fbpx MENU

14 Aralık’da Ekran Başına!

Dünyada Bir İlk: Philae İndirildi!

12 Kasım 2014 Comments (0) Views: 2677 ANASAYFA, Doğanın Efendileri, Resim & Fotoğraf, SANAT

Doğadan Objektife Akan Aşk

Moskovalı fotoğraf sanatçısı Darya Kondratyeva’nın doğadan objektife akan aşkı, diğer fotoğrafçıların çizgisinden bayağı farklı. Rus fotoğrafçı, doğa fotoğrafçılarının sık çektiği kuş veya manzara fotoğraflarından ziyade, denklanşörünü gerçek hayvanlarla birlikte poz veren modellerin portresi için kullanmayı tercih ediyor. Fotoğrafçıyı asıl heyecanlandıran konu; karelerde peri masalını andıran fantastik bir dünyanın yer alması.

Model: Tina Rybakova Fotoğraf: Darya Kondratyeva

Model: Tina Rybakova
Fotoğraf: Darya Kondratyeva

Masal kitaplarında okuduğumuz, efsanelerden duyduğumuz ya da filmlerde gördüğümüz pek çok karakteri konseptinde kullanan fotoğrafçı, o sihirli dünyayı dünden bugüne ustalıkla taşımayı başarıyor. Conan’da yer alan kızıl saçlı Red Sonja, Hansel & Gretel’deki küçük kız kardeş Gretel ve babaanne yerine geçen aç kurtla manidar diyaloğunun hafızalarımıza kazındığı Kırmızı Başlıklı Kız, Darya Kondratyeva‘nın fotoğraflarında kullandığı bazı isimlerden.

Aynı alanda Rus fotoğrafçı Darya Kondratyeva dışında; yine Moskova doğumlu başka bir fotoğrafçı Katerina Plotnikova‘nın çalışmalarından da bahsetmek mümkün. 1987’li sürrealist fotoğraf sanatçısı Plotnikova, fotoğrafa olan ilgisini sadece beş yıl

Fotoğraf: Katerina Plotnikova

Fotoğraf: Katerina Plotnikova

önce keşfetmiş ve bu yolda ilerleme kararı almış. Merdiven görünümlü ağaç, bulutlarda oturan model, gökyüzüne asılı salıncak gibi çalışmalarında gerçeküstü öğelere yer veren genç fotoğrafçının önü sanatsal anlamda epey açık görünüyor. I-REF Magazine’deki bir röportajında:

‘Fotoğraf benim bir parçam oldu. Sürekli, yeni bir motif gerçekleştirmeyi veya realize etmeyi düşünüyorum. Nerde uysal bir geyik bulurum? Nasıl bir sandalyeyi bir ağaca iliştirebilirim? Gökyüzünden nasıl bir salıncak sallandırabilirim?’

sözleriyle duygularını ifade eden Katerina Plotnikova; zürafa, geyik, ayı ve fil gibi hayvanların mistik dünyasını cesur fotoğraflarına taşırken yumuşak, narin ve sakin renkleri kullanmayı tercih ediyor. ‘Doğallık’ sözcüğü beslendiği en temel kaynak.

Fotoğraf: Margarita Kareva

Fotoğraf: Margarita Kareva

Egzotik dünyada bir diğer aklıma gelen isim de; Margarita Kareva. Rus fotoğrafçı, doğayı manipülasyon merceğinden geçirerek kullanıyor. Baykuş, kurt, at gibi hayvanlarla çekilen fotoğraflar Kareva’nın ilgi alanında. Masallardaki prenses ve cadılar ise; onun ilham kaynağı. Diğer iki fotoğrafçıya göre; hayvanlı çalışmaları az olsa da doğada bulunan bitki, meyve gibi objeleri fantastik bir şekilde hayal dünyasından çekip çıkaran sanatçı, işinde son derece başarılı.

Eminim ki; hayvanların duygusal ve mistik dünyalarını fotoğraflarına konu eden daha pek çok isim vardır duyup görmediğimiz, bilmediğimiz. Doğadan objektife akan aşk, her daim saf ve sihirlidir. O kadehten bir gün içmeniz dileğimle.

Model: Valerya Solov'eva Fotoğraf: Darya Kondratyeva

Model: Valerya Solov’eva
Fotoğraf: Darya Kondratyeva

Fotoğraf: Katerina Plotnikova

Fotoğraf: Katerina Plotnikova

Fotoğraf: Margarita Kareva

Fotoğraf: Margarita Kareva

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
5 + 6 =