fbpx MENU
The Dirt film incelemesi

80’lerin Kirli Çocukları Mötley Crüe’dan ‘The Dirt’

museum of illusions

İstanbul İllüzyon Müzesi Ziyareti

sardala koyu

14 Ağustos 2019 Comments (0) Views: 604 ANASAYFA, Gezi

Bir Kamp Alanı: Sardala Koyu

İstanbul’da olup da kamp yapmaya hasret mi kaldınız? İşte size harika bir kamp yeri önerisi: Sardala Koyu!

İstanbul merkezine yaklaşık 110 km. uzaklıkta yer alan Kocaeli’ne bağlı Kandıra ilçesindeki Sardala Koyu, son yıllarda adından çokça söz ettirmeye başlamış olsa da bakirliğini korumaya devam ediyor. Eğer hafta sonu veya resmi tatil günleri dışında kalan günler buraya kamp atmayı tercih ederseniz daha sakin bir tatil yapabilirsiniz.

Kandıra gizli cennet

Sardala Koyu, Kocaeli

İki gecelik bir kamp için çantayı sırtlanıp yola düştüm. Hava gündüzleri aşırı sıcak, akşamları ise hafif rüzgarlı olmakla beraber biraz serindi. Karadeniz ikliminin bol oksijeni bir yana, yıldızlar kucağımda…

totem ağaç

Ağaçtan totemimi buldum yine!

Sardala Koyu’nda Ne Var?

Sardala Koyu’nda ne yok ki?! Önü deniz, arkası orman, yer yer kayalıkların hakim olduğu bölgede doğaya ait tüm hakkaniyet sizinle.

Öncelikle belirtmem gereken en önemli iki şey; burada doğal su kaynağının bulunmadığı ve alanda herhangi bir tesisin yer almadığı. Dolayısıyla su ve yeme & içme gibi ihtiyaçlarınızı en yakın köy olan Bağırganlı Köyü’nden (6 km) temin edip kampa gelmenizde fayda var. Tuvalet konusunu soranlara ise tek bir şey söyleyebilirim: “Haydi, ormana çiçek toplamaya!”

sardala koyu

Malkaya, Sardala Koyu

Sardala Koyu’nda elektrik yok. Telefon sadece birkaç noktadan zar zor çekiyor ve internet sıkıntılı. Yanınıza bir kafa feneri almanız hayat kurtarabilir. Öte yandan Ay’ın doğumu ve Güneş’in batışı cidden enfes! Ay ışığı gecenin geç vakitlerine kadar bir nevi aydınlatma sağlıyor sahil kısmında ve ay battıktan sonra Samanyolu’ndan Küçük Ayı’ya kadar tüm yıldızlar avuçlarınızda! Güneş ise tam denizin üzerinden batıyor. Eğer buraya kamp atmayı kafaya koyduysanız bedenen ve zihnen formatlanmaya hazır olun! Buranın doğası, yirmi dört saat frekans yayan su sesi, hafif esintisi ve kokusu insanı gerçekten sıfırlıyor.

Malkaya

Malkaya, Sardala Koyu

Denizin içerisinde zamanla aşınarak oluşmuş ‘Malkaya‘ denilen kaya enteresan bir görünüme sahip. Arasından sandalla geçmenin mümkün olduğu kayalıkların ilerisinde ‘Cennet Havuzu’ denilen minik bir koy daha yer alıyor. Ormanda ve kayalıkların arasında dolaşmak mümkün. Yalnız bazı yerler kolay bir parkur iken bazı patikalarda dik yokuşlar ve toprak kaygan zemin hakim. Suyun temizliği içilesice berrak. Denizin içi tamamen taşlık ve kayalık. Denizde suyun içinde ve Malkaya’nın bazı bölümlerinde mağaralar var, meraklısına duyurulur!

Sardala Koyu

İsmail Abi’nin bol esintili çardağı.

Bir de İsmail Abi var ki; aşırı sevecen ve konuşkan. Uzun yıllar İstanbul’da çalıştıktan sonra Kandıra’ya yerleşmiş ve odunlardan kendi yaptığı derme çatma çardak tam bir gözetleme kulesi gibi. Aynı zamanda da bu alanda orman dışında bulunabilecek tek gölgelik alan. Hem de doğal klimalısından! Tüm Sardala Koyu manzarası ayaklarınızda ve tabii rüzgar da kulaklarda… Türk kahvesi, odun vb. minik ihtiyaçlarınızda ona danışabilirsiniz. 

Nasıl Gidilir, Nereye Kurulunur?

İstanbul’a yakın bir kamp alanı Sardala Koyu, ulaşım açısından da epey kolay aslında. Yalnız bu noktada özel araç veya otostopa ihtiyaç duyacaksınız; çünkü koya direk bir servis ya da dolmuş yok.

Kocaeli’nin Pınarlı Mahallesi’nde yer alan Sardala Koyu, aslında tam olarak Ağva ile Bağırganlı Köyü arasında konuşlanıyor. Araçla Şile, Ağva yoluna devam ettikten sonra tabelaları takip ederek ‘Sardala Koyu’ yazan tabeladan saptığınızda toprak bir yol sizi karşılıyor. O yolu devam ettiğinizde bir uçuruma geliyorsunuz ve aracınızı buraya park etmeniz gerekiyor. Çünkü ondan sonra araç yolu yerine sadece patikalar mevcut.

çadırlar

Düzgün zemine rahat çadırlar.

Aracınızı tepeye park ettiğinizde sağda ve solda iki koy göreceksiniz. Sağdaki koyun devamında sizi Malkaya, mağaralar ve orman karşılıyor. Çadırınızı sola ya da sağ tarafa kurabilirsiniz. Sağ tarafa inmek için dar bir patikadan ve sonra kayalardan aşağı doğru yürümeniz gerekiyor. Sahile vardığınızda her yer sizin.

sardala koyu

İyi tatiller!

Burası için benim mottom şöyle:

“İstanbul’a bir o kadar yakın ki aslında, iki o kadar uzak.” 

Mesafe yakındı ama deneyim ve his sanki farklı bir yere ait gibiydi. Gerçi bir bakıma da Karadeniz’in ucu köşesi oluyor neticede.

Gidin, görün, kamp atın; fakat lütfen geziniz biterken çöplerinizi de toplamayı unutmayın! 

Bizim doğaya ihtiyacımız varsa, onun da bize var. Hem de fazlasıyla…

İyi tatiller! 

 

Tags: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
17 × 5 =