fbpx MENU

Banu Çadırcı İle Yoga Terapi

Limonlu Kup

19 Ağustos 2014 Comments (0) Views: 3956 ANASAYFA, Gezi

Garipçe Köyü

Sarıyer’e 10 km. uzaklıktaki Garipçe Köyü, küçük, şirin ve İstanbul’da olmasına rağmen kendini epey korumuş şirin bir yer. Karadeniz’e komşu olan köyün havası bir başka. Gününüzü değerlendirmek ve kalabalıktan, karmaşadan, gürültüden uzak bir yerde vakit geçirmek istiyorsanız burası enteresan bir seçim olabilir. İyi ve kötü yanlarının eş değer olduğu bir köy burası.

İstanbul’da gidilecek yerler arasında sayabileceğim Garipçe Köyü’ne girerken evlerin önündeki sağlı sollu kayıklar karşılayacak ilkin sizi. Daha girişindeki atmosferden de anlayacağınız gibi balıkçılıkla geçimini sağlayan köyün minik bir koyu var. Hemen hemen her şey bu koyda toplanmış gibi. Bakkal, balıkçı tekneleri, restoran, çeşme, balıkçı barınağı, evler, köy pazarı ve meydanı… Dolaştığınız her yerde balık ağına, barakalarına ve balıkçılara rastlamanız mümkün.

'Köyümüze hoşgeldiniz. Öncelik köylünündür.'

‘Köyümüze hoşgeldiniz. Öncelik köylünündür.’

Adı gibi kendi de garip bir köy aslında Garipçe Köyü. Köy çeşmesinin üzerinde ‘köyümüze hoşgeldiniz’ karşılamasından sonra ‘öncelik köylünündür’ cümlesi bir tuhafıma gidenler arasında. Duvara siyah boyayla yazılmış ‘yerlere tükürmeyiniz, oraya buraya tükürmeyiniz’ ve ‘köyde plaj kıyafetiyle dolaşmayınız’ ibareleri de dikkatimi çekmedi değil. Ayrıca restoranlarda hafta içi ve haftasonu farklı uygulanan fiyat tarifesi kapsamında çayın 5 TL olması bana gereksiz geldi. Ne var ki; denize sıfır, kumların üzerinde dizilmiş sandalye ve masalarda taze balık yiyebilir ya da martılara karşı kahvaltı yapabilirsiniz. Köyün tutucu olmasından ötürü restoranlarda alkol satışının olmadığını da belirtmek isterim.

Köy meydanındaki pazarda mısır ekmeği, ev yapımı reçel, turşu ve erişte gibi ürünler satılmakta. Tezgahtaki teyzenin güleryüzlü ve sempatik mizacı diğer esnaflarda da aynı. Garipçe’ye henüz yeni vardığımda arabanın camından elini sokarak dilimlenmiş kavun ikram eden satıcının davranışı çok inceydi mesela.

Köyün meydanından sağlı sollu yukarı çıkan merdivenleri takip edip manzaranın eşsiz keyfini de çıkartabilirsiniz. Denizi karşınıza aldığınızda sağdaki merdivenler şirin bir köy evine çıkıyor. O tepeden köyün manzarası muhteşem. Soldaki merdivenler ise kaleye çıkıyor ve surlara. Kalede inek gibi hayvanlara rastlayabilir, aşağının sıcaklığı yerine esen rüzgarda soluklanıp serinleyebilirsiniz. Ayrıca tepede el arabasıyla ‘balık ekmek’ satan meksika şapkalı bir amca da var.

Nasıl Gidilir?

Özel araçla; Sarıyer’den sonra Garipçe / Rumeli Feneri tabelasını takip edin. Tabelalar ikiye ayrıldığında Garipçe’den devam edeceksiniz. Solunuzda mezarlığı geçtikten kısa bir süre sonra köye varmış oluyorsunuz. Eğer özel araç ile gitme şansınız yoksa; Hacı Osman metro durağından hareket eden ve Sarıyer’den gelen 150 numaralı İETT otobüsüyle de köye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Garipçe Köyü

Garipçe Köyü

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
28 × 4 =