fbpx MENU

Çabuk Kırmızı Mercimek Çorbası

John Lennon

28 Eylül 2014 Comments (0) Views: 7397 ANASAYFA, Denemelik, Gezi

Çiçek Pastanesi

Çiçek Ekmek ve Pasta Fırını

Çiçek Ekmek ve Pasta Fırını

Bozcaada’nın merkezinde bulunan meşhur Çiçek Pastanesi, adının niteliğini taşır şekilde çalışanları ve geniş ürün yelpazesiyle de çiçek gibi bir pastane. Pastanede geleneksel Türk mutfağına hitap eden ekmek çeşitleri, kurabiye, börek, çörek, pasta, sütlü tatlıların yanı sıra ‘farklı kültürlerin ortak yaşamı’ düşüncesiyle de yola çıkılarak Tenedos’a özgü Rum mutfağının özelliklerini taşıyan ve kayıplara karışmış lezzetlerin kaynağı araştırıldıktan sonra geliştirilip gün ışığına çıkartılan lezzetler sofralara ulaştırılıyor.

Unu harmanlayan makine

Unu harmanlayan makine

Şirin bir bahçesi var Çiçek Pastanesi’nin. Bir yandan temiz ada kokusunu ciğerlerinize çekereken, diğer yandan da renkli ve şık dekore edilmiş çiçekler arasında yiyorsunuz yemeğinizi. Demli bir çay olmazsa olmazım. Yanında da damla sakızlı kurabiye ve muhallebi. Kurabiye lezzetli mi lezzetli! Isırdığınız anda dağılıyor pamuk gibi ağzınızda. Yedikçe insanın yiyesi gelen cinsten. Damla sakızlı muhallebi ise ayrı bir tat. Mis gibi süt kokusuyla damla sakızının buluştuğu o naif lezzet…

Hiç vakit kaybetmeden pastane sahibi Tahir Günday ile konuştum. Bu güzel ve özel lezzetlerin yapıldığı imalathaneyi görmek, Renkli Sen’e konuk etmek istediğimi söyleyince beni kırmadı sağolsun. Ben de heyecanlı bir şekilde Çiçek Ekmek ve Pasta Fırını‘na doğru yol aldım. Fırına vardığımda Tahir Bey’in eşi Şermin Günday karşıladı beni. Sevecen ve güleryüzlü bir bayandı. Üst kattaki imalathaneye çıktık beraber.

Badem lokumları

Badem lokumları

Badem lokumlar fırına!

Badem lokumlar fırına!

İmalathane birkaç bölümden oluşuyor. Son derece temiz ve düzenli. Ustalar durmaksızın çalışıyor. Havada şekerli ve iştah açıcı bir koku hakimdi.

En içerlek odaya girdiğimde özel bir makinenin çalıştığını gördüm. Makine içindeki un yoğrularak kıvama geliyordu. Badem lokumlarının hazırlığı bitmiş, asker gibi tepsiye dizilmişlerdi. Fırınlanmak ve şanslı midelerde yerlerini bulmak için sıralarını bekliyorlardı. Badem lokumlarının tadı bambaşka. Hele bir de marzipan seviyorsanız eğer bu kurabiyeye aşık olabilirsiniz. Ciddiyim! O derece yoğundu badem ezmesinin tadı. Malzemeden kaçmayan pastane sahipleri kurabiyelerine verdikleri isimleri damakta ayrı ayrı hissettirmişler.

Profiterol hazırlğı

Profiterol hazırlğı

İçeriyi gezmeye devam ettim. İmalathanenin başka bir bölümünde profiterol hamurları hazırlanmıştı. Bir usta elindeki bıçak yardımıyla onları kesiyor, içlerinin krema ile doluma hazır hale gelmesi için uğraş veriyordu. Söz kremadan ve sütten açılmışken; Çiçek Pastanesi’ne ait dondurma, muhallebi gibi tüm ürünlerde inek sütü kullanılıyormuş.

Şermin Günday:

‘Dedelerimiz Çarlık Rusya’sından. Biz dördüncü kuşağız; ama on senedir Bozcaada’da bu işi yapıyoruz. Zaten bir çok şey Rumlar’dan bize geçti. Rumlar Kavala’ya gidip yerleşmişler ve kurabiyeyi orada yapmışlar. Kurabiyenin ismi ‘Kavala’ olarak kalmış. Damla sakızlı bademli kurabiye ise Bozcaada’ya ait. Tenedos kurabiyesi olarak anılır. Damak çatlatan ile badem lokumu ise bize ait.’

‘Neden damak çatlatan?’ diye sormaktan kendimi alamadım ben tabii. Meğer çok güzel ve aşırı lezzetli olduğu için adı oradan geliyormuş bu kurabiyenin. Lezzet bir yana, bu işin kalıcı bir güzelliğe ve seçkin kaliteye ulaşması için ustalarda işin bittiğini savunan Günday, ustalar işini ne kadar severse o kadar elit ürünler üretebileceği kanaatinde.

Soldan sağa; Hüseyin Balsüzen (Rize, Çamlıhemşin), Turgut Tüfek (Bartın), Dilaver Şahin (Çankırı)

Soldan sağa; Hüseyin Balsüzen (Rize, Çamlıhemşin), Turgut Tüfek (Bartın), Dilaver Şahin (Çankırı)

Çiçek Pastanesi ustaları da işte işine son derece öyle bağlı. Yaptıkları işi seviyor ve ona itinalı yaklaşıyorlar. Ürünlere sadece un, şeker, süt gibi malzemeler değil; en önemli malzeme olan ‘sevgi’yi de katıyorlar. Pastane’nin en büyük sırrı da bu aslında. Hem ustalar, hem pastane sahipleri sevgiyle yapılan her işin sihirli bir güzelliği, kalitesi olduğu inancında.

On tahıllı ekmek

On tahıllı ekmek

Çiçek Pastanesi Hatırası

Çiçek Pastanesi Hatırası

Çiçek Pastanesi’ni özel kılan diğer bir özellik de; ürünlerin tamamının odun ateşinde pişiriliyor olması. Tam 10 tahıl kullanılarak üretilen on tahıllı ekmek, fırının gözdesi. Ayrıca, sarımsaklı, zeytinyağlı, kekikli ekmek de bir harika.

Çiçek Pastanesi’nin kullandığı yağlar da özenle seçiliyor. Onların tercihi; Ayvacık tereyağı ile hakiki zeytinyağı. Damak çatlatan kurabiyesi ile badem lokumunda ise yağ kullanmıyorlar. Onların yağı tamamen bademin yağı. Bu da ‘lezzet şık yağdan geçer’ diyenlere inat sadece yağın değil ustaların sevgi dolu sırrını bir kez daha destekliyor. Çünkü bu iki kurabiyenin damakta bıraktığı lezzet unutulmayacak cinsten. Ayrıca ürünlerin hiçbirinde katkı maddesi ve renklendirici kullanılmıyor.

Bozcaada’ya yolunuz düşerse Çiçek Pastanesi’ni mutlaka ziyaret edin. Güneşli günler!

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 + 5 =