fbpx MENU

Nacho’nun Çılgın Salatası

Basit Zeytinyağlı Pırasa

21 Kasım 2014 Comments (2) Views: 2171 ANASAYFA, Kafama Göre

6 Adımda Antika Olup Olmadığını Anlamak

Antika insanlar candır. Şarap yıllandıkça nasıl ki; güzelleşir. Onlar da öyle güzeldir işte. Tabii, antika olmak beraberinde avantajla birlikte dezavantaj da doğurur. İşte 6 adımda antika olup olmadığını anlamak ve getirileri ile götürüleri…

Söz konusu müzik olduğunda akan sular durur. Elbette yeni müzisyenler arasında da var iyi işler çıkartan; ama çoğu kişinin kulağı geçmiş zaman melodilerine yaslıdır. Antika insanlar; popüler kültür albümlerine para akıtmaz, hit şarkıları dinlemek için dudak uçuklatan konser biletlerinden satın almaz. Bu bir avantajdır. Dezavantaj; efsanevi grup ve müzisyenlerin çoğu toprak olmuştur. O dev müzisyenlerin canlı performanslarını izlemek namümkündür.

Film dünyasında da halet-i ruhiye aynıdır. Antika kişi, eski müzikalleri, sanatsal filmleri ve konser kayıtlarını dahi izlemekten keyif alır. Arar, araştırır. Bugün bir film dükkanına gittiğinizde ya da internet tepesinde durum süperli vahim. 80’ler öncesi fimlerine ulaşmak zor. Ulaşılmaz değil elbette; lakin zaman harcayarak bulup buluşturmak lazım. ‘Gık!’ diyince son dönem filmleri gibi çatır çatır ne online izlenebiliyor ne de dvd formatında satış piyasası var bazı fimlerin. Bir antikanın bu konumdaki dezavantajı; film izleme dürtüsü geldiğinde aradığını bulamayınca geri kaçması. Avantajını da siz söyleyin canım! Ah, nerede o gençliğimin betamax’ları?!

Bir antikacı, adı üstünde modadan anlamaz. Moda, onu bağlamaz. Modaya ayak uydurmak için harcanılan tonlarca para onun cebinde kalır. Bu avantajıdır. Eski kıyafetlerini modası geçti diye atmaz antika kişilik. Keser biçer, boyar parçalar; ama yine de onu üstüne geçirmeyi başarır. Yıllarca aynı kıyafeti giyebilir. Bu sayede yaratıcılığı pekişir. Bunlar hep avantajdır. Dezavantajı ise; modaya ayak uydurulan mekanlarda kapı eşiğinden içeriye adım atamamasıdır. Bir de toplu taşıma araçlarında veya açık havada gözlerini antika kişisine dikip ilk defa insan görüyormuşçasına bakan tiplemeler vardır. Antikanın umrunda mıdır? Hayır. Sanat, sanat için vardır.

Araç, onlar için gösteriş değil amaçtır. Bir antika, karavanı, kaplumbağayı; kertenkeleyi, kelebeği, börtü böceği sever. Amacı gideceği yere ulaşmaksa bisikleti bile seçer. Son model bir BMW almak için yıllarını memur zihniyetiyle çürütmez. Ömrünü cansız varlığa heba etmez. Ne var ki; tosbağa suyla gitmez. Kalıverir yolculuk sırasında yol ortasında. İşte bu bir dezavantajdır. Avantaj; evin altında tekerlek, daha ne isterek?

Gel gelelim mutfak konusuna. ‘Komşuda pişer bize ne düşer’ durumu neredeyse maziye gömülmek üzeredir. Sözüm hala bozulmamış bakir kalan semtlere değil; betonarmeden gökyüzünün görünmediği ağaçsız kentlere. Bırak komşuda ne piştiğini bilmek, onun yüzünü görmek hatta yeni taşınan komşuyla aylar sonra tanışmak bile mucizedir bazı yerlerde. Bir antika, içinde paylaşma ve yardımlaşma olan sıcak her şeyi sever. Yemeğini de sevgisini katarak hazırlar. Aklı eskilerdedir. Elma şekerleri, leblebi tozları, anneanne böreği, babaanne poğaçası diye uzar gider bu liste. Bizzat ben -son üç yıldır- şu eli yüzü boyayan kapkara çekirdeklere takılmış vaziyetteyim. O lezzetti hala arıyorum; ama çalışmalarım sonuç vermedi. Kafamı nereye çevirsem beyazlı, siyah çizgili günüm çekirdeği! Bir antikacının elinde sadece hardal dökülmüş bir ekmeğe rastlayabilir, sofrasında adını hiç duymadığınız lezzetlere ortak olabilirsiniz. Avantaj; lüks restoranlarda kasım kasım kasılarak yemek yeme kaygısı taşımazlar. Dezavantaj; antik kuntik lezzetler hep damaklarındadır.

Duyguları ve dünya görüşleri herkesin anlayamayacağı türdendir antikaların. Barışçıl, hümanist, psişik, çevreci, bilge ya da savaşçı veya inatçı olabilirler. İnançlarının peşine takılıp ilerlerler. Avantaj; çoğu şeyin farkında olmaları, dezavantaj; kolay anlaşılamamalarıdır.

O halde söyle bakalım: Antika mısın, değil mi?

Tags: , ,

2 Responses to 6 Adımda Antika Olup Olmadığını Anlamak

  1. Ali Aslan Tan dedi ki:

    Ben şimdi antika mıyım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 ⁄ 10 =