fbpx MENU

Motorunu Çaldırma

Nostaljik Zamanlar

29 Temmuz 2014 Comments (2) Views: 3294 ANASAYFA, İçecek, MUTFAK, Tarifler

Erik Suyu

Sempatik yaz aylarının içindeyiz. Manav, pazar tezgahlarını süsleyen güzel bir meyvedir mürdüm eriği. İçerisinde yüksek oranda Potasyum bulunmasının yanı sıra faydaları saymakla bitmez. Kan yapıcı özelliği ve bağırsakları çalıştırması en belirgin faydalarıdır. Aynı zaman da adet düzenleyici bir meyve olarak da bilinen mürdüm eriği, kalp ve tansiyon hastalarına da ciddi oranda iyi gelmektedir.

Size bahsedeceğim tarifi hazırladıktan sonra buzdolabında sürahide tutarak soğuk bir şekilde tüketebilirsiniz. Diyabet hastaları ve arzu edenler erik suyunu hiç şeker kullanmadan da hazırlayabilir. Alkollü içecek sevenler ise bardakta servis ederken içerisine votka ekleyebilir.

Malzemeler

  • 1 kilo mürdüm eriği
  • Su
  • Tel süzgeç
  • Arzu edilirse toz şeker

Hazırlanışı

Mürdüm eriklerinizi iyice yıkadıktan sonra geniş ve derin bir tencereye koyun. Eriklerin 3 katı kadar üzerine su ekleyin ve erikleri kaynamaya bırakın. İyice kaynadıktan sonra arzu edilirse tadına baka baka, azar azar şeker ilave etmeye başlayabilirsiniz. Çekirdekler eriklerden ayrışana kadar kaynatmaya devam edin eriklerinizi.

Pişirme tamam olduktan sonra tencerenizdeki erik suyu kompostusunu tel süzgeçten geçirerek bir kaba aktarın. Eriklerin posası ve çekirdekler süzgeçte kalmalı. Süzdüğünüz erik suyunuzu sürahi ve kavanozlara doldurarak buzdolabınızda soğumaya bırakın.

Soğumuş erik suyunuzu dilerseniz sade, arzu ederseniz -bardakta ölçüsü yarı yarıya konulmuş- votka ile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Tags: , ,

2 Responses to Erik Suyu

  1. Avatar Firuze Yanbakar dedi ki:

    Harika bir içecek oldu. Çok merci. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
3 × 24 =