fbpx MENU

Kadın Vizöründen Adam

Yaza Girerken

13 Haziran 2014 Comments (0) Views: 2661 ANASAYFA, SANAT, Sen De Dene

Çöplerinizle Barışın

Pek çoğumuzun evine girip çıkan pet şişeler… Her ne kadar sağlıksız olduğunu düşünsem de ben, onlar evimize bir şekilde girebiliyor. Bazen evin bıçkın delikanlısının canı soğuk bir kola çekiyor, bazense gelen misafirlerin hediyesi olarak ziyaret ediyor pet şişeler hayatımızı. Bu yazımda size içilmiş ve çöpe atılmaya aday olmuş pet şişelerden nasıl da basit bir şekilde diş fırçalık yapabileceğinizi çöpleri değerlendirmek nedir onu göstereceğim. 

Az malzemeyle sadece 10 dakikanızı alacak olan bu diş fırçalığını kırılan diş fırçalığınızın yerine yeni fırçalık almaya fırsat bulana kadar koyabilir, öğrenci evinizde fırçalığa para vermeden kullanabilir, yaparken çocuğunuzla eğlenebilir veya boş zamanınızı doldurup stres atabilirsiniz.

Ben, kendimi bildim bileli tüketimden ziyade üretimden yana olan biriyim. Sürekli para harcayıp durmaktansa insanın beynini ve yapabileceklerini kullanma taraftarıyım. İşte siz de atılacak pet şişelerinizi bu şekilde değerlendirerek geri dönüşüme katkıda bulunabilir, belki daha önceden farkına varmadığınız yeteneklerinizi fark edebilirsiniz.

Çöplerinizle barışın, geri dönüşümle hayata karışın!

Malzemeler

Malzemeler

Malzemeler

  • İki farklı boyda pet şişe
  • Makas
  • Akrilik boya (turuncu, beyaz, siyah, yeşil)
  • Fırça
  • Küçük bir kapta biraz su

Yapım Aşaması

Yapım aşaması 1

Yapım aşaması 1

İlk önce büyük olan pet şişeyi makasın sivri ucuyla alt kısmından delin. Şişenin tabanını çıkartacak şekilde belli bir hizadan düz olarak kesin. Sonra aynı şişenin üst tarafını -bombeyi bırakacak şekilde- aynı yöntemle kesin ve makas yardımıyla düzeltin.

Büyük şişeyi kenara bırakın. Küçük pet şişenin orta kısmının biraz üzerinden delik açın. Aynı yöntemle bu şişenin sadece üzerini kesip düzeltin. Büyük şişeyi küçük pet şişenin üzerine koyduğunuzda ikisinin de altı zeminde düz bir şekilde durabilmeli. Eğer küçük şişe, büyük şişenin içine tam oturmuyorsa minik olan şişede biraz daha düzeltmeler yapın makasla.

Yapım aşaması 2

Yapım aşaması 2

Yapım aşaması 3

Yapım aşaması 3

Boyalarınızı alın ve küçük pet şişeyi alttan birkaç parmak boş bırakacak şekilde üst taraftan aşağıya doğru boyamaya başlayın turuncuyla. Ardından beyaz fırça darbeleriyle dalgalar yapın. En son da siyahı kullanın. Renkler arasında geçiş yaparken fırçanızı suda yıkamayı unutmayı. Boyamanızı yaparken kendi zevkinize göre başka renkler kullanabileceğiniz gibi farklı desenler çizebilir; değişik fırça darbeleri uygulayabilirsiniz dış yüzeye.

Yapım aşaması 4

Yapım aşaması 4

Renkler birbirine karıştığında derinlik kaybolacağından; küçük şişenin altını boş bırakıp boyamamanız, büyük şişenin ise altını boyayıp üstünü boş bırakmanız önemli bir detay. Biten küçük pet şişeyi kenarda kurumaya bırakın ve büyük olanı önünüze alın. Önce yeşil renkle çimenden zemini oluşturun alt kısma. Daha sonra yine yeşille dalı çizip, üzerine diğer renklerle çiçekleri tamamlayın. En son siyahla küçük bir detay verebilirsiniz aynı dala.

Şimdi ikisinin de kurumasını bekleyin birkaç saat yaptıklarınızı unutup. Başka bir önerim; zevkinize göre sadece mavi, beyaz ve siyah renkleri kullanarak minik şişeye balıklar, büyük şişeye de dalgalar yapabilirsiniz. Tasarımınız kuruyunca şişeleri iç içe geçirip pet şişeden diş fırçalık tasarımınızı banyonuza yerleştirebilirsiniz.

Güle güle kullanın! Renkli Sen blogumu takipte kalın! Görüşeceğiz elbette ki!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
13 × 23 =