fbpx MENU

Doğadan Objektife Akan Aşk

Fırında Mantarlı Karides Güveç

13 Kasım 2014 Comments (2) Views: 1700 ANASAYFA, Yararlı Bilgiler

Dünyada Bir İlk: Philae İndirildi!

Dünyada bir ilk: Philae İndirildi! Şimdi ise; herkesin gözü ve kulağı 2015 yılının sonlarında. Bilim adamları tarafından ulaşılan araştırma verileri dahilinde ne gibi bilgilerin gün ışığına çıkacağı büyük merak konusu. 

ESA, dün sabah saatlerinde Rosetta’dan ayrılan ‘Philae’ isimli modülü, 67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı üzerine indirmeyi başararak Dünya tarihinde önemli bir ilke imza attı. Bu sayede bilim adamları hayatın oluşumuna dair ipuçları ararken ilk defa kuyruklu bir yıldızı da yakından tanıma imkanı bulacak.

1993 yılında onaylanan proje, Avrupa Uzay Ajansı’nın Darmstadt’taki kontrol merkezinden yürütülmektedir. ‘Philae’yi taşıyan uzay aracı Rosetta, on yıl içinde yaklaşık 6,5 milyar yol katederek bahsi geçen kuyruklu yıldızın yörüngesine ancak ulaşabilmişti. Dün Türkiye saati ile 11:30’da, kuyruklu yıldıza 22,5 kilometre uzaklıktan bırakılan Philae, başarılı bir şekilde kuyruklu yıldızın yüzeyine iniş yaptı. Yolculuk yaklaşık 6,5 saat sürdü. Dünyada ve uzayda bir ilk olma niteliği taşıyan Rosetta Operasyonu kapsamında Philae, en nihayetinde uzaya indirildi!

1.3 milyar euro’luk proje kapsamında Rosetta, Güneş sistemi içinde milyonlarca kilometre ve on yıl süren yolculuğu sonunda Ağustos’un 6’sında kuyruklu yıldızın yörüngesine ulaşmıştı. Dünya ile arasında 500 milyon kilometreden fazla mesafe bulunan uzay aracı, pek çok bilimsel adımın atılmasında ön ayak olacak. Philae’in inişi ardından, bilim adamları tarafından spektrometre yardımıyla laboratuvarlarda incelenen maddelerin türleri belirlenecek ve kuyruklu yıldızda var olan moleküllerin yapısı açıklığa kavuşacak. Aminoasitm vb. maddelerin bulunması halinde ise; veriler Dünya’da yaşamın oluşumuna dair ciddi ipuçları sunacak. Ayrıca bilim insanları, suyun Dünya’ya kuyruklu yıldızdan gelip gelmediğini de araştıracak.

Rosetta Projesi’ni yöneten astrofizikçi Dr. Fred Jansen67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı‘nın içinde Güneş Sistemi’nin oluştuğu 4,6 milyar yıl öncesine ait maddeler bulunduğuna inandıklarını belirtti. Yedi kameradan oluşup 360 derece fotoğraf çekebilen ve yüzeyin 20 cm. altına inerek sondaj yapabilen Philae, 2015 yılı sonlarına kadar veri göndermeye devam edecek. Uzun sürecek olan araştırmalar sonucu; uzaydaki değişim, dünyanın hayat başladığında nasıl bir halde olduğu, Güneş sisteminin doğumu ve kuyruklu yıldızlar gibi pek çok bilgiye ulaşılması bekleniyor.

Tags: , ,

2 Responses to Dünyada Bir İlk: Philae İndirildi!

  1. Avatar ali aslan tan dedi ki:

    Bilimin önüne hiçbir şey geçemiyor. Ne demişler: ‘Öğrenmenin yaşı ve sınırı olmaz.’ Demek ki; ölene kadar daha çok şey öğreneceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
2 × 14 =