fbpx MENU

Gece Yarısı Müziksiz Geçmez Diyenler İçin: MT!

The Free Hugs Her Yerde!

7 Nisan 2015 Comments (0) Views: 1820 ANASAYFA, Film

Brett Morgen’dan Kurt Cobain Belgeseli

‘Keşke bir rock yıldızı olma konusunda dersler alsaydım, bu beni bunlara hazırlayabilirdi. Rock ‘n’ roll hayatı patlayıcı madde gibi, nasıl başa cıkacağımı bilemiyorum.’ – K. D. Cobain

Rolling Stones belgeseliyle tanınan ve hatırı sayılır bir çok yapıma imza atan Yönetmen Brett Morgen’dan Kurt Cobain belgeseli için yeşil ışık sinyali verildi. ‘Kurt Cobain: Montage of Heck‘ 4 Mayıs 2015 tarihinde HBO’da izleyici ile buluşacak!

Siyah & kırmızı çizgili kazağı, salaş hırkası, yırtık pırtık kotları ile hafızamıza; kirli vokali, çılgın riffleri ve kopuk sözleriyle kulağımıza yer eden grunge üstadını tanımayan yoktur herhalde. Kiminiz bir MTV Unplugged görselinden onu anımsayacak, kiminiz de Nirvana’nın amfiyi patlatıp gitarını kıran vokalisti olarak hatırlayacaksınız onu. Belki bir arkadaşınızın kaset arşivinde bu isme rastlamışlığınız vardır, belki de Cobain fanı birinin üzerinde gördüğünüz bir tişörtteki baskıda… Tapanlarınız, onu ilahlaştıranlarınız da olacaktır elbette aranızda. Seattle’ın kalbinden kopup müzik tarihine adını altın harflerle kazıyan Kurt Cobain 94’de aramızdan ayrılmıştı. 27 yaş kervanına katılanlardan sadece biriydi o da. Genç öldü; ama ardında yaşlı ve değerli kayıtlar bıraktı.

Montage of Heck

Yaklaşık on yıl kadar önce izlediğim ve Michael Pitt’in oyunculuğunu bir kenara koyduğumda genel ilerleyişi açısından büyük hayal kırıklığına uğradığım Last Days’den sonra bu belgesel haberine bayağı bir sevindiğimi söyleyebilirim.

Cobain’in tüm ailesinin ‘Kurt Cobain: Montage of Heck’ belgeseli için seferber olduğu proje, bana kalırsa isminden epey söz ettireceğe benziyor. Kurt Cobain’in müziği dışında; çizimleri, günlüğü ve şarkı defteri gibi bugüne dek gün ışığına çıkmamış pek çok kaynaktan da yararlanan yapım, bu süreçte kaynaklara ulaşabilmesi ve gerekli izinleri alabilmesi açısından Yönetmen Morgen’ın tam altı yılını almış.

Belgeselin Nirvana’dan ibaret olmadığı ve daha çok Kurt Cobain’in özel yaşantısı ile ilgili olup ölümünün ardından açılan kutularda geriye bıraktığı sanatsal, içsel yolculuklarla daha ilişkili olduğunu belirtmek isterim. Belgesel, Cobain’in doldurduğu bir çekme kasetten adını alıyor. Ayrıca yapımın soundtrack listesinde daha önceden hiçbir yerde yayınlanmamış bir akustik şarkı sürprizi de bizi bekliyor.

DOORS BELGESELİ YOLDA…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
15 × 6 =