fbpx MENU

Cezmi Ersöz

Avanos’un Hamursuz’u

25 Ağustos 2014 Comments (1) Views: 2738 ANASAYFA, Sinema

Enteresan Film: Sıfır Teorisi

Geçen gece izleme fırsatı bulduğum film, tam bir çılgın işi! Yapım yılı 2013 olan (ABD, Romanya) Sıfır Teorisi, 25 Nisan 2014 tarihinde vizyona girdi. Yönetmenliğini Terry Gilliam’ın üstlendiği yapıtın senaryosu Pat Rushin’e ait. Oyuncular: Matt Damon, Ben Whishaw, Peter Stormare, Christoph Waltz ve Tilda Swinton. Türü ise Bilimkurgu.

FİLMDEN GÖRÜNTÜLER VE KAMERA ARKASI İÇİN…

Oldum olası sevemedim şu Bilimkurgu filmlerini. Öyle ki; bu film beni benden alıp götürdü. Bana ‘Bilimkurgu seviyormuşum be ben!’ dedirtti. Deli bir bilgisayar dehası olan, ‘ben’ kelimesi yerine sürekli ‘biz’ sözcüğünü kullanan, konuşmayı pek sevmeyen Qohen Leth‘in sıra dışı macerasını konu alıyor Sıfır Teorisi. Leth, hayatın anlamını aramaya başlıyor filmde. Her şeyin aslında hiçbir şeye eşit olduğunu ispatlamaya çalıştığı sırada gizli bir projeye bulaşıyor. Toplumu kontrol altında tutan yönetim ise onu bu projesinden uzaklaştırmak adına paralı bir kadın tutarak Qohen’e tuzak kuruyor.

ENTERESAN FİLM: SIFIR TEORİSİ (THE ZERO THEOREM)

The Zero Theorem, kaba anlamda Kapitalizm, inanç sistemi ve elektronik dünyanın beraberinde getirdiği yalnızlık üçgeninde ilerliyor. Fantastik dünyalar kurgulamakta usta bir yönetmen olan Terry Gilliam ile yine harikalar diyarına dalacak, hiç şüphesiz beyin fırtınaları yaşayacaksınız. Çağımıza güzel göndermeler yapan film, insanların gelecek konusunda endişlerini sorgulamasına, sınamasına sebep oluyor. Aşk, nefret, sevinç, üzüntü gibi duyguların giderek sahteleştiği yönünde de detay veren yapıt, giderek nasıl da gerçeklik kavramından uzaklaşarak yok ettiğimiz bir dünyada yaşadığımızı gözler önüne seriyor.

Absürt; ama bir o kadar da gelecekte olasılığı yüksek görsel detaylar var filmde. Bu çılgın yapıtın müzikleri arasında Creep şarkısına da rastlıyoruz. Radiohead’den değil bu seferlik Karen Souza’dan… ‘İlginç bir film izleyesim var; ama ne izlemem gerektiğine karar veremiyorum’ diyorsanız Sıfır Teorisi (The Zero Theorem) kesinlikle dahi bir seçim olabilir.

İyi seyirler.

Şehir

Şehir

Parktaki konuşma

Parktaki konuşma

Parti

Parti

Tags: , ,

One Response to Enteresan Film: Sıfır Teorisi

  1. Firuze Yanbakar dedi ki:

    Harika bir filmdi gerçekten. Özellikle Terry Gilliam filmi olması da ekstra puan kazandırttı daha izlemeden zaten. İyi öneriydi. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
26 − 14 =