fbpx MENU

En Ağır Tokat

Geçmişi Çözün

9 Ekim 2014 Comments (0) Views: 1638 ANASAYFA, Diyet, SAĞLIK

Diyabet İçin Diyet

Diyabetim deyip geçmeyin! Kullandığınız ilaçlar dışında bazı yardımcı perhiz programlarıyla da sağlığınıza destek çıkabilirsiniz.

Bir diyabet hastasının perhizinde yer alabilecek gıdaların listesi epey uzundur. Temel sorun, asit fazlası olduğunda iyi kalite baz (alkali içeren) besinler, natural yiyecekler, taze meyve, sebze, ceviz, badem ve fındık bu rahatsızlıkta büyük mücadeleci rol oynar. Karbonhidratlar, krom ve çinko gibi adlarla kafa karıştırmak istemiyorum şimdi. Bunun yerine gerekli olan ve insülin yerine geçebilecek maddeleri içeren meyve, sebze, tahıl, baz ve diğer bileşiklerden bahsederek beslenme listesini düzenleyelim. Ne dersiniz?

Günde üç öğün yemek yerine, gerekli besin öğelerini içeren gıdaları kısa aralıklarla tüketmek daha doğru olacaktır. Eğer aşağıda diyabet için vermiş olduğum diyet listesini sadık bir şekilde uygulayabilirseniz, bir hafta içerisinde kan şekeri kontrolünüzün mümkün olduğunu siz de göreceksiniz.

Diyabet İçin Diyet

  • 06:00 → Bir bardak şekersiz kant (ılık suya sıkılmış bir limonun suyu).
  • 07:00 → Bir gece önceden, yarım bardak suda ıslatılmış 50 gram çemen otunun suyu, süzülerek ısıtılıp içilir. Ayrıca çemen otunun tohumlarını bir tülbente koyarsanız, sonradan filizlendirerek de kullanabilirsiniz.
  • 08:00 → ¼ bardak acı kabağın suyu ile domates suyunun karışımı ve ıspanak suyunu için. Sonra da domates, salatalık, biber ve maydanozdan hazırladığınız salatayı yiyin.
  • 11:00 → Orta boy tabak yeşil mercimek, orta boy tabak haslanmış sebze, bir kase sebze salatası, üç dilim çavdar ekmeği ve küçük bir kase yağsız lor peynri.
  • 14:00 → Bir bardak taze yoğurttan yapılmış tuzsuz ayran ile bir kaşık keten tohumu.
  • 16:30 → Başta narenciye olmak üzere bol mevsim meyveleri, orta boy kase lor peyniri ve taze meyve.

İlk yedi gün boyunca bu listedekilerin dışına kati suretle çıkmayın, başka bir şey asla yemeyin. Sekizinci günden itibaren listenize köy peyniri, süt ve yağ ekleyebilirsiniz ölçüsünde. Özellikle diyabette meyvelerin taze olması çok önemlidir. Tabii, şeker ve nişasta içeren meyveler sizin beslnme listenizin dışında kalmalıdır. Mango ve muz yenilmemelidir. Kahve, çay, kola gibi içecekler ve tatlı, katkı maddeli yiyecekler de tüketmemelisiniz.

Baharat yerine; taze zencefil, yeşil biber ezmesi ve sarımsak gibi besinler kullanabilirsiniz. Kuru baharatlar arasında sadece tarçın içinde insülin özelliğini barındırdığı için şeker hastalarına yararlıdır.

⇒ ! Bu bilgi tamamen genel bilgilendirme amaçlıdır ve doktor tedavisinin yerini tutmaz. Eğer bir şikayetiniz varsa önce doktora danışınız.

Egzama için diyet.

Astım için diyet.

Romatizma için diyet.

Akneler için diyet.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
7 × 17 =