fbpx MENU

Sihirli Cennet: Gökova Akbük

Ressam Nurdan Ersöz.

Nurdan Ersöz İle O Halde Kadın

Gümüşlük lambaları.

6 Ağustos 2016 Comments (0) Views: 2266 ANASAYFA, Gezi, SANAT

4 Adımda Gümüşlük

Kimisi için pek çok şey ifade eden, bazısı için ise bilinmeyen Bodrum’un eşsiz beldesi Gümüşlük, görülesi; hatta yaşanılası bir yer. Ben de henüz buraya ayak basma fırsatını bulamayanlar adına aklımdakileri birkaç başlık altında derledim topladım ve 4 adımda Gümüşlük’ü anlattım.

Gümüşlük

Gümüşlük

90’lı yıllardan önce takas ve dayanışma anlayışının hakim olduğu Gümüşlük Köyü, 2012 yılından itibaren mahalle olarak yoluna devam eden sımsıcak bir yer. İsmini eski dönemlerde Myndos’un tepelerinde bulunan gümüş ocaklarından alır. Hala balta girmemiş ormanlara sahip beldenin, 3. derece doğal sit alanı bölgesi olduğunu ve plajının Mavi bayrağı kaptığını da dipnot düşeyim.

Turizm dolayısıyla bazı şeyler değişmiş, günümüze ayak uydurmaya çalışmış olsa da yine de çizgisinin pek dışına çıkmadığını söyleyebilirim. Bazı açılmış yeni işletmeleri gözardı edersek eğer Rum evleri yine anılarıyla dimdik oldukları yerde ve tabii ki gün batımında yine renkler, sokaklarında ise sanat konuşuluyor. Ufacık ve o kadar da sıcacık bir yer Gümüşlük.

Bana göre; Gümüşlük, Bodrum’un kalbi. Sanat ve sanatçıyı buluşturan ve aynı mandala gibi içerisinde toplayıp saklayan doğal bir enerjiye sahip. Buraya her ayak bastığımda ilham perilerim dört bir yanımı sarıp kulağıma fısıldıyor. Buram buram meyve ve çiçek kokan sokakları, gün batımında Tavşan Adası’nın eşsiz manzarası, akşamında ise bol ışıltılı fenerleri, el işi incik boncukçuları, restoranları ve denize nazır caz barı… İyi ki varmış; olmazsa olmazmış.

Club Gümüşlük

Club Gümüşlük

Sanat ve Sanatçı

Her köşesinde buram buram sanat ve sanatçının izlerini koklayacağınız, renkli ve nefes alan bir yer Gümüşlük. 

Sahil kesiminde hemen hemen neredeyse tüm ağaçların dallarına asılmış renkli fenerler, her masada yanan mumlar… Mistisizm ile romantizmin harmanlandığı bir ambiyans. Denizin içinde bile ağaçlar ve o dallarda fenerler hayal edin. Hatta bazı ağaçlarda renkli bezler, şişeler bağlı, dilek ağacını andıran. İşte öyle bir canlılığı var buranın.

Çarşısında yer alan standlarda takı, şile bezi kıyafetler, seramik ürünler ve el işi pek çok göz nuru satışa sunuluyor. Satıcılardan bazısı çayını yudumlarken sizinle sohbete dalarken bazısı da stand başında üretimine devam ediyor. Bir cam ustasına rastlıyorum. Yüzükler, kolyeler ve biblolar yapıyor camdan. Onu orada çalışırken görmeniz muhtemel. Çünkü satışını yaparken durmaksızın yeni ciciler üretiyor. Renkli ve eğlenceli bir tezgahı var.

Boyanmış sokak taşları, hassas insanlar, yazar çizerler, müzisyenler, ressamlar, otantik tasarımlar ve doğal ürünlerin adresi Gümüşlük. Sanatın değer bulduğu, sanatçının hoş tutulduğu bir yer.

Ağaçlardan biri

Ağaçlardan biri

Myndos Antik Kenti & Tavşan Adası

İlyada Destanı’nı okuduysanız bilirsiniz. Orada Leleg kentlerinden bahsedilir. İşte Myndos’da yerleşik hayatı ilk yaşayanlar Leleglerdir. Bir rivayete göre; Myndos’un kurucusu ise Mausolos’dur. 

