fbpx MENU
Mars'a gitmeye hazır mısınız?

Mars’a Gidelim Mi?

Meyveli ıslak kek

Yaza Özel 2 Hafif & Pratik Tatlı Tarifi

Doğal diş macunu

25 Haziran 2019 Comments (0) Views: 562 ANASAYFA, Maskeler, SAĞLIK, Sen De Dene, Şifalı Bitkiler, Yararlı Bilgiler

Doğal Diş Maskesi Ve Ev Yapımı Diş Macunu Nasıl Hazırlanır?

Kimyasal ürünlerden, atıklardan ve zehirlenen bünye ile çevrelerden bıktığımız son günlerde hem kendi hayrınız hem de Toprak Ana yararına harika bir doğal ürün hazırlamaya ne dersiniz? Bu paylaşımımda evinizde nasıl doğal diş maskesi & macunu yapabilirsiniz, ona değineceğim.

Uzun bir süredir ağız bakımı ve diş sağlığı için doğal bir ürün arayışı içerisindeydim. Doğal diş macunu nasıl olmalı, evde diş macunu yapımı güvenli mi gibi kafamda deli sorularla beraber bir sürü tarif denedim ve bazılarında orta karar bir memnuniyet yaşarken bazılarında gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Ta ki bugüne kadar! Yerli yabancı pek çok kaynağı araştırdım, birkaç alternatif tıp uzmanıyla da görüştüm derken en nihayetinde dişlerimdeki kahve ve sigara lekelerini götürmeyi başaran, diş mineme zarar verip sinirlerimi sızlatmayan, gerekli malzemeleri de cuk diye hemen her yerde bulabileceğiniz cidden enfes bir tarif buldum. Bunu biraz daha değiştirip denedikten sonra bir de video çekerek sizlerle paylaşmaya karar verdim. 

Peki, neden hazır diş macunu kullanmamalıyız?

Öncelikle organik ve doğal ürünlere nazaran etiketli paketli diş macunlarının içerisinde çok fazla kimyasal madde var ve bu maddelerden bazılarının vücuda yarardan çok zararı söz konusu. Yani bir örnekle açıklamam gerekirse; nasıl ki antibiyotikler bir yeri iyileştirip diğer organlarda böbrek yetmezliği, karaciğer fonksiyonu bozukluğu gibi daha pek çok hasara yol açıp bağışıklık sistemine ciddi zararlar veriyorsa işte diş macunu da aynı şekilde diş eti hassasiyetini giderip, çürükleri önleyerek dişleri beyazlatırken aynı zamanda epifiz bezinin kireçlenmesinde büyük bir rol üstleniyor. Bu kireçlenmeyi diş macunları içindeki florür yapıyor. 

Nedir bu epifiz bezi?

Pineal bez olarak da bilinen epifiz bezi, mercimek büyüklüğünde (5 mm-8 mm çapında) olup omurgalıların beyninde, hipofiz bezinin hemen arkasında yer alıyor. Şekli çam kozalağına benzediğinden ismi, Latince çam anlamındaki Pinealis’den geliyor. Bu organ, uyku paternini düzenleyen melatonin, mutluluk ve zindelik hissiyatı veren serotonin hormonları ile dimetiltriptamin (DMT) molekülleri salgılıyor. 

Yapılan araştırmalara göre; iç yapısı göz retinasına benzeyen epifiz bezi, aynı mıknatısın demiri çektiği gibi florürü kendine çekip depoluyor. Zaman içerisinde kemikleşerek kireçleniyor ve işlevini yitiriyor.

Epifiz bezinin yeri.

Epifiz bezinin yeri.

Florür Maddesini Ne kadar İyi Tanıyorsunuz?

Florür, nötr haldeki flor atomunun iyon haline geçtiğinde aldığı isme deniyor. Suda ve pek çok bitkide de bulunan florür diğer kimyasallarla birleştiğinde ve dozajı ayarlanmadığında ciddi problemlere yol açabiliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün florür konusunda güvenli olarak betimlediği aralık 0,5-1.7 mg ve ölümcül dozaj 2 gr. olarak kabul ediliyor. Diş macunlarına ise; ortalama 1-1,5 mg florür katılıyor.

19. yüzyılda fare zehiri olarak kullanılan sodyum florür, 20. yüzyılın ikinci yarısında florürlü diş macunları hikayesi olarak hayatına başlıyor ve aslında alüminyum üretimi endüstrisinin bir atığı olan bu zehirli maddenin depolanma ihtiyacı maliyetinden kurtulunarak bu sefer insan sağlığı tehlikeye atılıyor. Harvard Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre; florür, çocukların nörolojik gelişimlerini negatif yönde etkilerken doğrudan su ile alınan florür ise zeka gerilemesine kadar varabiliyor. Anti Florür Kampanyası sözcülerinden Dr. Bush bir konuşmasında; sodyum florürün arsenikten on beş kat daha kuvvetli olduğunu söylüyor. 

