fbpx MENU
cilt bakım ürünleri

3 Adımda Cilt Bakımı

Trendyol Influencer

Trendyol ile İş Birliği Nasıl Yapılır? Influencer Ne Demek?

okan bayülgen

28 Mart 2021 Comments (0) Views: 34 ANASAYFA, Film, SANAT, Sinema

Gece Kuşu’ndan Film Tadında Bir Kahve Belgeseli

‘Uyuyamadığım için mi kahve içiyorum yoksa kahve içtiğim için mi uyuyamıyorum?’ – Okan Bayülgen

Gözünü açar açmaz kahveye sarılanlardan mısınız; fal baktırmak için muhabbetine içenlerden mi? Belki gün sonu yorgunluk kahvesi, belki de büyülü bir manzarada keyif kahvesi tüketenlerdensiniz. Kahve nereden geldi, nereye gidiyor? Sağlığa yararlı mı, zararı var mı?

Bir şekilde hepimizin yolunun kesiştiği kahveye mizansen bir bakış açısıyla yaklaşan Okan Bayülgen, Arçelik’in katkılarıyla hazırladığı Göz Açıp Kapayıncaya Kadar‘da pek çok soruya harika bilgiler ışığında mercek tutuyor. Yarı belgesel türündeki yapımın yazarlığını Okan Bayülgen ile Selin Atasoy birlikte paylaşıyor. Yönetmenlik koltuğunda ise Cem Adıyaman oturuyor. 74 dakika olan belgesel, 12 Mart 2021 tarihinde Arçelik’in Youtube kanalında kahve severlerle buluşuyor.

Sürpriz konukların yer aldığı kahve belgeselinde; doktor, barista, yazar, tarihçi gibi alanında uzman pek çok isimle izleyiciyi sıkmadan diyaloglarda bulunan Bayülgen’in zamanı kıpırdatırken yaşadığı duygu değişimlerini kahveyle harmanlamasını izliyoruz. Docudrama türünde hayal ile gerçeklik arasında kurgulanan bu yapımda; yeri geliyor yüzyıllar öncesine gidip bilgilerimizi tazeliyor, yeri geliyor günümüz Büyük Adası’nda Yazar Ahmet Ümit’in koltuğuna konuk oluyoruz. Çekim teknikleri ve sahne geçişlerindeki sanatsal dokunuş, yapımın entellektüelliğini bir tık yukarıya taşıyor.

‘Fotoğraf makinesi, bir not defteri, an’ı saptamada bir sezgi aracıdır. An’ı yakalamadaki ustalık, bence vizörden görünen görüntüleri, çok kısa bir zamanda görsel bir biçimde düzenleyebilme ve anlık kararlar alabilme yeteneğidir. Bu eylem akıl disiplinini, duyarlılığı, yerleşik bir geometri anlayışını, her şeyden önce bir konsantrasyonu gerektirir.’ – Henri Cartier-Bresson

kahve belgeseli

Göz Açıp Kapayıncaya Kadar

Ses tonu, mimikleri ve üslubunu her daim hayranlıkla izlediğim Okan Bayülgen‘i, bu belgeselle kendime biraz daha yakın hissettim. Günde 4-5 bardak kahve içen bir fotoğrafçı & yazar olarak ekranda yer yer kendimi izliyormuşum gibi geldi. Dolayısıyla bu durum, ‘Göz Açıp Kapayıncaya Kadar‘ belgeselini sizlerle hemen paylaşma arzumu tetikleyen bir unsur oldu. Evet! Çünkü ben de kahvesiz güne başlayamayan, kahvem olmadan kalemi çalışmayan ve kahveyle günü sonlandıranlardanım. Gecenin bir yarısı o yataktan ilhamla kalkıp kahvemi demleyerek tekrar kağıdı kalemi eline alanlardan ve sonra sabahın ilk ışıklarına kadar oturanlardanım. Peki, ya siz?

… ve tabii ki de bu satırları evde bulunmayan portakal akabinde mandalina kabuğu rendesiyle demlenmiş Türk kahvemi yudumlayarak yazıyorum. Gece Kuşu’ndan film tadında bir kahve belgeseli olan çiçeği burnunda Göz Açıp Kapayıncaya Kadar’ı aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

Kahvenizi höpürdetmek serbest! İyi seyirler!

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
5 + 16 =