fbpx MENU
Ressam Nurdan Ersöz.

Nurdan Ersöz İle O Halde Kadın

Birsen Tezer Bodrum konseri.

Gümüşlük’de Bir Birsen Tezer Bir Dolunay

İhityar Balıkçı'nın restoranı.

14 Ağustos 2016 Comments (1) Views: 4157 ANASAYFA, Gezi

Çökertme’de Bir İhtiyar Balıkçı

İndim Çökertme Koyu’na, vardım ihtiyar bir balıkçının mutfağına. Meğer aile bir araya gelmiş, elli yıllık hayali gerçekleştirmiş. Mutfak şahane, balıklar bahane. Çeşit dersen envai, dekor sade ve şık, manzara tek kelimeyle: Muhteşem! Özellikle gün batımında…

Çökertme, sakin ve nezih bir koy. Şatafatı sevenlerden ziyade denizi ve balıkları sevenlerin daha çok uğradığı kendi halinde bir yer. Birkaç tesis kurulu yan yana. Hepsi birbirinden sade dekore edilmiş. Bazısında okumak için kitaplar, bazılarında ise otantik doğal ürünler mevcut. Tam karşısında Datça yarımadasına ait Kocadağ var. Özellikle gün batımında dağın üzerine yavaşça inmeye başlayan turuncu doku hakikaten enfes. Denizi cam ki ne cam. Önünüzde yüzen balıkları sayabilir, su altında onların kulağına bir şeyler fısıldayabilirsiniz.

Çökertme Koyu

Çökertme Koyu

Çökertme Koyu’nun hemen yanında, kaynak sularıyla deniz suyunun birbirine karıştığı Arpabükü Koyu ve sinema fiminde set olarak kullanılan Liman var. Liman, Mandıra Filozofu filminde filozofun yaşadığı ve evinin olduğu koy. Yalnız buralara araç yolu yok, tabana kuvvet.

Liman'dan Çökertme Koyu'nun manzarası.

Liman’dan Çökertme Koyu’nun manzarası.

İhtiyar Balıkçı Restoran

İhtiyar Balıkçı Restoran Çökertme Koyu’nun en sondaki işletmesi. Çok eskilerden kalma taş evler ve hemen arkasında bulunan sarnıç, dikkati çekerek adımları o tarafa yöneltmeye yetiyor.

İhtiyar Balıkçı'da gün batımı.

İhtiyar Balıkçı’da gün batımı.

Buranın sahibi; ömrünü denizlerde geçirmiş, hayatını sünger avcılığı ve balıkçılığa adamış bir ihtiyar balıkçı. Daha sonra kardeşler, kuzenler, oğullar derken aile bireyleri bir taşın altına ellerini koymuş ve burayı restorana döndürmüş. Tam elli yıllık bir hayal sonrasında henüz daha birkaç ay önce işletilmeye başlanan restoranda çalışanlar üniversite mezunu. Hepsi birbirinden güleryüzlü ve çalışkanlar. Aynı zamanda da zevk sahibiler. Uğraşıp didinip her şeyi kendileri yapmışlar. Bir mimarla beraber ilerleyen restorasyon süreçleri dışında tüm dekorasyon ve peyzaj kendilerine ait. Zaten taş evlerin doğal yapısını da koruyarak binaları restore etmişler. Midye kabuğundan küllük ya da istiridye çenedinde salata tabağı düşünün. Okumak isteyenlere kütüphane, romantizm dileyenlere ışıl ışıl mumlar. Bir de hatıra köşesi var deniz taşlarıyla oluşturulmuş. Al eline kalemi, dilediğini yaz. İşte böyle sıcak, öylesine ev gibi daha çiçeği burnunda bir restoran burası!

Fener şiş, ağzıma düş.

Fener şiş, ağzıma düş.

İhtiyar Balıkçı Restoran‘ın mutfağında yok yok. Belki hayatınızda hiç duymadığınız balık çeşitleri muhafaza edildikleri camekan buzdolabında görücüye çıkıyor. Seçip beğenip yiyebiliyorsun. En önemli prensipleri ise; balıkların taze olması. Yani bu işletmenin sloganı: ‘Denizden sofraya!’ Dolu dolu yüzünce felaket acıkıyor insan. Mönüyü evirdim çevirdim, buzdolabına gittim; baktım. Tercihim fener balığından yana oldu. Izgarada pişirilen fener şiş, gayet lezzetliydi. Sofranın sunumu da harikaydı üstelik. Bodrum’a özgü mavi ahşap sandalyelerde, esintiyle karışık gün batımı tadını tattım doyasıya. Kalbimde Ege koyları, kulağımda hafif bir müzik hoyrat zamanlardan.

Kap sandalyeni, seç kitabını.

Kap sandalyeni, seç kitabını.

İstiridye kabuğunda salata.

İstiridye kabuğunda salata.

İz bırakmazsam olmaz idi.

İz bırakmazsam olmaz idi.

Nasıl Gidilir?

Çökertme’ye Mazı Koyu’na gidilen yol üzerinden gidiliyor. Mumcular sapağından girdiğinizde Ören’e giden yoldan devam edin.

Tabelada Çökertme (21 km.) yazdığı zaman sağdan ilerleyin ve yolu takip edin. Yol bittiğinde ve çatala ayrıldığında tekrar sağdan giderseniz Çökertme Koyu’na varmış olacaksınız.

İhtiyar Balıkçı Restoran, Çökertme Koyu’nun bitişinde, en sağda kalıyor. Arka tarafından sarnıça doğru çıktığınızda aracınızı park edecek yer bulabilirsiniz.

İhtiyar Balıkçı Restoran

İhtiyar Balıkçı Restoran

Şimdilik gezi notlarımdan bu kadar. Arpabükü ile Mandıra Filozofu’na ziyaret maceramı sonraya bırakıyor ve hepinize bir tutam Güneş, iki ölçek deniz tuzuyla kitap tozu yolluyorum.

Görüşürüz!

Tags: , ,

One Response to Çökertme’de Bir İhtiyar Balıkçı

  1. web tasarım dedi ki:

    Ege’nin güzellikleri Çökertme’de zevkle döşenmiş bir evden #nature #dekorasyon #homedecor… + İlave olarak Çökertme’de bir feylesof: Bir televizyon dizisinde, kendine has hayat felsefesiyle tanınan Mustafaali…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
22 × 16 =