fbpx MENU

Astım İçin Diyet

Selin Damar İle Loop

19 Eylül 2014 Comments (0) Views: 2995 ANASAYFA, Gezi, SANAT

Atölye Kargabak

Atölye Kargabak

Atölye Kargabak

“Karga karga ‘gak’ dedi.Çık şu dala bak dedi. Çıktım baktım o dala. Bu dünya; masal gibi rüya..!”

Ege Denizi’nin kucağına kurulu; nezih, minik ve şirin bir ada Bozcaada. İşte o adanın en sıcak ve sevimli atölyesi burası. Uğur & Eda Kayahan çiftinin altı yıldır uğraş verdiği bu orjinal işte, kabaklar el emeği ve göz nuruyla özenle işlenerek satışa sunuluyor.

Atölye Kargabak’da kabaktan yapılmış abajürlerden, saksılara kadar pek çok handmade tasarıma rastlamanız mümkün. En güzel olanı da; tasarımlar tek tek yapıldığı ve bu tam iki günü aldığı için benzerleri olsa da birebir eşini bulmak namümkün. İşte bu da sanatı ve o ürünü ayrı, değerli kılan bir özellik! Ben de çok vakit kaybetmeden bu tasarım harikası abajürler ve onu işleyen sanatkar atölye sehipleriyle tanışmak için Kargabak’ı yerinde ziyaret ettim.

Adanın merkezinde bulunan meşhur Çiçek Pastanesi’ni geçtikten hemen sonra ikinci soldan Cami Sokak’a girin. Biraz ilerlediğinizde Atölye Kargabak sizi sol kolda karşılayacak. Dükkanın girişi de en az içerisi kadar otantik. Giriş kapısına asılan su kabağından tasarlanmış lambalar, ışıltılı merhabasıyla kucaklarken beni heyecanla içeriye adım atıyorum. Hey! Burası tam bir karnaval havasında; rengarenk ve ışıl ışıl! Masal dünyasını anlatan bir atmosfer var içeride. Atölye sahibi Eda Kayahan güleryüzüyle ‘hoşgeldiniz’ diyor ve merhabalaşıyoruz. Her adımımı attığımda hava buram buram el emeği, sanat, göz nuru ve orjinallik kokuyor. Etraftaki objelerde gezen gözlerimi Uğur Kayahan’ın sesi durduruyor. Kayahan, atölyenin diğer sahibi.

Aydınlatmalar & el dikişli elbiseler

Aydınlatmalar & el dikişli elbiseler

Kuğu asma kabak aydınlatma

Kuğu asma kabak aydınlatma

Uğur Kayahan; dört yıldır Bozcaada’da bulunduklarını anlatıyor. Su kabaklarını Mart gibi ekip Eylül’de hasat ediyorlarmış. Şu an tarla Kırklareli’nde; ama ilerleyen zamanda adada da ekim yapmayı düşünüyorlar. Dediklerine göre; kabakları 1-1,5 yıl kuruttuktan sonra işlemeye başlıyorlarmış. Bu aşamada kabakların kuruması önemli bir detay. Kabaklar ne kadar çok kurursa o kadar sertleşiyor ve onları delip işlemesi de o kadar kolay oluyormuş. Aksi takdirde kabaklarda çatlama, kırılma ve dağılma yaşanabiliyormuş.

Enerjisiyle içinizi ısıtan Atölye Kargabak’da abajurden, apliğe, saksıdan, koku torbalarına kadar pek çok tasarım harikasına rastlamanız mümkün. Aynı zamanda Eda Kayahan’ın fabrikasyon tekstile inat tek tek elleriyle diktiği -makine değmeyen- elbiseler, kıyafetler de alıcısıyla buluşuyor atölyede. Bozcaada’ya yolunuz düşerse mutlaka uğramanız ve görmeniz gereken çizgi dışı bir atölye burası. Dilerseniz bu cici insanlara atölyenin Facebook sayfasından da ulaşabilirsiniz. Tenedos’da sonbahar gerçekten bir başka! Sanatla kalın!

Kargabak tasarımları

Kargabak tasarımları

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
26 + 27 =