fbpx MENU

Jean-Jacques Rousseau

Leonardo Da Vinci Expo: Dahi İstanbul’da Sanatseverlerle Buluşuyor

Afrika gecesi hatırası.

7 Kasım 2017 Comments (2) Views: 2085 ANASAYFA, ETKİNLİK, Konser

Cihangir’de Çizginin Dışında Bir Mekan Ve Afrika Gecesi

Doğacıyız Organik Gourmet ismiyle yaklaşık olarak beş yıldır faaliyette olan kahvaltıcı dükkanı, isminden de anlaşılacağı üzere mutfağında sadece organik ve şekersiz ürünlere yer veriyor. Zengin menüleriyle dudak uçurtturmayan fiyatların harmanlandığı ve pek çok yöreye ait lezzetlerin bir arada sunulduğu mekan, kahvaltının yanı sıra bazı akşamlar enteresan etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. Yine öyle bir etkinlik gününde hep beraber idik.

Mekan sahibi Halil İbrahim Pehlivan ve Bali macerasını bırakıp Türkiye’ye geri dönen işletme müdürü Özlem Sarıkaya’nın beraber yürüttükleri enerjisi yüksek mekan, Antakya ve Gourmet kahvaltı seçeneklerinin yanı sıra süt reçeli, zeytin ürünleri ile meşhur. 08:00 – 20:00 saatleri arasında açık olan kahvaltıcı dükkanı, etkinlik günlerinde daha geç saatlere kadar misafir ağırlayabiliyor.

Psy Nebula Ozi & Asiçiçek

Doğacıyız Gourmet’in mutfağında aşçı İbo’nun marifetlerine tanık oluyorsunuz. Kuzey Afrika ile Güney Afrika’nın küçük bir bölümü başta olmak üzere Ürdün, Lübnan, Fas’da aşçılık yapmış olan ve on yedi yıldır standartların dışında çalışmayı ilke edinmiş gezgin Aşçı İbo şöyle diyor:

“Ruh özgür olduğunda ortaya çıkan lezzetler de bir o kadar özgün oluyor. Sevgimi katarak hazırladığım meze ve yemeklerde zaman içinde doğaçlama ilerlemek daha da hoşuma gitmeye başladı. Reçetelerimin tarifi: Kendi iç sesim!”

Yumurtalı humus…

Reçelleriyle ve zeytin ürünleriyle ün yapmış bir dükkan demişken; organik zeytin yapraklarıyla tanışabilir ve zeytin salatası yiyebilirsiniz.

Zeytin salatası…

Şekersiz olarak hazırlanan sağlıklı reçellere göz atabilirsiniz.

Organik reçeller…

Doğacıyız Gourmet iletişim bilgileri için şöyle buyrun ⇒ Adres: Kılıçali Paşa Mah.Kasatura sokak No: 16/A Beyoğlu/Cihangir

Tel: (0212) 243 81 90

Afrika Enstrümanları Eşliğinde Meze Muhabbeti

3 Kasım Cuma akşamı saat 20:00’da başlayan etkinlik nefes kesiciydi. ‘Kendi içkini al mezeye & müziğe gel’ fikriyle oluşturulan gecede, Mali’den gelen müzisyenler afrika enstrümanlarıyla geceye eşlik etti. ‘O sound ile meze olur mu hiç?!’ dediğinizi duyar gibiyim. Müthiş oldu. Ondan sebeple çizginin dışında diye tabir ettiğim mekanda ilerleyen günlerde de farklı soundlarda ve fikirlerde Cuma & Cumartesi gecesi etkinliklerinin de yapılacağının altını çizeyim.

Meze tabağı…

Cihangir’de çizginin dışında bir mekan ve Afrika gecesi etkinliğine katılım bir hayli fazlaydı. Katılımcılara on iki çeşit meze menüsü ve ara sıcaklar sunulan sofrada; muhammara, mütebbel, tabule gibi Afrika, Lübnan mutfağına ait tatlar dışında şefe ait spesiyal mezeler de vardı. Özellikle babagannuşun hikayesi çok hoşuma gitti. Lübnan’da kraliyet ailesinde kral kızının babasına yaptığı en güzel yemekler arasında gösterilen bu meze, ismini aynı bizdeki gibi babadan ve sevmekle özdeşleştirilen gannuş kelimesinin birleşiminden alırmış. Patlıcanla hazırlanan bu mezenin Lübnan’ın yöresel mezeleri arasında pek sevilen bir yeri var imiş.

Alioune Daou

Geceye eğlenceli müzikleri ve neşeleriyle renk katan Malili müzisyenlerin kadrosunu; kora‘da Alioune, balafon’da Kandioura, djembe’de Salim ve dundun’da Engin oluşturuyordu. Tüm gece hareketli ritimleriyle vur patlasın çal oynasın danslar edildi, sohbetler kaynatıldı; ambiyans da en az mezeler kadar leziz ve renkliydi.

Uzun lafın kısası; biz çok eğlendik. Bir ara siz de gelsenize! Geceye ait video ile sizi baş başa bırakıyorum…

O halde dans -ironi- sesli güldüm!

Tags: , ,

2 Responses to Cihangir’de Çizginin Dışında Bir Mekan Ve Afrika Gecesi

  1. gezginnerede dedi ki:

    Çok güzel bir yazı olmuş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
14 ⁄ 7 =