fbpx MENU

Eylül Ayı Burç Yorumları

Kasabada Gizem

2 Eylül 2014 Comments (0) Views: 22642 ANASAYFA, ETKİNLİK, İmza Günü, Kitap

Efe Moral Buluşması

Efe Moral’in Artemis Yayınları’ndan çıkan Dido isimli kitabı raflardaki yerini aldı. 1938 yılında aşk ile hayata tutunmaya çabalayan iki Rum vatandaşın öyküsü: Biri Dido, diğeri Nikos. İskenderiye’den Rodos’a, oradan da İzmir Yangını’na uzanan büyük bir aşkın hikayesi yer alıyor kitapta.

Efe Moral - Dido

Efe Moral – Dido

Efe Moral’in romanı Dido’da, suyun karşı kıyılarından el ele tutuşarak tüm aidiyet duygularını arkalarında bırakıp İzmir’e yerleşen iki gencin enteresan öyküsü anlatılıyor. Başka bir deyişle; aşkın ve yaşamın hikayesi… Boyoz kokulu ve siyasetinden ödün vermeyen İzmir insanlarının kökeni, farklı acıklı hikayelerin bir bileşimidir esasında. Pek çoğumuzda da olduğu gibi bir yerden diğer yere göçmüşlüğü, yurdu terk edişin bastırılmış hasretleriyle doludur bir bakıma topraklar, dizeler, hisler. Bu sebeple hepimiz yeni bir yurda ayak basmanın ürkek, bir bakıma da göçmen olma ruhunun tutunuş azmini taşırız derinlerimizde. Geçmişten süregelen ayrışımlarımızı unutmaya çalışıp, bulunduğumuz topraklarda beraberce yaşadığımız insanlarla harman olup kozmopolit şehirlerin akışına adapte olmaya çalışırız. Smyrna’da öyle bir yer işte. Kaybolduktan sonra yeniden var olmuşların narin çiçeği bir kent.

İzmir kentinin göçmen ruhlu kadını ‘işte hayat’ diye haykırırken, üstesinden geldiği pek çok şeyi dişini tırnağına katar. O yaşam sevinci yok mu, o yaşam sevinci… İzmir kadınının ihmal etmediği bir detay, güçtür işte o yaşam sevinci! Romanda yer alan Dido da o kadınlardan biri. Kentin onlara hazır ettiği bin bir tür drama rağmen tutunan, bununla yetinmeyip sevdiğinin de tutunmasını sağlayan ve ayak bastığı her coğrafyada yuvasını kurarak onu ayakta tutmayı başaram Egeli bir dişi kuş Dido.

Kitapta Efe Moral’in aşırı akıcı anlatımı ile son derece sürükleyici. Arada verilen tarihi bilgiler de muntazam. Sadece Küçük Asya’dakilerin değil üstelik! Bu topraklarda çile doldurmuş bütün azınlıkların masalı olup çıkmış. Dido’nun yolunun sadece Türkiye değil, İngilizce’ye çevrildiği takdirde yurt dışında da açık olduğunu düşünüyorum.

Dido’nun yazarı Efe Moral sevenleriyle buluşuyor. 13 Eylül günü, saat 16:00’da İstanbul Kanyon’daki D&R’da imza günü düzenleyen Moral’i yalnız bırakmayın.

Tags: , ,

Comments are closed.