fbpx MENU

İmroz’a Kara Harekatı

Serhat Koçak İle Labirent

4 Ekim 2014 Comments (0) Views: 4049 ANASAYFA, Hamur İşi, MUTFAK, Tarifler, Tatlı

4 Aşamada Baklava Yapmak

Bayram sofralarının sultanı baklava, şerbetli tatlı sevenlerin olmazsa olmazlarından. Fıstıklı, cevizli, desen desen, şekil şekil pek çok çeşidi bulunan baklavanın yapılması da epey emek istiyor. İncecik açılan ve yırtılıveren hamurlar, şerbetin sıcaklık derecesinin ayarlanamaması gibi belirli detaylar bazı hanımları baklava yapımında muftaktan bezdirebiliyor. Bu pratik tarifle birlikte ev baklavası yapmayı kolayca öğrenecek ve boşa harcadığınız bir sürü zamanınız fazladan cebinize kalacak.

Annemin güleryüzlü ve hamarat yakın arkadaşı Serap Teyze, bayram için evinde baklava yapacağını söylediğinde, gözlerim boncuk boncuk açıldı. Ben de uzun süredir baklava yapmayı öğrenmek istiyordum. Hem öğrenmek hem de hünerlerini fotoğrafa dönüştürerek siz sevgili okuyucularımla paylaşmak istediğimi söylediğimde, ricamı kırmadığı için kendisine teşekkür ederim.

Gelin hep birlikte Serap Teyze’nin mutfağına konuk olalım ve 4 aşamada baklava yapmak nasıl da kolay, öğrenelim! Tarif aralarındaki püf noktaları bonusu da tamamen aşçının sevecenliğinden! Tarifi vermesi benden, denemesi sizden.

Yumurta, tuz, yoğurt, sıvı yağ, su, un, buğday nişastası, ceviz içi...

Yumurta, tuz, yoğurt, sıvı yağ, su, un, buğday nişastası, ceviz içi…

MALZEMELER

Hamur İçin

 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 çimdik tuz
 • 1 kilo un
 • 3 yumurta
 • 400 gr. buğday nişastası
 • 450 gr. ceviz içi
 • 300 gr. tuzsuz tereyağı (dilerseniz margarin)

Şerbet için

 • 1,5 kilo toz şeker
 • 1 litre su
 • Yarım limonun suyu

HAZIRLANIŞI

1. Aşama: Baklavanın İlk Katı

Unu bir kaba boşaltarak ortasını açın. İçine yumurtalar, sıvı yağ, yoğurt, su ve tuzu katarak hamuru yoğurmaya başlayın. Hamur kıvamını aldığında, onu iki büyük bezeye bölerek üzerini örtün. Kenarda 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

Kenarda 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

Kenarda 15-20 dakika dinlenmeye bırakın.

İkiye böldüğünüz bezeleri bıçak yardımıyla kırk eşit parçaya bölün. Yirmi yirmi ayrılacaklar. Yirmisinin üzerine yine bez koyarak dinlenmeye bırakın.

Bezeleri kırk eşit parçaya bölün.

Bezeleri kırk eşit parçaya bölün.

Diğer böldüğünüz yirmi tane bezeyi ise nişasta yardımıyla açmaya başlayın. Yufkalarınızın çapı bir karışı geçmesin. Yirmi bezeyi de açtıktan sonra teker teker yufkaları önünüze almaya başlayarak bu sefer de aralarına elinizle nişasta yayarak üst üste dizin onları. On tanesi üst üste geldiğinde ters yüz yaparak öteki tarafından üst üste dizmeye devam edin. Bu sayede altta kalan ve gittikçe toparlanıp küçülmeye başlayan yufkaların diğerleriyle eşit boyda olmasını sağlayacaksınız. 

Yufkaları aralarına nişasta yayarak üst üste dizin.

Yufkaları aralarına nişasta yayarak üst üste dizin.

Yirmi yufkanızı üst üste koymayı tamamladığınızda oklavayla tek bir yufka açıyormuş gibi yufkanızı açmaya başlayın. Yufkanızın çapı tepsinizin tabanı kadar olmalı. Tepsinizi açtığınız yufkanın üstüne koyarak yufkanın boyutunu ölçebilirsiniz.

Tek bir yufka açar gibi açın.

Tek bir yufka açar gibi açın.

Açtığınız yufkayı tepsiye yerleştirin. Yufkanın taşan kenarlarını bir bıçak yardımıyla kesip alın. Baklavanızın tabanı artık hazır.

2. Aşama: Baklavanın İçi

Ceviz içlerini irili ufaklı parçalar haline getirmek için dövün ve tepsideki yufkanın üzerine eşit miktarda yayın. Ardından Aşama 1’de yaptığınız uygulamanın aynısını yaparak ikinci katı oluşturun. İkinci tepsi büyüklüğündeki yufkanızı alarak cevizlerin üzerini kapatın.

Cevizlerin üzerini kapatın.

Cevizlerin üzerini kapatın.

3. Aşama: Baklava Fırına!

Bir bıçak yardımıyla yine önce taşan kenarları kesin. Sonra minik baklava dilimleri için önce boyuna sonra çaprazlamasından enine yufkayı kesmeye başlayın.

Minik baklavalar hazırlayın.

Minik baklavalar hazırlayın.

Yağı sürekli kızdırarak dağıtın.

Yağı sürekli kızdırarak dağıtın.

Yufkanızı keserken bıçağı tek bir noktadan batırıp sonuna kadar çekmek yerine, ara ara bıçağı kaldırarak kesmeyi deneyin. Arada bulunan cevizler dağılmasın, yufkanız kayıp şekli bozulmasın.

Tepsinizi alarak ocağa yakın bir yere geçin. Tencerede tereyağını eritin. Bir kaşık yardımıyla baklavanız üzerine yağı eşit ölçüde paylaştırın. Dikkat edilmesi gereken şey; tek bir defada yağı boca etmek yerine, belirli aralıklarla yağı kızdıra kızdıra yufka üzerine dağıtılmasıdır.

Hazırlamış olduğunuz baklavayı fırına 175 dereceye ayarlanmış fırına verin. Üzeri kızardığında fırından çıkartabilirsiniz. Fırınlanmış baklavanızı 1 gün dinlenmeye bırakın. Şerbetin ertesi gün dökülmesi baklavanızı daha lezzetli kılacaktır.

4. Aşama: Baklava Şerbeti

Şeker ve suyu 20-25 dakika kaynatın. Limon suyunu da ekleyip 5 dakika daha kaynatmaya devam edin. Şerbeti ocağın altını kapar kapamaz dökmeyin. de biraz daha o kaynar dereceden çıkıp ılınmaya başladığında dökmeniz daha yerinde olacaktır. Eğer kaynak bir şekilde dökerseniz baklavanız hamur olur ve kıtırlığını kaybeder. Ayrıca; şerbetin kıvamı çok önemlidir. Şerbetin olup olmadığını anlayabilmeniz için baş parmağınızın tırnağına bir damla şerbet damlatarak kıvamı kontrol edebilirsiniz. Eğer şerbet tırnağınızdan kayıyorsa kıvam henüz olmamış, ama tırnağınızda boncuk bir şekilde ağdalı olarak kalıyorsa tamam demektir.

Şerbetlenmiş baklavayı kenarda soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra ev baklavanız servise hazır hala gelecektir. Afiyet olsun.

Ev baklavası

Ev baklavası

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 − 5 =