Kireçlenmiş epifiz bezi.

Florürden kireçlenmiş pineal bez.

Florürün zararları saymakla bitmiyor. En yaygın olarak bilinen özellikleri arasında bu maddenin vücutta birikme özelliğinin olduğu görülüyor. Üstelik florür kemiklerde ve beyinde birikerek; kemik erimesi ve epifiz bezi kireçlenmesine yol açıyor. Bunun dışında kanser olasılığına yakalanma riskinde artış, tiroit hormonunda azalma, davranış değişiklikleri ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi daha pek çok olumsuz etki de söz konusu.

Florürsüz diş macunu algısıyla piyasaya sürülen ve daha az masummuş gibi görünen diğer macunlarda ise yine birçok zararlı kimyasal maddeden söz etmek mümkün. Sonuç olarak florürlü ya da florürsüz diş macunlarında; böcek ilacı olan triklosan (cloxifenolum), ağız mukozasını tahriş eden sodyum lauryl sülfat (SLS), saç dökülmesine sebep veren kanserojen madde sodyum laureth sülfat (SLES), silika hidrat tebeşir tozu ve daha pek çok sinir bozucu zehirli madde yer alıyor. 

Doğal Diş Maskesi

Kahve ve sigara lekeleri başta olmak üzere dişinizde yer alan leke ve izlerden kurtulmak için doğal diş maskesi tarifini huzurlarınıza sunuyorum.

Maske için gerekli malzemeler; cam bir sos kabı, çay kaşığı, diş fırçası, hindistan cevizi yağı ve zerdeçal baharatı.

Diş maskesinin yapılışı: Cam sos kabında 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile 1 çay kaşığı zerdeçal baharatını iyice harmanlayarak karıştırın. Homojen bir karışım elde ettiğinizde diş fırçası yardımıyla maskeden önce bir tabaka halinde dişlerinize sürüp sonrasında dişlerinizi fırçalamaya devam edin. Ağzınızı duru su ile çalkalayın. Eğer aceleniz varsa yarım limonu ağzınızda gezdirerek diş etiniz ve dilinizde kalan son sarılıkları alın. Aceleniz yoksa diş macununuz ile bir kez daha dişlerinizi fırçalayın.

Haftada 1 veya 2 defa uygulayabileceğiniz bu doğal diş maskesi ile diş rengi tonunuzdaki açılmaya inanamayacak, lekelerinizin her geçen gün iyiden iyiye kaybolduğunu göreceksiniz!

Diş maskesi ve macunu.

Ev yapımı diş macunu ve doğal diş maskesi.

Ev Yapımı Doğal Diş Macunu Nasıl Hazırlanır?

Bugün plastik ve zehirli atıklardan kurtularak evinizde sadece birkaç dakikada hazırlayabileceğiniz ev yapımı doğal diş macununu gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Bu tarif bana yaklaşık 15-20 gün kadar gidiyor. Siz daha az veya fazla hazırlayabilirsiniz. Diş macununu serin ve kuru yerde saklamanızda fayda var. Eğer aşırı sıcak bir bölgede yaşıyorsanız buzdolabına koymanız gerekiyor. Tarifi vermesi benden, denemesi sizden. Verdim gitti!

Ev Yapımı Doğal Diş Macunu İçin Malzemeler

 • Hindistan cevizi yağı
 • Betonit kili
 • Kakaonun ezilmiş çekirdeği
 • Misvak tozu
 • Nane yağı
 • 1 adet çorba kaşığı
 • 1 adet tatlı kaşığı
 • 1 adet macun çırpma kabı
 • 1 adet çırpıcı
 • 1 adet diş macunu saklama kabı

İsteğe Bağlı Olarak Eklenebilecek Diğer Malzemeler

 • Ksilitol
 • Vitamin

Doğal Diş Macunu Tarifi Yapılışı

2 çorba kaşığı betonit kili, 1 tatlı kaşığı kakao çekirdeği tozu, 1 tatlı kaşığı ucu misvak tozuna 2 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyerek 1 dakika kadar çırpın. 7 damla nane yağını da ekledikten sonra biraz daha karıştırarak kendi hazırladığınız diş macunuzu saklama kabına alıp ağzını kapatın.

İsteğe bağlı olarak yapım aşamasında ksilitol (tatlandırıcı) ve E vitamini gibi malzemeler de az olmak şartıyla ekleyebilirsiniz. Ben bu sefer eklemedim. 

DN: Çekim esnasında nane yağını eklemeyi unuttum arkadaşlar. Siz koyun; nane ağızda güzel bir ferahlık hissi yaratıyor ve macun daha fresh bir lezzette oluyor. 

Güzel gülüşler ile sağlık, doğal macundan geçer!

 

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
19 − 8 =