fbpx MENU

Dünya Kupası Kelebekler Vadisi’nde

Greg’in Bowtop Karavanları

19 Şubat 2016 Comments (2) Views: 1963 ANASAYFA, Sinema

Bir Çingene Masalı

‘Ritim karşısında ayaklarınızı kontrol edemeyecek, sürekli gülümseyeceksiniz!’ – The Times

2006 yılına ait olmasına rağmen bugün tanıştığım “When The Road Bends: Tales Of A Gypsy Caravan” büyüleyici bir çingene masalını perdeye taşıyor. Peki, bu masal neyi anlatıyor?

Dört farklı ülkeden beş roman müzik grubu, oluşturdukları çingene kervanı ile bir buçuk ay boyunca Kuzey Amerika yollarını aşındırıyor. Onların turnesini belgesel & müzikal tadında izleyiciye aktaran filmde, müzisyenlerin enerji dolu performanslarını izlerken Roman kültürü ve tarihine de tanıklık ediyoruz. Müzisyenlerin yaşadığı memleketlerde kendi hayatlarından sunulan kesitler ve dramatik çekimlerin yanı sıra bol bol balkan müziklerine doyum söz konusu.

Çingeneler: Kıvrım Kıvrım Yollar

Çingeneler: Kıvrım Kıvrım Yollar

Filmde yer alan müzisyenler: Hindistan’dan Maharaja, Romanya’dan Taraf De Haiduks ile Fanfare Ciocarlia, Makedonya’dan Esme Redzepova ile ekibi ve İspanya’dan Antonio El Pipa ile grubu. Yönetmenlik koltuğunda Jasmine Dellal’ın oturduğu filmde Johnny Depp’in de yer aldığını dipnot geçeyim. Depp, çingeneler hakkındaki görüşlerini anlatırken Romanyalı Taraf De Haiduks ile de çok önceden tanışmış olduklarını belirtiyor. Filmin senaryosu da yönetmene ait.

Imdb’den 7.7 puan alan yapım 1 saat 50 dakika sürüyor. “Çingeneler: Kıvrım Kıvrım Yollar” ismiyle, DVD olarak ülkemizde satışı devam eden filmin Türkçe dublaj ve altyazı seçenekleri bulunuyor. Fiyatı: 20 TL.

Yazımı son olarak filmin başında da gözüken Roman atasözüyle noktalıyor ve “you cannot walk straight, when the road bends” diyorum. Yol virajlıysa düzgün yürüyemezsin.

İyi seyirler efem!

Tags: , ,

2 Responses to Bir Çingene Masalı

  1. Vicky Murchinson dedi ki:

    Amazing never seen its perfect information thank you!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
14 × 18 =