fbpx MENU

Three Dog Night

Atölye Kargabak

18 Eylül 2014 Comments (0) Views: 2184 ANASAYFA, Diyet, SAĞLIK

Astım İçin Diyet

Astımı olanlar, sağlıklı beslenmeli ve kesinlikle bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Bunlar; ösürük yapabilecek nişastalı, baharatlı ve acılı yiyecekler, kızartma, çay & kahve, turşu, bisküvi, tatlılar, dondurulmuş ve konserve besinlerdir.

Astım hastaları aşağıda verdiğim diyeti ayda 1 hafta süreyle uygulayabilir. Hastalar, yatmadan önce kesinlikle süt içmemeli ve akşam saat 7’den sonra da bir şey yememelidir.

Astım İçin Diyet

  • 05:00 → Bir limonun suyu, 2 tatlı kaşığı bal, 1 tatlı kaşığı zencefil suyunu bir bardak sıcak suyla karıştırarak için.
  • 08:00 → Havuç suyu (yoksa tek çeşit mevsim meyvesi de olabilir).
  • 11:00 → İki dilim tam buğday ekmeği, haşlanmış sebze, sadece sebzelerden yapılmış bir salata, yağsız lor peyniri ve 2 yemek kaşığı tahıl filizi.
  • 14:00 → Sulu meyvelerden birkaç adet.
  • 16:30 → Doğal hazırlanmış sebze çorbası.
  • 18:30 → Yarım kilo mevsim meyvesi ile bir kase tahıl filizi.

Yukarıda vermiş olduğum listeyi uygularken doktorunuzun önerdiği ilaçları kullanmaktan vazgeçmeyin. Zaten diyetin faydasını gördükçe doktorunuza da danışarak alınan ilaç dozlarında belli bir azaltmaya gidilebilir.

Diyetiniz bittikten sonra da yemeniz önerilmeyen yiyeceklere dikkat ederseniz astım ataklarından kurtulmanız ya da bunların minimuma inmesi söz konusudur. Ayrıca; astım için diyeti her mevsim uygulayabilseniz de uzmanlar, besinlerdeki çeşit bolluğunun olduğu ve sulu gıdaların fazla tüketildiği yaz aylarını daha çok öneriyor.

⇒ ! Bu bilgi tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır ve doktor tedavisinin yerini tutmaz. Eğer bir şikayetiniz varsa önce doktora danışınız.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
26 + 15 =