fbpx MENU

3 Liraya Yılbaşı Saçı

Süper Babanın Kahraman Oğlu

27 Aralık 2014 Comments (0) Views: 3194 ANASAYFA, MUTFAK, Tarifler, Yemek

Çocuk Köftesi

Bazı çocuklar kırmızı ete bayılırken bazıları etli hiçbir yemeği yemekten hoşlanmaz. Halbuki; özellikle ufak yaşlardaki bir çocuğun alması gereken belli vitaminler vardır. Bu vitaminler de sadece kırmızı ette mevcuttur. Pratik bir şekilde hazırlayacağınız çocuk köftesi ile hem onları eğlendirin, hem de çocuklarınıza et yeme alışkanlığı kazandırın.

Başlangıçta; seçeceğiniz etin mümkünse dana eti olmasına ve yağlı olmamasına dikkat edin. Bir çocuğun en dayanamadığı şeylerden biri, yemek pişme esnasında veya sonrasında yiyeceği yemekten burnuna gelen ağır kokudur. Bunlar dışında yerken ağızda etin büyümemesi ve hemen dağılması için kıymanızı mutlaka bir kez değil, iki veya üç defa makineden çektirin. Pişirme esnasında yağ seçerken ise; hafif sıvı yağları tercih edin. En son; çocuğunuzun tabağını sebze ve meyvelerle isteğinize göre süsleyin. Surat, araba, çiçek gibi hayal gücünüzdeki farklı şekillerden yararlanabilirsiniz bunun için. Bu sayede çocuğunuz hem sebzeyi, hem kırmızı eti sevmeye başlayacak, üstüne bir de gerekli besin öğelerini eğlenceli bir şekilde alacaktır. Bunun gibi ufak oyunlarla yavaş yavaş onun yeme alışkanlıklarını değiştirmeniz mümkündür.

Tarifi vermesi benden, pişirmesi ve tabağı süslemesi sizden. Afiyetler.

Malzemeler

Malzemeler

Malzemeler

  • 1 kilo kıyma
  • 2 dilim bayat ekmek
  • 1 adet iri soğan
  • 3 diş iri sarımsak
  • ½ demet maydanoz
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kimyon

Hazırlanışı

İlk önce soğanı ve sarımsağı rendeleyin. Maydanozları incecik kıyın. Ekmekleri rondo’dan geçirin. Ardından köftenizi hazırlayacağınız kaba kıymanızı alarak içine tüm malzemeleri ekleyin. Malzemeler iyice harmanlanana kadar karışımı yoğurun. Daha sonra karışımdan avucunuzun içi aldığı kadar parça alarak köfteleri pişirmeye hazırlayın.

Tavaya çok az yağ sürerek önce orta ateşte sonra ufak ateşte yavaş yavaş pişirin. Köfteler piştikten sonra servis tabağına alarak tabağı süsleyebilirsiniz. Çocuk köftesi servise hazırdır. Afiyet olsun.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
13 + 12 =