fbpx MENU

Enteresan Film: Sıfır Teorisi

Mutluluk Kendi İçinde

26 Ağustos 2014 Comments (0) Views: 6126 ANASAYFA, Denemelik

Avanos’un Hamursuz’u

Hamursuz’un tadı da görünümü de bir başka. Yolunuz Nevşehir tarafına düşerse, denemeniz gereken lezzetler arasında. Sadece Hamursuz değil bu ürünü bulabileceğiniz mekanın kurabiyeleri de ayrı güzellikte.

Hamursuz Nedir?

Avanos’a özgü, yöresel bir lezzet olan Hamursuz, görünümüyle yarım aya benzeyen, lezzetiyle katmeri andıran bambaşka bir damak keyfi. Kat kat açılması sebebiyle daha elinize alır almaz tel tel dağılan ve içi pamuk gibi, dışı içine göre biraz daha sert, sumaklı, susamlı bir pide, ekmek çeşidi. Maya kullanılmadan yapılıyor.

Seneler önce Avanoslu bayanların sadece evlerinde açtığı ve pişirdiği bu hamur işi, dönemlerde bir de restorana taşınmış. O taraflara yolunuz düşerse mutlaka tatmanızı önerdiğim Hamursuz’un tadı damağınızda kalırsa satın da alabilirsiniz. Sıcak yaz aylarında buzdolabında muhafa edebilir, tavada iki yüzünü çevirip ya da mikrodalga fırında ısıtarak afiyetle yiyebilirsiniz.

Hamursuz

Hamursuz

Hamursuz Nerede Bulunur?

Nevşehir – Kayseri yolu üzerinde, Göreme Kavşağı Yamanlar Petrol İçi semtinde buluan Zerdali Cafe & Restaurant, Hamursuz’u bulabileceğiniz tek adres. Ayrıca Kavurmalı Bazlama’sını da tavsiye edeceğim restoranda farklı yemek seçenekleri mevcut. Temiz ve yemekleri son derece leziz bir mekan. Eğer karnınız toksa unlu mamullerini de deneyebilirsiniz. Özellikle kurabiyeleri ağızda hemen dağılır cinsten. Sofrada bir de peynir, zeytin, domates ve çay olduğunda Avanos’un Hamursuz’undan yedikçe yiyesi geliyor insanın. Bu lezzeti mutlaka bir kez denemelisiniz. Adres ve öneri benden, denemesi sizden. Afiyet olsun şimdiden.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 − 21 =