fbpx MENU

Charles Bukowski

Türk Sinemasında Gerçeküstü Bir Müzikal

2 Kasım 2014 Comments (0) Views: 2026 ANASAYFA, SAĞLIK, Yararlı Bilgiler

Diş Fırçaları Bakteri Deposu Mu?

Pek çok dişçi, diş fırçalarının hastalık saçtığına katılmasa da bakterilerin yaşaması için en gerekli iki şey orada mevcut: Su ve besin. Üstelik bakterilerin yoğun yaşama alanlarıdır banyolar. Peki, gerçekten diş fırçaları bakteri deposu mu?

Dünden günümüze çoğu araştırma ortaya koyuyor ki; uçuk virüsleri, grip ve stafilokok basili aslında diş fırçalarında gayet de mutlu mesut yaşayabiliyor. Bu konuda The American Dental Association’ın önerisine göre; üç ayda bir fırçanızı değiştirmeniz gerek. Özellikle diş fırçalığın içerisinde yan yana duran fırçalardaki virüsler birbirlerinin üzerine atlayarak kolayca yayılabiliyor. Bir başkasının diş fırçasını kullanmanız ise; birinci yoldan hastalık kapmanıza sebep olabiliyor.

Bakterilerin Yolculuğu Nasıl Başlıyor?

Diş fırçanıza oturan bakteriler farklı ve ilginç seyahatlerle yolculuk edebiliyor. Örneğin; sifonun çekilmesiyle birlikte havaya nüfuz eden mikroskobik bakteri dolu su damlacıkları uzun süre havada kalabiliyor. Hatta öyle enteresan bir durum ki; bu süre zarfında banyonzun zeminine bile yayılma imkanları mevcut.

Adli Tıp Profesörü Doktor R. Tom Glass, diş fırçalarının banyo gibi nemli ve karanlık yerlerde tutulmasındansa yatak odası penceresi yakınları gibi açık ve sık hava alan bir ortamda saklanmasından yana. Ayrıca; fırçaların yatay yerine dik tutulması gerektiğine de dikkat çekiyor. Doktor, bu sistemi uygularsak en azından diş fırçalarının bakteri deposu olmaktan bir nebze de olsa kurtulabileceğini savunuyor.

Diğer Bir Etken De Fırçanın Tipi!

Ağız sağlığında bakterilere savaş açmak için diğer bir etken de fırçanın tipi! Küçük ve manuel bir tip diş fırçası ağız sağlığına bir ölçüde ekstra bir katkı sağlıyor. Her ne kadar bilimsel olarak tam kanıtlanmamış olsa da bazı uzmanlar; yarı saydam, açık renkli başlığa sahip diş fırçalarının daha düşük ölçüde mikroorganizma barındıracağını düşünüyor. Söz konusu detay, yarı saydam başlıkların bakterileri öldüren ışık geçişini sağlamalarıyla ilgili olabilir.

Unutmayın ki; unutkanlık gibi pek çok rahatsızlık ağız sağlığıyla yakından ilişkili. Ayrıca; yeni bir hastalık atlattıysanız fırçanızı değiştirmemeniz durumunda aynı sağlık sorunu tekrarlayabilir. Uzun lafın kısası; bakteri deposu diş fırçalarıyla sağlığınızı tehdit edip durmaktan vazgeçin. Sık sık diş fırçanızı değiştirin.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
30 − 24 =