fbpx MENU
hakan kurşun

Intercontinental Express

Fethiye'de karma sergi

Four Cavalries of Heaven Fethiye’de!

National Lampoon dergisi

31 Ağustos 2018 Comments (0) Views: 1037 ANASAYFA, Sinema

A Futile And Stupid Gesture Film İncelemesi

‘I’m the tippy!’ – D. Kenney

Son yıllarda izlediğim en sürükleyici absürt komedi olan ‘A Futile And Stupid Gesture’, izleyiciyi 70’li yıllara taşıyarak ‘National Lampoon’ mizah dergisinin çıkış ve yükseliş serüvenine konuk ediyor. 2018 çıkışlı Netflix yapımı olan film, Amerika’nın komedi kültürüne yön veren yazar Douglas Kenney’in hayat hikayesini olabilecek en komik şekilde gözler önüne seriyor.

Yönetmenlik koltuğunda David Wain’in yer aldığı ‘A Futile And Stupid Gesture’, Domhnall Gleeson, Emmy Rossum ve Will Forte gibi isimlerin bulunduğu bir kadroyla karşımıza çıkıyor. 1 saat 41 dakika boyunca koltuğunuza kahkahalarla yapışacağınızı garanti edebileceğim film, konusundan da anlaşılacağı üzere genelden çok biraz daha absürt komedi seven kitleye hitap ediyor.

National Lampoon

Domhnall Gleeson (Henry Beard)

Aranızda baş rolünde Bill Murray’ın oynadığı kült film Caddyshack’i bilenleriniz vardır elbette; o filmin yazarı olan Douglas Kenney, 1946 yılında Florida’da dünyaya geliyor. Doug Kenney’nin hayatı çocuk denilecek yaşta ağabeyini kaybetmesiyle başlıyor. Üniversitede hukuk bölümünü kazanıyor ve son sınıftayken arkadaşı Yazar Henry Beard ile müstehcen mizah üzerine yeni bir proje yaratarak National Lampoon Magazine’i kuruyor. Ünlü komedyen aktör Leslie Nielsen’in de Henry Beard’in pek çok filminde başrol aldığını dipnot geçeyim.

Mizah dergisinin kurulması üzerine film hızlı bir şekilde start veriyor. Dergi kurucusu Doug Kenney’i Will Forte’nin canlandırdığı filmde Kenney’nin ortağı Henry Beard’ü ise Domhnall Gleeson canlandırıyor. Özellikle Will Forte’un oyunculuğu taktire şayan cinsten. İki ayrı insanın tip ve mimikleri bu kadar mı benzer dedirttiren örneğe seyirci, Douglas Kenney’in hayattayken Tv programına konuk olduğu ve filmde araya montajlanan sahnede şahit oluyor. İki dostun azmiyle tirajları git gide artmaya başlayan dergi, ilerleyen dönemlerde yeni film projeleri ve TV serilerinin de kapılarını açıyor.

A Futile And Stupid Gesture

Absürt komedi olduğunu söylemiştim değil mi? Sesli güldüm.

National Lampoon komedi serisinin ilk filmi olan 1978 çıkışlı Animal House’u da ele alan ‘A Futile And Stupid Gesture’, şan, şöhret ve zaferlerle başlayan büyük komedi imparatorluğunun nasıl kurulduğunu eğlenceli bir senaryoyla perdeye aktarıyor. Baştan sona 1970 – 1980’ler arası pop kültürüyle bezeli kostümler, dekorasyon ve mizah anlayışı bir yandan ünlülere, dönem firmalarına gönderme yaparken, diğer yandan da bol synthler ve dinamik ritimlerle süslü müzikleriyle seyirciyi ekran başına bağlamayı başarıyor. The School of Rock filminin soundtrack’lerini yapan Besteci Craig Wedren, bu film için de epey keyifli işler çıkarıyor.

National Lampoon movie

Yemek savaşı!

Aslında daha yazacak onca şey varken sizi bu çılgın ve yılın en iyi absürt komedi filmini izlemeye davet ediyor; A Futile And Stupid Gesture film incelemesi temalı yazımı birkaç spoi ile noktalıyorum.

Uçuk kaçık seyirler!

— Spoiler —

  • J.R.R Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi’ne gönderme yapılan sahnede Doug Kenney’in yeni yazdığı roman piyasaya çıkıyor: Yüzüklerin Eziyeti. Kahkahayı bastığım esnada içtiğim çayın boğazımda düğümlenmesine vesile olan sahnedir.
  • “I’m the tippy!” repliği var ki akıllara zarar! Tikilik ve hippilik bundan daha güzel birleştirilemezdi sanırım.
  • Disneyland’ın ünlü maskotu Micky Mouse National Lampoon Magazine’in bir sayısına kapak oluyor. Mouse’un göğüslerini açtığı ve meme uçlarında çiçek bantının bulunduğu sahne son derece ironikti.

— Spoiler —

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
8 × 6 =