fbpx MENU

2015’e Beş Kala

Budapeşte Oteli’ndeki Görsel Şölen

1 Ocak 2015 Comments (2) Views: 2397 ANASAYFA, ETKİNLİK, Perde

Dört Ocak BMKM Günü

Mizah ve drama unsurlarının ustalıkla harmanlandığı oyun ‘Ne Olsam Acaba?’, Kayıp Zaman Oyuncuları ekibi ile bir kez daha sahnelenecek. Dört Ocak BMKM günü olsun ve tiyatro severlerin yolu Kadıköy’e düşsün.

28 Ocak 2014 tarihinde BMKM’de sahnelenen ‘Ne Olsam Acaba?’, yeni yılda da bir kez daha oynanacak. İlginin yoğun olduğu oyun iki perdeden oluşuyor. İlk perdede köyde doğum yapan kadının anıları mizahi yönleriyle ele alınırken ikinci perde İstanbul’da yaşamaya başlayan üç genç kızın komik ve dramatik hikayesini konu alıyor.

İzlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım tiyatro oyununda bazı sahneler cidden çok etkileyiciydi. Özellikle ikinci perdede Ebru Erbay Erol’un seyirciyle konuştuğu iniş çıkışlı metin, tüylerimi diken diken yaptı. Günümüzün yabancılaşma vaziyeti, izleyiciye ancak bu kadar öz, dokunaklı ve gerçek aktarılabilirdi. Güldüren sahne epey bolcana iken; ‘Trafoya kedi kaçmış’ ve ‘selfie değil o özçekim’ replikleri hafızama kazınan birkaç bölüm oldu. Diğer güldüğüm replik de ‘tek J, tek A, tek L, tek E; Jale!’ idi.

İlk perdede testiler ve kilimler gibi yöresel detaylarla hazırlanmış sahne dekoru, ikinci perdede yerini şık koltuklarla döşenmiş şirin pencereli İstanbul evlerinden birine bırakıyor. Rolden role bürünen oyuncular, büyük bir ustalıkla her rolün hakkını ayrı ayrı vermeyi başarıyor.

SÜRPRİZ EVLENME TEKLİFİ

Sürpriz evlenme teklifi

Sürpriz evlenme teklifi

Kayıp Zaman Oyuncuları ekibine oyundan birkaç gün önce ulaşan bir tiyatro sever, kız arkadaşına yapmak istediği sürpriz evlenme teklifi için oyuncular ile organize olarak provalara katıldı. ‘Ne Olsam Acaba?’ tüm hızıyla devam ederken senaryoda bulunmayan o sahne izleyiciyle buluştu.

Sürprizden bihaber olan şanslı bayan en önde oyunu izliyordu. Erkek arkadaşı önce sahnede halay çekti, sonra minik bir konuşmanın ardından onu sahneye çağırdı. Salonda nefesler tutulmuştu. Genç adam diz çöktü ve kız arkadaşına yüzüğü uzatarak evlenme teklifini yaptı. Hayretler içinde erkek arkadaşına sarılan kızın ardından salonda büyük bir alkış sesi koptu. Tüm gecenin tanıklığında gerçekleşen bu özel ve gerçek sahne herkesin hafızasına kazındı.

OYUNUN EN ÇARPICI SAHNELERİ

Eda Ergezan Özüak’ın canlandırdığı Gülnaz, kılığı kıyafeti, musikiye verdiği gönül ve diyalekti ile tam bir İstanbul hanımefendisi! Diğer ikinci kız kardeş Safinaz ise; ilk perdede nineyi canlandıran Gülay Serakibi. Siyasete merak salmış genç kızımız tüm gün pankart hazırlamak ile uğraşıp eylemden eyleme koşuşturan bir karakter. Maskülen tavırlarıyla dikkat çeken oyuncunun biber gazına gönderme yaparak karın tokluğunu ifade etmesi, hoşuma giden ayrı bir sahne oldu. Özellikle sprey ile beze yazdığı ‘kahrolsun bağzı şeyler’ sloganındaki ironi, beni benden alan ince ve güzel bir detaydı. Üçüncü kardeş Körpenaz’ı ise; oyunu yazan isim Ebru Erbay Erol olarak karşımızda görüyoruz. Asi ve marjinal kızımız cep telefonunu elinden düşürmeyen ve ortamdan ortama akan bir tiplemeyle izleyenleri kahkaha tufanına tutuyor.

Üç kız kardeş dışında; Serkan Ciner, Alper Kaya, Uğur Eryürek, Umut Oğuz ve Fatih Akbulak’ın rollerini keyifle izlediğimiz ‘Ne Olsam Acaba?’, Kaya ile Ciner’in sürpriz sahneleriyle izleyici önce şaşırttırıp sonra da gülme krizlerine sokuyor. Tabii, bu iki sahneyi sizlere anlatmam, oyunun en çarpıcı sahnelerini spoi vermek gibi bir şey olur. O yüzden iyisi mi siz, bu Pazar BMKM’ye gelin ve bu harikulade oyunu canlı izleyin.

Ebru Erbay Erol’un yazdığı oyunun yönetmenliği Eda Ergezan Özüak’a ait. İki saate yakın süren hikayeyi, 4 Ocak Pazar günü saat 15:30’da BMKM’de izleyebilirsiniz. Bilet fiyatı; tam, öğrenci 20 TL. Biletleri BMKM gişelerinden alabilirsiniz. İyi seyirler!

Perde 1

Perde 1

Perde 2

Perde 2

Ne Olsam Acaba?

Ne Olsam Acaba?

Kayıp Zaman Oyuncuları (Eda Ergezen Özüak, Umut Oğuz, Gülay Serakibi, Fatih Akbulak, Serkan Ciner, Uğur Eryürek, Alper Kaya, Ebru Erbay Erol)

Kayıp Zaman Oyuncuları (Eda Ergezen Özüak, Umut Oğuz, Gülay Serakibi, Fatih Akbulak, Serkan Ciner, Uğur Eryürek, Alper Kaya, Ebru Erbay Erol)

Tags: , ,

2 Responses to Dört Ocak BMKM Günü

  1. Eda Ergezen Özüak dedi ki:

    Çok teşekkür ederiz! İzleyen, destekleyen, sahne arkasında bize yardım eden, ışıkta ve seste yardımları bulunan tüm arkadaşlarımıza, dostlarımıza çok teşekkür ederiz. Özellikle bu haberi yapan arkadaşımız Asiçiçek’e çok teşekkür ederim. 😉

    • Renkli Sen dedi ki:

      Harika oyundu. Çok keyif aldım. Ben de teşekkür ederim güzel Kayıp Zaman Oyuncuları Ailesi’ne! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
7 × 28 =