fbpx MENU

TRX Tarihi Açıklandı

Beşamel Soslu Ispanak Çorbası

28 Ekim 2014 Comments (0) Views: 3497 ANASAYFA, SANAT, Sen De Dene

Doğal Grafiti

‘Graffiti’ sözcüğünü duyduğumda benim de aklıma düşen sizinkinden farklı değildi en başta. Rengarenk spreyler, üç boyutlu çizimler ve sokak sanatçılarının birbirlerinden özel yaptığı çizimler… Sonra geçtiğimiz yaz komşunun bahçesindeki graffiti ile karşılaştım. Hoşuma gitti. İsmi ‘yosun graffiti’ veya ‘ekolojik graffiti’ olarak anılıyormuş yurt dışında. Duvara nasıl uygulandığını öğrendim ve minik notlar aldım ayaküstü.

Moss Graffiti deneme uygulamam

Moss Graffiti deneme uygulamam

Asıl ismi ‘Moss Graffiti’ olan sokak sanatının ana vatanı İngiltere. Hayal dünyasında yapılabileceklerin o rengarenk boyalar aracılığıyla sokaklara taşındığı gerçek graffitinin yerini tabii ki de tutmaz. Zira doğal grafiti ekolojik açıdan değerlendirilecek olursa; doğaya s0n derece saygılı. Hem kimyasal boyalar yerine kullanılan yosunun zarardan çok yararı var.

Ben, kendi salonumun balkon duvarına denemelik bir şeyler yaptım. Kolay çıkmadığı kesin, biraz sabırlı olmakta fayda var. Renk giderek değişmeye başladı. Vakit kaybetmeden uygulamayı sizinle paylaşayım istedim. Tarifi vermesi benden, hünerli coşku ve yaratması sizden! Bol şans.

Boyanızı kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Boyanızı kavanozda muhafaza edebilirsiniz.

Malzemeler

  • İki avuç dolusu kara yosunu
  • 1 su bardağı buttermilk (ayran değil) veya yağlı yoğurt
  • 1 su bardağı ılık su
  • 1 tatlı kaşığı şeker veya su tutan jel (jeli çiçek malzemeleri satan yerlerde bulmanız mümkün)
  • Mısır şurubu (şart değil)
  • Tebeşir
  • Kova
  • Fırça

Hazırlanışı

Kara yosunlarını bir kovada bol su ile birkaç defa yıkayın. Yosunlar tamamen toz ve topraktan arınmalı. Ardından artık koyu renk su çıkarmayan tamamen topraktan ayıklanmış yosunları blendıra alın. Üzerine ılık suyu ve buttermilk’i ekleyin. Şeker ve mısır şurubunu da karışıma kattıktan sonra blendırı çalıştırın. Birkaç dakika tüm malzemeleri çırpın. Grafiti boyanızın kıvamı yağlı boya gibi (sulu değil jelimsi) olmalıdır.

Doğal grafiti boyası hazırlığı

Doğal grafiti boyası hazırlığı

Ahşap veya sert beton yüzeye tebeşir ile tasarımınızı çizin. Fırça yardımıyla yosundan elde ettiğiniz boyayla tasarımınızı boyayın. Boyanızı ağzı kapalı bir kavanozda birkaç zaman muhafaza edebilir, yosun çıkmayan yerler varsa oralara tekrardan sürebilirsiniz. İlk üç gün günde bir kere, daha sonra iki günde bir ve en son haftada bir sulamaya başlayın. Sulama işini sprey başlıklı bir şişeyle su püskürterek gerçekleştirmeniz mümkün.

Doğal grafitinizi haftada bir sulamayı unutmayın! Eğlenceli günler!

Tags: , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
24 × 13 =