fbpx MENU

Robonima İmzalı Robotape 1.0

Bir Çingene Masalı

16 Şubat 2016 Comments (0) Views: 1687 ANASAYFA, ETKİNLİK, Kafama Göre, Yararlı Bilgiler, Yarışma

Dünya Kupası Kelebekler Vadisi’nde

26 – 30 Nisan 2016 tarihleri arasında Muğla’ya bağlı Fethiye ilçesinde bulunan Kelebekler Vadisi, Serbest Atlayış (Base Jump) Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak. İlk serbest atlayışı, vadide 330 metre yüksekliğe kurulan platformdan Cengiz Koçak gerçekleştirdi.

Dünyaca ünlü Kelebekler Vadisi’nde hazırlıklara başlandı. Yamaç paraşütçüleri Cengiz Koçak, Erdal Akkuş ve Ali Es turnuva kapsamında gerekli izinleri aldıktan sonra atlayış noktasının yerini belirledi. Vadi kıyısından 330, kayalık bölgeden ise 190 metre yüksekliğe kurulan platform, 5 metre uzunluğunda. On bir kişilik bir ekip tarafından iki günde kurulan platforma Türkiye’nin ilk hava şehidi olan Pilot Yüzbaşı Fethi Bey’in ismi verildi.

26 -30 Nisan 2016 tarihleri arasında Base Jump Dünya Kupası Kelebekler Vadisi’nde gerçekleştirilirken Fethi Bey Atlayış Noktası, dünyanın en iyi 50 serbest atlayışçısını ağırlayacak. Puanlar, turnuvaya katılan sporcuların paraşütü hangi yöne doğru açıp sahile ne kadar yakın iniş yaptığı ve paraşütlerin açış süresi baz alınarak hesaplanacak. En düşük hata puanı ile atlayışını tamamlayan serbest atlayışçı ise Kelebekler Base Jump Dünya Kupası’nın ilk şampiyonu olacak.

Fethi Bey Atlayış Noktası’ndan İlk Atlayış

Fethi Bey Atlayış Noktası’ndan ilk atlayışı, daha önceki atlayışlarıyla da ses getiren Base Jumper Cengiz Koçak gerçekleştirdi. 

Platforma çıkıp 330 metre yükseklikten kendini vadinin eşsiz manzarasına bırakan Koçak, 3 saniye serbest düşüşte 200 kilometre hıza ulaştı. Paraşütünü açıp başarılı bir şekilde plaja iniş yapan sporcu, atlayış anında kaskındaki kamera ile de enteresan görüntüler yakaladı.

Doğa sporları arasında dünyada son derece popüler olan Base Jump, bu yıl ülkemizde de bayağı konuşulacağa benziyor. Turnuvanın tanınabilirliği ve dünyaca ses getirmesi açısından bir sponsora da ihtiyaç duyulduğunu belirten sporcu, çabalarının devam ettiğinin altını çizdi.

Belki ilginizi çekebilir —> Ne Alırsınız Beyler?!

Cengiz Koçak, Fethi Bey Atlayış Noktası

Cengiz Koçak, Fethi Bey Atlayış Noktası

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
6 ⁄ 2 =