fbpx MENU
Sibel Köse

Sibel Köse ve Caz Müzik

Kendin yap ürünü

Geri Dönüşüm Ürünü: Hulohop İle Paspas

Asmr

7 Ocak 2020 Comments (0) Views: 702 ANASAYFA, Kafama Göre, Sen De Dene, Yararlı Bilgiler

ASMR ve MUKBANG Nedir?

Aslında uzun süredir odak noktam olup cesaret edemediğim bir mevzuya son günlerde parmak basmış bulunmaktayım! Ülkemizde henüz pek yaygın olmayan; fakat dünyaca tanınan bir yeni trend konusu ASMR ve MUKBANG hakkında sizler için birkaç şey derledim topladım, üzerine bir de video çektim. İyi okumalar, seyirler! Sesli güldüm.

ASMR ve MUKBANG nedir‘ üzerine pek çok şey yazıldı çizildi. Peki, olayın aslı nedir, ne değildir? ASMR İngilizce bir kısaltma olup açılımı ‘Autonomous Sensory Meridian Response’ tümcesine karşılık gelmektedir. Yani bu da Türkçe olarak ‘Otonom Duyusal Meridyen Tepki’ demektir. Bundan ne anladınız? Öyleyse konuyu biraz daha açayım. 

Konuyu daha net açıklamak adına biraz çocukluğunuza inmekte fayda var. Şimdi, siz henüz minnoş bir bebek iken tepenizde tuhaf sesler çıkartan ebeveynlerinize verdiğiniz gülücüklü tepkileri ya da bir komşunuzun çıkardığı abuk subuk sesleri ninni olarak algılayıp mışıl mışıl uykuya daldığınız zamanları anımsamanızı istiyorum. İşte o zamanlarda algının sadece ses ve görüntülerde (olay, kavram ve kişilerden bir haber) olduğu frekansa inelim. İşte ASMR, günümüz gerçekliğinde ve hayatın içinde duymayı unuttuğumuz ya da duymazdan geldiğimiz sesleri arada yüksek sesli konuşmalar veya farklı olaylar olmadan algıyı sadece oraya çekmek isteyen bir teknik. 

ASMR, bazı uzmanlarca beyin fonksiyonlarını rahatlatan bir dizi ses olarak nitelendirilirken, halk dilinde ‘iç gıdıklanması’ ya da ‘beyin orgazmı’ olarak da tabir edilebiliyor. Bu tekniğin çıkış noktası 2009 yılındaki bir Youtuber’a dayansa da son dönemlerde Youtube kanalları arasında oldukça popüler olan bu paylaşım; fısıldamalar, rutin gün içerisinde saç taramak, yemek yemek, jöleyi mıncıklamak gibi pek çok sesten elde edilebiliyor. Özellikle yemek yeme videolarının trend olduğu son yıllarda bu ayrı alana ise ‘Mukbang’ deniliyor. 

ASMR ve MUKBANG seslerinin yatıştırıcı bir özelliğinin bulunması ve insan psikolojisini olumlu etkileyerek uykusuzluk problemine yardımcı olması da cabası. Stres atıp yorgunluğu giderme ve panik atak tedavi sürecinde iyi gelmesi beyindeki belli başlı bölgelerin uyarılmasıyla ilgili. Diğer hastalıklar üzerinde hala araştırmaların devam ettiği bu tekniği anlatmak anlamaktan çok daha zor olduğundan, sizi sabah rutinim olarak kayda aldığım ASMR & MUKBANG videom ile baş başa bırakıyor ve iyi seyirler diliyorum!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
9 − 5 =