fbpx MENU
İhityar Balıkçı'nın restoranı.

Çökertme’de Bir İhtiyar Balıkçı

Mandıra Filozofu ziyareti.

Arpabükü İle Mandıra Filozofu’na Ziyaret

Birsen Tezer Bodrum konseri.

30 Ağustos 2016 Comments (1) Views: 2860 ANASAYFA, ETKİNLİK, Kafama Göre, Konser

Gümüşlük’de Bir Birsen Tezer Bir Dolunay

18 Ağustos Perşembe gecesi Birsen Tezer bir kez daha Off Gümüşlük‘de sahne aldı. Bol bol müzik dinleyip dolunayı izledik doya doya. 

Şu hayatta bir şeyleri yaşayabilmek için gerçekten alan açmak gerekiyor. Önce kendi odalarımızda, sonra dış dünyada. Üstelediğimiz ve ısrar ettiğimiz şeyler olmadığında her şeyi oluruna bırakmak lazım. Çünkü illa ki o akışın içinden bir yol görünüyor. İşte öyle bir anda buldum kendimi Birsen Tezer konserinin tam da ortasında.

Aslında hikaye şöyle başladı…

Gümüşlük Kültür Ve Sanat Evi’nde açacak olduğumuz el sanatları sergisinin heyecanıyla kıpır kıpırdı içim o ara. Kampa yeni bir tatilci geldi. Uzun boyu ve sapsarı saçlarıyla kendisini farketmemek mümkün değildi. Güleçyüzü ve samimi sohbetiyle kısa sürede koyu bir sohbetin içinde buldum kendimi. Konuştukça konuştuk. 4 kadın müzisyenin bir araya gelerek kurduğu müzik grubu Madam’ın gitaristi, aynı zamanda da gitar hocası olan Seher, son derece cana yakın ve içi dışı bir biriydi. Kısa sürede çarpıştırdık enerjileri, buluşturduk yürekleri.

Sergi günü beraber düştük yola, vardık Gümüşlük Sanat Evi’ne. Ben müşterilerle haşır neşir iken Seher bir ara turladı, Gümüşlük‘ün tozunu attırdı. Geldiğinde elinde iki tane davetiye vardı, hem de Birsen Tezer konserine! Çığlık atıp sarıldım. Enteresandır ki; onca sohbetin içinde Tezer’in hiç konusu geçmemesine rağmen akşamın canlı performans biletleri önümüzdeydi.

Uzun yıllardır hep gitmek isteyip de bir türlü fırsat bulamadığım isimlerden biridir Birsen Tezer. Onlar sahne alırdı benim halim vaktim uymazdı, ben gitmek isterdim onlar olmazdı. Hikayenin diğer komik tarafı da Seher, acaba Birsen Tezer seviyor muyum, sahnesinde sıkılır mıyım gibi düşünceler geçirmiş zihninden. Bunu söylediğinde, onun yıllar boyudur canlı dinlemek istediğim; fakat konserlerine gidemediğim bir sanatçı olduğunu söyleyince epey gülmüştük.

Birsen Tezer Sahnede

Saatler 22.00’ı gösterdiğinde Birsen Tezer ile orkestra arkadaşları sahnedeydi. Tepelerindeki dolunayın ışığı altında pırıl pırıl parlıyorlardı. Havada yaz kokusu, kulağımda Ege dalgası… Tanrı’m! Harika bir açık hava konseri başlıyor! 

Tezer & Arkan

Tezer & Arkan

Değirmenler ile performansına başlayan sanatçı, orkestra arkadaşlarını bir bir tanıttıktan sonra önce Balıkesir, sonra İstanbul’u söyledi. Duru sesi ve kendine has yorumu öyle muhteşemdi ki; Off Gümüşlük’de çarpan kalbim bir Birsen Tezer, bir dolunay arasında gidip geliyordu. Caz müziğin tarif edilemez ancak yaşanabilir tarafındaydım o an sanırım.

Her şey o kadar harikayken yan masamızda sohbet etmek için oturan genç grubu kınarken buldum birden kendimi. Sahneye popolarını dönmüş bu tayfa en yüksek sesleriyle gırgır şamata yapıyordu. Aslına bakarsanız sadece onların değil pek çok dinleyicinin de aynı şekilde burada bulunduğunu farkettik. Üzüldük. Onlar konuşadursunlar, biz cici cici müziğimizi dinleyip o an’ın bozulmasına izin vermedik.

Bülent Ortaçgil, Erkan Oğur ve Gürol Ağırbaş’ın bestelerini de seslendiren Birsen Tezer, sıcak sesi ve samimiyetiyle harika bir performans sergiliyordu. Gecenin sürprizi Ezginin Günlüğü ile tanıdığımız Hüsnü Arkan oldu. Tezer & Arkan düetiyle ‘Yağmurlar’ kulakları inletti. Hem çok tatlıydılar hem de dinleyiciye harika bir an yaşattılar. Sonrasında Hüsnü Arkan birkaç şarkı daha söyledi.

Dolu dolu geçen iki saatin nasıl sonuna gelindiğini anlayamadım. ‘Çığlık Çığlığa’ Birsen Tezer konserinin son şarkısıydı. Çalındı, söylendi, bitti ve sessizlik her yere nüfuz etti.

Ruhumdaki sessizlik ile Tezer’in o berrak sesi, yorumları hala kulağımda çığlık çığlığa iken…

Asiçiçek, Birsen Tezer, Seher Gül

Asiçiçek, Birsen Tezer, Seher Gül

Tags: , ,

One Response to Gümüşlük’de Bir Birsen Tezer Bir Dolunay

  1. Firmalar dedi ki:

    @gezinomi #annemletatilde bodruma gitmek; Türkbükü’nde denize girmek, Gümüşlük’de balık yemek, anne kız muhteşem bir tatil geçirmek isterdim. + İlave olarak hamaktan Gümüşlük’de güneş batışı bir başka #cerenaksan #gokhanmumcu #bodrum #hayatburada @ Bodrum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
23 + 5 =