fbpx MENU

Greg’in Bowtop Karavanları

Kumkat Mı, Kamkat Mı?

22 Şubat 2016 Comments (0) Views: 6480 ANASAYFA, MUTFAK, Tarifler, Tatlı

Büyüklere Jelibon Parti Saati

Rengarenk şekerlemeler, eğlenceli formlar ve çocukluğumuzu anımsatan abur cubur kaçamaklarını kim sevmez?! Aynı lezzetlerden sıkıldıysanız ve farklı bir tat arıyorsanız etkisi açısından cesaret, eğlenceli tarafından da rengarenk bir tarifler sizlerleyim: Alkollü jelibon nasıl hazırlanır?

Her zaman çocuklara jelibon partisi olacak değil ya! Bu sefer büyüklerin de sofrasını neşelendirecek ve damaklarını bayram ettirecek bir tarif hazırladık. Üstelik hazırlaması oldukça basit. Yalnız hazırladıktan sonra bir gün boyunca dinlenmesi gerek. Onun da sebebini birazdan açıklayacağım.

Biz bu tarifte karpuzlu votka kullandık. Piyasada ise kavunlu, limonlu, portakallı, elmalı ve vanilyalı gibi daha pek çok çeşidini bulmak mümkün. Aroma tercihi tamamen sizin damak zevkinize kalmış ki yine de karpuz & jelibon aromasının epey bir yakıştıklarını dipnot düşeyim. Jelibon olarak ise Haribo’nun 160 gramlık paketlerinden iki adet kullandık. Açıkçası Kent’de iyi; fakat Haribo’yu çocukluğumdan beri tükettiğim için onun lezzetini başka hiçbir şekerlemede bulamıyorum. Eğer isterseniz Kent Jelibon’dan da aynısı oluyor.

Dilerseniz sizler için hazırladığımız videoyu da izleyebilirsiniz. Miniklere lolipop, büyüklere jelibon parti saati; hadi, hep beraber başlayalım!

Votkalı şekerleme mazlemeleri

Votkalı şekerleme mazlemeleri

Malzemeler

  • 320 gram ayıcık şekerleme
  • 10 cl aromalı votka
  • 1 orta boy limon
  • Streç film

Hazırlanışı

İlk önce limonu iyice sıkıp posasını atın. Daha sonra geniş bir kaba iki paket jelibonu alın. Aromalı votkayı ve ardından limon suyunu jelibonların üzerine boşaltıp kabı bir güzel streç film ile kapatın. Hazırladığınız karışımın hiçbir yerden hava almaması, jelibonların limonlu votka ile iyice kaynaşmasını ve şişip boyutlarının büyümesini sağlayacak.

Son olarak votkalı jelibonunuzu 24 saat boyunca buzdolabında bekletmeniz yeterli. Ertesi gün afiyetle yiyebilirsiniz!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
22 + 12 =