fbpx MENU

Bodrum Makarnası

Bakir Koy Evreşe

1 Ağustos 2014 Comments (0) Views: 3084 ANASAYFA, SAĞLIK, Şifalı Bitkiler

Çarkıfelek Bitkisi

Asma ya da sarmaşık şeklinde olabilir.

Asma ya da sarmaşık şeklinde olabilir.

Çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından gelen Çarkıfelek bitkisi adını, çarkıfeleğe benzer görünümünden almıştır. Anavatanı Tropikal Amerika’dır. Oradan dünyaya yayılan ve en yaygın Passiflora olarak da bilinen bitkinin beş yüzü aşkın türü vardır. Fırıldak Çiçeği, Saat Çiçeği olarak da bilinir. Asma ya da sarmaşık şeklinde olabilir.

Çarkıfelek bitkisi, tohumdan veya gövde çeliğinden çoğaltılma yapılarak üretilir. Asma sülüğü gibi tutmaçlarla tutunarak hızlı bir şekilde büyüme sağlar. Genelde sıcak iklim bitkisi olmasıyla birlikte, soğuğa dayanıklı türlerine de rastlamak mümkündür. Bitkiden çay, şurup, içki ve ilaç yapımında yararlanılır. Kuzey Amerika’daki Kızılderililer, bitkinin yaprak ve köklerinden uzun yıllar boyu faydalanmıştır.

Bitkinin yaprakları, stres azaltımını sağlamak amacıyla çay yapımında kullanılır. Yalnız unutulmaması gereken bir husus varsa o da; bu bitkinin yapraklarında bulunan siyanid glukosid maddesinin toksik ve zararlı etkisi nedeniyle az tüketilmesi

Çarkıfelek (Passiflora) bitkisi

Çarkıfelek (Passiflora) bitkisi

gerektiğidir. Alkol ve antidepresan gibi reçeteli ilaçlarla birlikte ise, doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Çünkü; bitkinin bu ilaçlar ile etkileşime geçerek etkisini arttırıcı özelliği bulunmaktadır.

Bitkinin bazı türlerinin meyvesi yenmektedir. Meyvesi yenilebilir türdeki Passiflora’nın meyvesinde de aynı yapraklardaki siyanid glukosid maddesi bulunmaktadır. Yalnız bu maddenin oranı, olgun veya dalından düşmüş meyvelerde çok daha az ve zararsız düzeydedir. Yine de Çarkıfelek meyvesi günde iki taneden fazla tüketilmemeli; tüketildiğinde, halsizlik ve uyku gibi sorunlara yol açmaktadır.

Passiflora; sinirleri yatıştırır, kişininn yaşadığı endişe ve gerginlik haline deva olur, kronik veya sinirsel uykusuzlukta faydalıdır. Aynı zamanda zona gibi sinir ağrılarında yatıştırıcı özelliğe sahip ve parkinson, isteri gibi vakalarda sinirsel nöbetleri gidericidir.

Çarkıfelek (Passiflora) yaprağı

Çarkıfelek (Passiflora) yaprağı

Çarkıfelek Çayının Hazırlanışı

İlkbahar sonuyla yaz ortası arasında bitkinin henüz çiçek açmadığı veya çiçeklerinin olgunlaşıp da meyveye dönüştüğü dallarından toplanan yapraklar, gölge ve havadar bir yerde kurutulur.

1 tatlı kaşığı yaprak üzerine, 1 bardak kaynar su dökülerek 5 dakika kadar demlenir (bitkinin çaydanlıkta kaynatılmaması gerekmektedir). Sonra süzülür. Akşamları yatmadan önce 1 bardak içildiğinde uykusuzluğu giderir. Diğer şikayetler için günde 2 bardak içilmelidir.

⇒ ! Bu bilgi tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır ve doktor tedavisinin yerini tutmaz. Eğer bir şikayetiniz varsa önce doktora danışınız. Gebelik ve emzirme döneminde asla kullanmayınız.

Çarkıfelek çiçeği, 1978 yılına kadar Amerika’da reçetesiz olarak doğal sakinleştirici niteliğinde onay görmüş; fakat daha sonra etkinliği bilimsel açıdan kanıtlanmadığı için karar iptal edilmiştir.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
18 + 7 =