fbpx MENU

Vosvos Camping’in Neresinde Kalmıştık?

Makarnanın Üzüm Çekirdeklisi

4 Nisan 2016 Comments (0) Views: 1846 ANASAYFA, Sinema

Adrenalin Tutkunlarına “Point Break”

90’lı yıllardan günümüze adından söz ettiren yapım ‘Point Break’ geçtiğimiz yıl yeniden çekilmişti. 2015 yapımı ‘Kırılma Noktası’nı bugün izledim. İnanılmaz bir etki yarattığını söyleyebilirim. Özellikle doğa sporlarına ilginiz var ise eskisi yenisi farketmez, mutlaka bir izleyin derim. 

1991 yılında izleyiciyle buluşan ve kadın yönetmen Kathryn Bigelow’un elinden çıkan film, uzun süre hafızalarda yer etmişti. Adrenalinin tavan, aksiyonun taban yaptığı filmde Patrick Swayze ile Keanu Reeves başrolü paylaşmaktaydı. Heyecan doruklarda izlenilen bu kült filmin nefes kesen sahneleri, replikleri bir kenara dursun, ruhu bambaşkaydı.

Açık konuşmam gerekirse geçtiğimiz yıl izleyiciyle buluşan filmin karşısına ilk oturduğumda içimden bir ses ‘eyvah!’ dedi. Çekimler son teknoloji, senaryo klasiklerden; kesin berbat bir tekrar sinema filmi… Zaten Imdb puanı 5.3 olan yapım, yine eski dönem filmini arattıracak hissiyle başladım filmi izlemeye. Öyle olmadı.

Son çekim Point Break’de ilk sahneden finale kadar nefesimi tuttum resmen. Gözlerimi ekrandan bir saniye bile ayıramadım. Açıkçası senaryonun bu denli akıcı bir şekilde sinemaya aktarılması ve izleyiciyi filme alması, büyük bir artı puan. Üstelik öyle can alıcı bir kurgu ya da zihni zorlayan replikler yoktu. Belki de duygu ve düşüncelerimi serbest bırakarak filmle beraber gittikleri yerlere, yaptıkları doğa sporlarına dalmam, beni bu yapımda daha da içeriye alan bir durum oldu.

Chris Sharma

Chris Sharma

Extreme sporlardan yok yok bu filmde. Sörf, serbest atlayış, kaya tırmanışı, wingsuit flying, snowboarding, high diving, cave jumping, free solo sadece hatırladığım sahnelerden aklımda kalanlar. Özellikle Angel -dünyanın en büyük- Şelalesi’ndeki kaya tırmanışı sahnesinde Chris Sharma‘nın yer aldığını da dipnot geçeyim. Bu keyif kaçmaz! Spor çeşitliliği bir yana dursun, filmde baştan sona muhteşem bir doğa şöleni sizleri bekliyor. Çekimler muntazam ve iç gıcıklayıcı. Sırf bunun için bile izlemeye değer buldum ben bu filmi.

Hani açıkçası fazla bir arada derede kaldım. Çoğu izleyici 90’ların kült macera filmi olan Point Break’i tercih eder olsa da ben, son çekileni daha fazla beğendiğimi belirtmek isterim. Bir kere ikisinin de arasında çok fark var. Senaryo aynı olabilir, kurgu farklı. Biri kadın yönetmenin elinden çıkma, diğerinin koltuğunda Ericson Core oturuyor. Son yapımda ilk filmde olmayan pek çok extreme spora değinip senaryoya daha da artı bir adrenalin katılmış.

Siz en iyisi bana kulak asıp ikisini birden izleyin. Adrenalin tutkunlarına “Point Break” şöleni, bana müsaade.

Point Break (2015)

Point Break (2015)

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 ⁄ 5 =