Myndos Antik Kenti

Myndos Antik Kenti

Myndos sözcüğü ‘Ana Tanrıça’ya Tapınma’ anlamına gelmektedir. Pers hükümdarına bağlı olan Karya bölgesine hakim Mausolos, daha çok özgürlüğüne düşkün ve bağımsız hareket eden bir kral olarak anılır. Adını duymuş olabileceğiniz Halikarnas Mozolesi de bu kral Mausolos’un eşi tarafından yaptırılmış bir anıttır.

Tavşan Adası

Tavşan Adası

Tarihi Kral Yolu üzerinden, denizin içerisinde yürüyerek ulaşacağınız Tavşan Adası, bünyesinde bir sürü tavşan barındırmaktadır. Zamanla soyları tükenmeye ve sayıları azalmaya başlamış olsa da olumlu yönde çalışmalar devam etmektedir. Su diz seviyesi ve bazı yerlerde bele kadar gelebiliyor. Şıpır şıpır suda ilerleyip bir adaya yürüyerek geçmek enteresan bir duygu.

Pagan dinler dönemine ait bulguların da bulunduğu adada kendinize gölge bir alan seçip kitap okuyabilir ve Gümüşlük manzarasına bir de karşıdan tanık olabilirsiniz.

Ne Yiyip Ne İçsek?

Birçok seçeneğin bulunduğu Gümüşlük’de ayaklarınız sudayken balığınızı yiyebilir, huzurlu bir seremoni eşliğinde Güneş’i batırabilirsiniz. Ayrıca Lokmacı Ana’nın lokmaları da bir harika. Benden söylemesi.

Ayaklar suda, huzur kalpte.

Ayaklar suda, huzur kalpte.

Deniz kenarında pek çok balık restoranı var. Bazılarında kumsal konsepti hakim iken bazılarında masa ve sandalyenizi denize çekip suyun içinde otantik bir akşamüstüne merhaba diyebilirsiniz. Bireysel de takılabileceğiniz restoranlarda çift kişilik rakı & balık menüleri mevcut.

Deniz kenarı olmasa da loş bir ortam olsun diyen ve Fast Food sevenler için el işi standlarının biraz üstünde kalan Mars Cafe’yi önerebilirim. Menüleri oldukça zengin ve lezzetli, fiyatları makul. Ahşap masa ve sandalyelerden oluşan konsepti, konforlu ve renkli minderler, yastıklar süslüyor. Ayrıca küçük ahşap merdivenden asma kata çıkıp bol esintiyi de tatmanız mümkün.

Kaktüs meyveleri

Kaktüs meyveleri

Marketlerine gelince… Pek şık ve ne ararsanız var. Üstelik sadece yiyecek-içecek ile de sınırlı değil. Özellikle sahilde yer alan bir markette dikenleri alınmış kaktüs meyvesine rastladım. Tanesini 1 liradan satıyorlar. Tadı dut ile hurma arası bir tuhaflıkta. Benim damak zevkime pek uygun olmasa da aranızda merak edenleriniz vardır diye düşünüyorum. Eğer dikenleri yüzünden gördüğünüz yerde toplamaya çekiniyorsanız, oradan alıp afiyetle tadına bakabilirsiniz.

Belediye çay bahçesinin yanında yer alan Gümüşlük Dondurma & Waffle Evi’nde American Waffle deneyebilir, dondurmasını yiyebilirsiniz. Naneli, buble gum ve italyan karameli gibi enteresan çeşitleri mevcut. Buble Gum’ı tek geçer, sevgiyle öneririm. Lokma isteyenler ise Lokmacı Ana’ya!

Nazmi'nin Yeri

Nazmi’nin Yeri

Jazz Cafe

Dolaştınız, dinlendiniz, Gümüşlük’ün tadını çıkardınız. Karnınızı da doyurduğunuza göre geriye kalan biraz müzik ve kadehleri tokuşturmaca!

Gümüşlük’de oturup sohbet ederken müzik dinleyebileceğiniz birkaç mekan var. En gidilesi ve canlı kanlı müzik dinlenilesi yer Jazz Cafe. Gerçekten de dinlenilesi müzisyenlerin geceye renk kattığı mekanda, akustik performanslar ve caz müzik eşliğinde dalga seslerini de dinleyebilir, müzik dinlerken dinlenebilirsiniz. Ay ışığı altında içkinizi yudumlayabilir, ayağınızın dibindeki suyla oynayabilirsiniz.

Sonra görüşürüz!

Sonra görüşürüz!

Sonra görüşürüz!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
44 ⁄ 22 =