fbpx MENU

Haftalık Burç Yorumları

Kalp Koruyucu Salata

7 Temmuz 2014 Comments (0) Views: 1763 ANASAYFA, ETKİNLİK, Festival, Sen De Dene

Gezmeyen Kalmasın 3

Seçil öğretmen tebessüm etti: ‘Fonumuz hazır. Artık diğer aşamaya geçebiliriz.’

Meraklanan gözbebeklerim büyürken: ‘Ne yapacağız?’ diye sordum.

‘Lale’. Ekleyerek devam etti: ‘İlk önce yeşilden başlayarak lalemizin yapraklarını oluşturacağız.’

Lalenin gövdesini ve yapraklarını oluşturma

Lalenin gövdesini ve yapraklarını oluşturma

‘Hey! Çok eğlenceli! Tamam, ben hazırım’ dedim ve bakışlarımı tekrar tekneye çevirdim. Biz isimli malzemenin nasıl kullanılacağı hakkında bilgi veriyordu öğretmenim. Önce bizi yeşil boyaya batırdım. Sonra teknedeki suya gelerek hafif bir dokunuşla -bizi suya batırmadan, sadece dokunarak- boyayı bıraktım. Bırakılan boya suda daire oluşturdu. Bu tekniği birkaç kez daha şeklin tam orta noktasına uygulayıp dairenin çapını büyütmemi isteyen hocam ekledi: ‘Bizi dik tutman gerekiyor, yatay değil.’ Fırça ve kalem tutma alışkanlığımdan olsa gerek epey yatırdığımı hissettim ben de bizi. Malzemeyi dik tutarak çalışmama devam ettim. Daire iyice büyüdü.

Sempatik hocam Seçil Hanım, yüzünden hiç eksik etmediği gülümsemesiyle bana döndü: ‘Dairenin içine biraz da sarı ve kırmızı tonları katalım.’ dedi. Birlikte çalışmaya başlamıştık. Bir öğretmenim dokunuyordu suya, bir ben. Belli bir süre bu şekilde çalıştık. Ardından kabaca yaprakların formunu yapmaya başladım. Biz ile bir sağdan, bir soldan olmak kaydıyla hafifçe çektiğim çizgilerle boyayı su üzerinde şekillendiriyordum.

Ebru’da Son Rötuşlar

Çiçeğin gövdesi için son hamle kalmıştı. Hocam: ‘Şimdi tek ve düz, yumuşak ve sakin bir çizgi çekerek şekli lale gövdesine dönüştüreceksin.’ dediğinde ne yalan söyleyeyim ürktüm. Zaten elim ara ara yatay olurken ve onu henüz dik tutmaya alıştıramamışken nasıl olur da daha çiçek gövdesine benzemeyen bu çalışmayı tek bir çizgiyle gerçeğe dönüştürebilecektim?! Tabii ki de ilk denemem hissettiğim üzere başarısızlıkla sonuçlandı. Boyalar arasında tuhaf bir bulanıklık oluştu ve hatta yamukluk. ‘Amma da zormuş su yüzeyinde çalışmak yahu!’ diye geçirdim içimden. Her sorumu yanıtlayan ve özenle bana yardımcı olmaya çalışan naif öğretmenim, o hattı yukarıya doğru nasıl çekmem gerektiğini bir kez daha göstererek bizi elime verdi. Tekrar denediğimde mümkün olduğunca yavaş ve hissederek ilerlemeye çalıştım. Sonunda olmuştu. Oh!

Lale Tamamlanıyor

Lalenin tamamlanarak kağıda aktarılması

Lalenin tamamlanarak kağıda aktarılması

Yapraklar ve gövde tamam olduğuna göre sonunda lalemizin yapılışına gelmiştik. Gövdede başlarken uyguladığımız tekniği bu sefer kırmızı ile en tepeye uygulamaya başladık. Daire büyüdükçe büyüdü. Bir yandan hocam içine sarı boya katmaya devam ediyordu. Şekil uygun hale geldiğinde günbatımındaki Güneş’i andırıyordu. Üst kısmından yine biz yardımıyla iki yana ve yukarıya doğru hafifçe boyayı sürükleyerek uçlarına kıvrım verdim. Tabii tüm bu uygulamaları yaparken farklı incelikteki uçlara sahip biz malzemelerinden faydalanıyorduk. Lalemiz hazırdı.

Sanat eserimin güzelliği ve duruluğu karşısında bakakaldım. Bunu gerçekten ben mi yapmıştım?! Şaşkınlığım sevincimi kovaladı. Açıkçası bu kadar cici bir çalışma olacağını ve bundan o kadar çok keyif alacağımı tahmin bile etmemiştim başlarken. Ebru yapmak gerçekten hafifletici, harika ve başka bir duyguydu.

Suyun üzerine koyulan kağıt ile işlem tamamlanacaktı. Öğretmenim Seçil Erkol, bunu da nasıl yapacağımı itina ile gösterdi. Çalışmaya yerleştirilmiş kağıdı teknenin kenarından sıyırarark çok yavaş bir şekilde çekmeye başladım. Artık Ebru Sanatı ile yaptığım lalem iki elimin parmakları arasındaydı. Müthişti!

Seçil Erkol & Asiçiçek (Derin Ebru Atölyesi)

Seçil Erkol & Asiçiçek
(Derin Ebru Atölyesi)

Çalışma esnasında durmadan sorduğum soruları sıkılmadan yanıtlayan, bir bebeğe emeklemeyi öğretircesine usanmadan teknikleri adım adım hem sözlü hem de uygulamalı olarak bana gösteren, Battal Ebru‘yu sevmeme vesile olan ve tebessümünü yüzünden hiç eksik etmeyen Ebru Sanatçısı Seçil Erkol‘a kucak dolusu teşekkür ve sevgiler.

Süreyyaplajı’nda devam etmekte olan Ramazan Şenlikleri kapsamında kurulmuş rengarenk ve şirin stand Derin Ebru Atölyesi’ni görmeden dönmemenizi tavsiye ederim. ‘Mumlama batik çalışmalarının da yer aldığı ve her akşam 17:00’dan sahura kadar sizlerle olan standı gezmeyen kalmasın’ diyor ve siz sevgili okuyucularımı öpüyorum.

Işığınız bol olsun.

Yazının bir öncesini okumak için…

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
13 + 18 =