fbpx MENU

Nemrud Kadıköy’ü Salladı

Emrah Yılmaz İle Beşiktaş Müzik Atölyesi

30 Ekim 2014 Comments (0) Views: 1731 ANASAYFA, Film

Doors Belgeseli Yolda

‘Feast Of Friends’ isimli Doors belgeseli kırk altı yıl sonra yolda!

1968 yılında çekimlerine başlanan The Doors filmi Feast Of Friends, grubun hukuki problemleri nedeniyle çekimleri yarım bırakılmış ve birkaç festivalde ön gösterimden öteye gidememişti. Bizler 1991’de gösterime giren ve Oliver Stone tarafından çekilen The Doors’u grubun ilk filmi olarak bilsek de esasen grup üyeleri hayattayken çekilen ve ilk belgesel olma niteliğini taşıyan yapım Feast Of Friends’dir.

Paul Ferrara’nın The Doors’un peşine takılarak onlarla Avrupa turnesinde dolaşıp enteresan kareler fotoğraflayan Ferrara, grubun vokalisti Jim Morrison’un da isteği doğrultusunda belgesel çekme kararı almış. İşte Feast Of Friends’in hikayesi böyle başlamış. Paul Ferrara’nın yönetmenliğini üstlendiği film, Jim Morrison’un uygunsuz davranışlarda bulunduğu gerekçesiyle yasal sorunlar yaşamış ve uzun yıllar boyu rafa kaldırılmış. Şimdi, 11 Kasım 2014’de gösterime girmesi beklenen belgesel hakkında ortaya atılan bir iddia; Morisson’un 1971 yılında Paris’e taşınmasının ardından yalnızca ona ait bir baskı yayınlandığını ileri sürmektedir. Ayrıca bu tek baskı, onun bir arkadaşı tarafından, kağıt bir torba içerisinde ve Morrison’un ölümünden bir gün önce evinde bulunmuştur.

Grubun prodüktörü Bruce Botnick’in belgeseli tekrardan ele alıp renklendirmesi ve HD formatına uyarlamasıyla birlikte Feast Of Friends DVD’si son halini almış. 1968 yaz turnesinden bayağı ilginç görüntüler içeren DVD’de; Wild Child şarkısının kayıtları, ‘The Doors Are Open’ belgeseli, grubun fotoğrafçısıyla yapılan toplantılar, daha önceden hiçbir yerde yayınlanmayan sesli görüntüler, John Densmore ve Ray Manzarek röportajları gibi pek çok ekstraya yer verilmiş. Ayrıca DVD’nin Blue-Ray baskısı da mevcut.

Efsanevi grup The Doors ve Kertenkele Kral’ın hayranıysanız bu filmi kaçırmayın derim! 80’s Rock’N Roll never die!

Tags: , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
24 × 28 =