fbpx MENU

Ömer Aydın’dan Kahve Tiryakilerine Bir İlk

Karamel Soslu Patlamış Mısır

4 Mayıs 2015 Comments (0) Views: 2252 ANASAYFA, Sinema

A Thousand Kisses Deep

Hayatla hesaplaşmaların şiirsel bir tatla aktarıldığı ‘A Thousand Kisses Deep’ geçmişle gelecek arasında köprü kuran bir dinginlik hali. Her şeyin sonuca bağlanıp açıklık kazandığı içsel yolculukta hüzünlenerek sorgulamak bedava. Sözüm, Leonard Cohen’in şarkısıyla aynı ismi taşıyan Yönetmen Dana Lustig yapımına.

Leonard Cohen’ı bilip de ‘A Thousand Kisses Deep‘ şarkısını bilmeyen yoktur herhalde. Cohen, 64. yaş gününde yazdığı ve üç yılda tamamladığı şiirden yola çıkarak bu şarkıyı bestelemişti. 2001 yılında piyasaya sürülen ‘Ten News Song’ albümünde yer alan parça, anılardaki hesaplaşmaları buruk bir huzur eşliğinde irdeleyerek dinleyiciyi de adeta sözlerin ve melodinin içine çekip hayatınızın bir film şeridi gibi gözler önünden geçmesini sağlıyor. Sadece şu an seksenlerinde olan üstadın değil de pek çok kişinin hayatının özetine duygulu bir yüklem olacak nitelikte A Thousand Kisses Deep.

‘Midilliler koşar, kızlar gençtir.

İhtimaller yenmek için oradadır.

Gerçekmişçesine hayatını yaşarsın.

Bin öpücük derinliğinde…’

Leonard Cohen’ın şarkısıyla aynı ismi taşıyan A Thousand Kisses Deep’i nihayet -beş yıl sonra- izledim. Şiirin besteye, parçanın da filme ilham verdiği çok açık. Filmde, Mia isimli genç kızın kendi geçmişine giderek anılarını sorguladığı ve hayatla hesaplaştığını görüyoruz. Tutku ve ihanet ikileminde yaşananlar, izleyiciye kelebek etkisi tarzında aktarılıyor. Psikolojik gerilim ve zamanda yolculuk filmlerini sevenler için gayet keyifli, görselliğiyle dolu bir yapıt. 2011 çıkışlı A Thousand Kisses Deep’de başrolleri Jodie Whittaker, Dougray Scott ve Emilia Fox paylaşıyor. Filmin IMDb puanının 5.2 olması, düşük puanlı ve pek de bilinmeyen filmlere karşı bir zaafım olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

‘Sonbahar, cildine kayıp gitti; gözüme bir şey kaçtı.

Yaşaması gerekmeyen bir ışık, gerekmiyordu ölmesi de.

Aşk kitabında bir bilmece; belirsiz ve eski.

Zamanda ve kanda tanık olana dek burada.

Binlerce öpücük derinliğinde.’

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 ⁄ 10 =