fbpx MENU

Anita Ekberg Aramızdan Ayrıldı

Riley B. King

13 Ocak 2015 Comments (0) Views: 2190 ANASAYFA, SAĞLIK, Yararlı Bilgiler

Buruşan Parmaklara İngiliz Yanıtı

Banyoda, denizde veya ev işleriyle uğraşırken sık karşılaştığınız bir durumdur buruşan parmaklar. Peki, parmaklar uzun süre suda kaldığında neden büzüşüp buruşuyor? Farklı tezlerin olduğu konuya İngiliz biyologlardan yanıt geldi.

Vücudumuzda bazı bölgeler hariç her yer tüy ve kıllarla kaplıdır. Onların olmadığı bölümler ise; neredeyse yok denilecek kadar azdır. Tüylü ve kıllı bölgelerin diplerinde bulunan yağ bezlerinin ürettiği yağ, deriyle temas eden suyun derinlemesine içeri girmesini önler. Orada oluşan tabaka sayesinde ise; deri, yumuşak kalır. Parmaklarda veya ayak tabanlarında su, bu söz konusu tabakayla karşılaşmadığı için iyice derinin altına işler. Deri de suyun geldiği alanı yaratabilmek için daha da genişler ve gözle görülür bir büzüşme, buruşma yaşanır.

Aslında durumun böyle olmadığını ileri süren İngiliz biyologlar, çeşitli araştırmalar yaptılar. İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre; buruşmuş parmakların nesnelerde daha belirgin ve iyi kavramaya yardımcı olduğu kanıtlandı. İngiltere’deki Newcastle University’den Tom Smulders, gönüllülerden ilk önce kuru ellerle misketleri tutmalarını istedi. Ardından yarım saat sıcak suda beklemiş ellerle gönüllülere aynı işlemi tekrarlattıran Smulders ve ekibi, misketlerin buruşuk parmaklarla daha iyi ve çabuk kavrandığını gözlemledi.

Parmaklardaki buruşuklukları, araçların daha sağlıklı yol tutmasını sağlayan lastiklerdeki tırtıklara benzettiğini ifade eden Tom Smulders’ın araştırması ‘Biology Letters’ dergisinde yayımlandı. Böylelikle; parmaklarda meydana gelen buruşmanın, derinin suyu çekip şişmesiyle değil sinir sistemi tarafından harekete geçilerek kan damarlarının büzüşmesinden kaynaklandığı anlaşılmış oldu.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
20 ⁄ 5 =