fbpx MENU
Rengarenk gömlekler...

Kıyafetlerinizin Ömrünü Uzatmak İçin 5 Yöntem

Alman Çöreği tarifi.

Hakiki Berliner (Alman Çöreği) Nasıl Pişirilir?

Asiçiçek ve günbatımı.

25 Aralık 2016 Comments (0) Views: 1831 ANASAYFA, Kafama Göre

Bazen Sadece Gitmeli

Doğuyoruz önce, sonra büyüyoruz. Her gün başka fikirlerle yeni kararlar alıp kalıyoruz. Hedefler koyup kalıyoruz. Hiç farkında olmadan sınıfta kalıyoruz. Farkında olarak işe girdiğimizde ise şehirde… İşimiz olmadığında tatilde daha uzun kalıyoruz.  

Biri bize özlem duyduğunda onda kalıyoruz; birini özlemle andığımızda o bizde kalıyor. Aklımız kalıyor bulut öbeklerinde. Kalıyor bazen her şey, hiçbir şey yapmaya gerek kalmadan. Belki öylesine kalıyoruz. Kalmak istediğimiz için kalıyoruz sebepsiz yere. Bir tren garında kalıyoruz yıllar öncesinin Ankara’sında, bir soba tütsüsünde kalıyoruz dağınık duman sisleri arasında. Dünkü gazetenin manşetinde kalmışızdır belki ya da ertesi günün o eşsiz rutinliğinde… Zaman ilerlese de saat durup kalabiliyor mesela. Kalakalıyor hani bazen insan, olur ya.

Düşünüyorum da…

Bazen sadece gitmeli insan. Hesap sormadan, hesap vermeden gidebilmeli. Düşmeden, düşünmeden; sırf canı istedi diye öylesine gitmeli. Haritasız yola çıkıp rotasız yol almalı belki. Belki de hangi yağmurda ne kadar ıslanılacağı, Güneş’in kaç tonunda yıkanılacağı hayaliyle gidebilmeli.

Sadece gitmeli işte. Olduğu gibi; yalın. Yalınayak, tüm çorapları arkada bırakarak gidebilmeli insan. Önce dikmeli sökülmüş iplikleri, sonra derede yıkamalı tüm yükleri. Bırakmalı oraya gelmişini geçmişini, kaldığı yerden önüne bakıp gitmeli. Arkaya bakmamayı bilmeli.

Bazen yalnızca gitmeli…

Büyük sırt çantasına gerek duymadan, denklemlerde kaybolmadan gitmeli. Şarkı dinleyerek gitmeli kimi zaman, kimi zamansa eşlik ederek… Susarak gidesi gelmişse eğer konuşma vaktidir meğer. Tersine düzüne, çıkmaz sokağına bakmadan gitmeli insan. Yormadan, daha fazla yorulmadan gitmeli. Kimliksiz gitmeli belki, belki de tertemiz beyaz bir sayfanın o iç gıcıklayıcı kokusu olarak gitmeli ve en baştan yazılmayı beklemeli. Tükenmeyen kalemin tükenmezi olarak gitmeli. Tükenmemek içindir belki o gidişler. Dönmemek için gitmeli, gitmiş olmak için gitmeli.

Sadece…

Yeni bir koku almak, yeni bir yer görmek için gitmeli insan. Sıcak bir iklim istediği için gitmeli. Ne yapacağını bilmediği için gitmeli veya ne yapmayacağını bildiğinden… Renkler için gitmeli, sesler için… Dostunu, arkadaşını, sevgilisini, eşini, akrabasını özlediği için gitmeli. Kendini özlediği için gitmeli.

Duyulardan, duygulardan, olandan, olmayandan; gitmeli kendinden bazen sadece insan. Oldurabilmek içindir gitmek belki yalnızca, belki de olanı durdurabilmek.

Bazen gitmeli.

Göçmen kuşlar gibi hür süzülmeli.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 ⁄ 9 =