fbpx MENU
Asmr

ASMR ve MUKBANG Nedir?

Sauce Kasabası

Peru’nun Gizli Orman Kasabası: Sauce

Kendin yap ürünü

26 Ocak 2020 Comments (2) Views: 479 ANASAYFA, Sen De Dene, Yararlı Bilgiler

Geri Dönüşüm Ürünü: Hulohop İle Paspas

Üretimin taban, tüketimin tavan yaptığı ülkemizde niçin bizim de pastada bir şekerimiz olmasın? Bu yazımda sizlere, geri dönüşüm ürünü: hulohop ile paspas nasıl yapılır konusuna değinerek kullanmadığınız kıyafetlerinizi nasıl değerlendirebileceğinizi anlatacağım.

Bir süredir bana küçük ya da büyük gelen ve kullanmadığım kıyafetlerimi kenarda biriktiriyordum. Evde dekoratif bir halı olsun istedim ve sıvadım kolları. Siz tabii ki kullanmadığınız kıyafetlerle arzunuza göre pek çok ürünü tekrardan hayata geçirebilirsiniz. Örneğin; büyük paçalı ve desenli pantolonlarınızdan yastık kılıfı dikebilir ya da patchwork tekniği ile büyük çarşaflar, yorgan kılıfları da tasarlayabilirsiniz. Bugünkü tekniğimiz: Hulohop ile halı dokuma. 

Bir kendin yap ürünü olan bu paspası hem tasarlamak hem de kullanmak oldukça keyifli olacak! O halde lafı uzatmadan eski kıyafetleri ‘atma, dönüştür’ diyor ve DIY halının nasıl yapılacağına geçiyorum!

Gereken Malzemeler: Kullanmadığınız birkaç parça kıyafet, hulahop, makas, iğne ve iplik.

Hulahop İle Halı Dokuma: İlk önce kıyafetlerinizi makas ile uzun şeritler halinde kesin. Sonra ise her renkten tek bir kumaş yumağı çıkartmak adına, aynı renk şeritleri birbirine uç uca dikerek metreler boyu tek bir şerit elde edin. Farklı renklerde kumaş yumaklarını kenara koyun.

Hulahopa enine ve boyuna tek renkten alt ve üst olacak şekilde dokumanın zemini için iskelet hazırlayın. Bu kısmı detaylı olarak videoda izleyebilirsiniz. İşlem bittiğinde elinizdeki hulahop aynı bir bisiklet tekerleğine benzemeli.

Dokumanın alt yapısı tamamlandığına göre şimdi paspas dokumaya geçebiliriz. Bir alt bir üst olacak şekilde kumaş yumağını dairesel bir hareketle iskelete dolamaya başlayın. Bu da videoda detaylıca var. İlk renk bittikten sonra ikince renge geçerken ucunu diğer kumaşa dikin ve yine devam edin. Bu şekilde istediğiniz kadar devam etmeniz mümkün. Sıkı ya da bol bir dönemeç yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal gücünüz ve zevkinize kalmış.

Son olarak; tüm dokumayı bitirdiğinizde dikip halıyı sağlamlaştırmaya geçmek gerekiyor. Makas yardımıyla hulahopa bağlı olan kumaşları kesip düğüm atın ve halıyı ters çevirin. En ortadan başlayarak dışa doğru kumaşları birbirine dikip sağlamlaştırın ve en son dış kenarda kalan püskülleri de sabitleyip diktiğinizde dekoratif halınız kullanıma hazır hale gelecektir.

Metin olarak biraz kafa karışıklığı yarattıysam videomu izleyerek daha çok fikir sahibi olabilirsiniz. 

Retro dekoratif paspas ya da minnoş halı diyebileceğim bu atma dönüştür ürünü, evinize neşe odanıza renk katsın! İyi günlerde efenim!

Tags: , ,

2 Responses to Geri Dönüşüm Ürünü: Hulohop İle Paspas

  1. SEO Company dedi ki:

    Awesome post! Keep up the great work! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
3 + 27 =