fbpx MENU
Jale Tan makaleleri.

Aşk, Bir İnsanın Başına Gelen En Güzel Hastalık

altay öktem imza günü

Altay Öktem İmza Günü

zümrüt yeşili lens

8 Şubat 2018 Comments (4) Views: 4530 ANASAYFA, Makyaj, MODA, Ne Giysek?, Sen De Dene

Air Optix Colors Gemstone Green Ve Solotica Lens Farkı

Kozmetik lensler hakkında uzun bir araştırma yaptım ve bunun sonucunda epey bilgi topladım. Özellikle süslü hanımların ilgisini çekecek olan bu makalemde; renkli lens alırken nelere dikkat etmeli ve renkli lensler nasıl olmalı gibi sorulara ışık tutmaya çalıştım.

Renkli lensler hepinizin bildiği gibi kişinin göz rengini değiştirmekte ve numaralı ya da numarasız olarak satışa sunulmaktadır. Dereceli lensler gibi sağlıklı olduklarını söyleyemesem de saç rengi gibi göz rengini de değiştirmek isteyenler için geniş renk seçenekleri bulunmaktadır. Yeşilden bal küpüne, maviden elaya pek çok rengin dışında partiler ve özel günler için dizayn edilen orijinal baskılı lensler de vardır. Bu ilginç lenslerle gözlerinizi bembeyaz ya da simsiyah yapabilir, kırmızı bir kaplana veya kediye dönüştürebilir; dolar işareti, futbol topu gibi baskılarla ilgiyi üzerinize çekebilirsiniz.

Şu an piyasada en çok ismini duyabileceğiniz lensler arasında Air Optix, Solotica, Freshlook, Bausch & Lomb, Desio ve Rainbow gibi markaları sıralayabilirim. Benim tercihim Air Optix Colors’dan yana oldu ve sizler için hazırladığım videoda Air Optix markasının Gemstone Green (zümrüt yeşili) lensini denedim. Videoda nasıl renkli lens seçmeli, Air Optix Colors Gemstone Green ve Solotica lens farkı nelerdir, koyu kahverengi gözde yeşil lens duruşu gibi pek çok bilgi bulabilirsiniz.

air optix gemstone green

Air optix aylık kullanımlık zümrüt yeşili lens (sol), koyu kahverengi doğal gözüm (sağ).

Renkli Lens Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Renkli lens seçerken kesinlikle sağlık ilk kural olmalı ve pek çok detaya ayrı bir önem gösterilmelidir. Peki, sağlıklı renkli lensler nasıl olmalı?

Her renkli ve renksiz lensin DIA (çap) ve BC (temel eğri) değerleri farklıdır. Eğer risk alıp deneme yanılma yoluyla bulmayacaksanız mutlaka bir göz doktoruna ölçüm yaptırıp kendi gözünüzün değerlerini öğrenmeniz gerekir. Dereceli lenslerde göze uygun lens bulunurken renkli kozmetik lensler genellikle standart üretilmektedir; fakat her markanın bu değerleri farklıdır. Örneğin Freshlook görüş mesafemi daraltıp kenarları buğulu görmemi sağlarken Air Optix lens gözüme tam oturdu.

Gözünüzün çap ve temel eğri değerine karar verdikten sonra lenslerin yumuşak olması önemlidir. Özellikle eğer lensler gözde gün boyu kalacak ise güzellik eziyete dönüşmemeli, konfor ilk planda gelmelidir. Hemen ardından bir diğer detay, kozmetik lenslerin içeriklerinde bulundurdukları su miktarıdır. Su içeriği en az %33 ve üstü olmalıdır. %33’ün altındaki renkli lensler tehlikeli ve rahatsız edicidir. Uzun süreli kullanımlarda retina çizilmesi, göz kuruluğu gibi ciddi sıkıntılara yol açabilir.

Bir diğer dikkat etmeniz gereken hatta belki de en önemli detaylardan biri; alacağınız renkli lensin Dk/t değeridir. Bir materyalin Dk/t değeri, onun oksijen geçirgenliği miktarını belirtir. Göz sağlığı için önemli bir husustur ki renkli lenslerde hemen hemen bu değer çok düşüktür. Zaten bu sebeple de çoğu zaman renkli lens kullanıcıları havayla uzun süre yeterli temas etmeyen göz bölgesinde sıkıntılar yaşadığını söyler. Batma, kuruluk, yanma vb. şikayetler bundan kaynaklıdır.

Şu an piyasadaki tüm renkli lenslerin Dk/t değeri 20 civarındadır. Bu çok düşük bir rakamdır. Bu değerin sadece Air Optix’de 138 olduğunu gördüm. Ayrıca bu markanın lensi dünyada çıkartılan ilk ve tek hidrojel silikon lens olma özelliğini hala koruyor. Diğer tüm renkli lenslere göre neredeyse 7 kat daha fazla nefes alabilen bu lensin göz dostu olması -doğallığından yana değil de sağlık açısından- beni daha çok cezbetti açıkçası.

zümrüt yeşili lens

Air Optix Gemstone Green

En Doğal Lens Hangisi?

Renk tonları ve stil anlamında en çok seçeneğin Brezilya firması Solotica’ya ait olduğunu bilmeyeniniz yoktur herhalde? Özellikle lens dünyasını yakında takip edenler hemen hemen pek çok tonu hakkında da bilgi sahibidirler.

Solotica’da; Hidrocor, Natural Colors ve Hidrocharme serileri bulunuyor. Hidrocor haresiz, Natural Colors ince hareli ve göz etrafında ince tek halkalı, Hidrocharme ise kalın damarlı ve çift çizgili şekilde tasarlanıyor. Solotica lenslerde içten boyama tekniği kullanıldığından hemen hemen hepsi doğal duruyor. Yani ‘en doğal lens hangisi’ diye sorduğunuzda rahatlıkla ‘Solotica’ diyebilirim.

Eğer gözleriniz küçük ise Natural Colors’un halka detayı sayesinde onları daha iri gösterebilirsiniz. Ayrıca; Natural Colors’un orta boşluğu daha büyük iken, Hidrocor serisinde bulunan ortadaki boşluk daha küçüktür. Bu da çapınıza bağlı oranda görüşünüzü etkileyecektir. Gözünüze uygun lens seçimi yapmak büyük önem taşır.

Air Optix Colors Gemstone Green lens renginin ise orta karar bir doğallıkta olup sağlık ve rahatlık açısından müthiş olduğunu söyleyebilirim. Bir süre sonra gözümde lens olduğunu unuttum ve benim göz çapım ile temel eğrime kesinlikle yanıt verdi.

İyisi mi sizi Renkli Sen‘in ‘renkli lens nasıl olmalı’ videosu ve koyu kahve gözde zümrüt yeşili lens duruşu ile baş başa bırakayım. Bir ara görüşeceğiz!

Tags: , ,

4 Responses to Air Optix Colors Gemstone Green Ve Solotica Lens Farkı

 1. Cagla dedi ki:

  Air Optix Gemstone green renginin daha doğal olanı Solotica’da neye karşılık gelmektedir acaba? Gözlerim dereceli bu arada.

  • Renkli Sen dedi ki:

   Solotica’nın renk kartelası çok geniş ve her gözde, her ışıkta değişen tonları uyguluyorlar. Siz yeşil tonlarından kendi gözünüze hitap edeni bulabilirsiniz. Derecelileri de var sanıyorum o firmanın.

 2. Filiz Sar dedi ki:

  Anlatımın doğal oluşun bayıldım. Sizi okur ve izlerken çok keyif aldım. Teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
50 ⁄ 25 =