK, Sen De Dene, Yararlı Bilgiler

3 Adımda Cilt Bakımı

‘Her cilt bakımı ve şımartılmayı hak eder!’ diyor ve hemen size günlük bakım rutinimden ve kullandığım ürünlerden bahsetmek istiyorum!

Eğer ilk defa cildinize bakım yapacaksanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız benim 3 adımda cilt bakımı taktiğimi gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. Kendinize ayıracağınız birkaç dakika sayesinde bu düzene devam ederseniz hem cildiniz gençleşecek hem de derinizin ihtiyacı olan ilgiyi ona göstermiş olacaksınız.

Bu adımları gece ve gündüz olmak üzere günde 2 defa uygulamanız gerekiyor. Uyandığınızda yüzünüzü ılık suyla yıkayarak güne başlamalısınız. Aşırı soğuk su cildinizdeki bazı kirleri çıkarmayacak veya aşısı sıcak su ise derinizin çabuk gevşeyip daha erken yaşta sarkmasına sebep olacaktır. Duru bir suyla güne başlamak en sevdiğim!

Yaşım 35, cildim 25…

Evet! Bazı okurlarım, izleyicilerim bunu öğrendikten sonra epey şaşırıyor. Unutmayın ki sağlıklı bir cildin sırrı, cilt bakım ürünlerinin yanı sıra dengeli beslenme, sağlam bir uyku düzeni ve hayattan zevk alıp mutlu olmakla birlikte geliyor. Eğer bunları uygularsanız yaş almaktan ve aynaya bakmaktan korkmanıza gerek kalmıyor.

Yüzümüzü yıkadıktan sonra hangi cilt bakım ürünleri ile devam etmeliyiz?

Her cilt tipi, özel yaşam koşulları, genetik özelliklere göre bu ürünler değişkenlik gösterebilse de benim cilt bakım rutinim en klasik üç üründen oluşuyor: Tonik, göz altı kremi ve yüz bakım kremi & nemlendiricisi.

Yaşam koşullarından kastım; misal, Güneş’e çıkacaksanız mutlaka Güneş kremi sürmeli ve göz çevrenizi Güneş gözlüğü ile her daim korumalısınız. Çünkü; bu kremleri kullansak bile cilde en fazla hasar veren ve ciltte lekeler bırakan şey aslında Güneş’in zararlı UV ışınları. Bazı göz altı morlukları genetik olabileceği gibi bazılarıysa düzensiz uyku ve beslenme biçiminden kaynaklanıyor. Uykunuzu düzenleyerek ve yeşil sebzelere ağırlık vererek göz çevrenizi gözle görülür oranda iyileştirmeniz mümkün.

Cilt bakım rutininiz için ilk başta bir makyaj pamuğu yardımıyla yüzünüzü güzelce tonikle temizleyin. İkinci adım olarak minik ve hassas dokunuşlarla daireler çizerek göz çevrenize göz kreminizi uygulayın. Son olarak ise yüzünüze masaj yaparak yüz kreminizi yedirebilirsiniz.

Cilt bakım ürünleri neye göre seçilir?

Cilt bakım ürünlerini seçerken bir şehir efsanesi olan ‘fiyatı yüksekse kesin iyi üründür’ algınızı değiştirin. 

Ürün seçiminde en önemli olan üç şeye dikkat etmelisiniz. İlki cilt tipiniz, ikincisi yaşınız ve üçüncüsüyse ürünün içindeki maddeler. Eğer 25 yaşındaysanız ‘aman kırışıklıklarım oluşmasın’ mantığıyla 55 yaş üstü bir krem kullanmak size hem pahalıya patlayacak hem de kremin dokusu itibariyle cildinizde ağır bir hissiyat bırakacaktır. Çünkü yaş ilerledikçe cildin kolajen gibi birtakım ihtiyaçları arttığından kremler de o formüllere göre hazırlanır ve sizin derinizde emilimi az olur, fazlası kalır. Bu yüzden yaşınıza uygun ve cilt tipinize uygun ürün seçmeniz çok önemlidir.

Hemen hemen tüm cilt bakım ürünleri içinde benzer maddeler kullanılır. Bazı firmaların markası köklüdür, bazıları yurt dışından geldiği için gümrük vs vergileri çoktur, bazen de aldığınız yerin dükkan kirası fazladır. Bir şekilde bu aşırı yüksek rakamlar o üründen çıkartılmak istenir her ne kadar söz meclisten dışarı olsa da… Bazıları da evet ekstra ekstra doğal yöntemlerle, bitki özlerinden, daha meşakkatli yollarla üretildiğinden hakkıdır ama genelde bütçenize uygun kaliteli bir ürün bulmanız mümkündür.

Benim kullandığım ürünler sırasıyla: L’Oréal Paris Değerli Çiçekler tonik,  Bepanthol yüz bakım kremi & nemlendiricisi ve Bee Beauty organik sertifikalı göz kremi.

Cilt bakımı rutinimi nasıl uyguladığımı izlemek isterseniz videom aşağıda. Umarım bu bilgiler bir nebze de olsa cildini şımartacaklara fayda sağlar.

İyi seyirler!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
15 ⁄ 3 =