fbpx MENU
Sergio Benito

Benito’nun Tütün Çiftliği ve Senyör Sergio ile ‘Puro’ Üzerine...

Arimic Microphone

Arimic İkili Youtuber Yaka Mikrofonu İncelemesi

Labranda Antik Kenti

13 Ekim 2019 Comments (0) Views: 462 ANASAYFA, Gezi

Hala Gizemini Koruyan Karyalıların M.Ö. 6. Yüzyılda Kurduğu Kutsal Alan: Labranda Antik Kenti

Karyalıların M.Ö. 6. yüzyılda Kocayayla’ya kurduğu kutsal bir yerleşim yeri olan Labranda Antik Kenti, Muğla’nın Milas ilçesinde yer alıyor. Milas gezilecek yerler listemde yazılı duran antik kenti nihayetinde görmek üzere yola çıkıyorum. Labraundos, mistik enerjisinin yanı sıra doğası ve yayla havası ile insanı adeta hipnoz edip rahatlatıyor.

Kargıcak Köyü’ndeki Kocayayla’ya kurulmuş olan Labranda Antik Kenti ile ilgili ilk bulgulara ünlü tarihçi Heredot’un ulaştığı düşünülüyor. Kent ismini, eski çağlarda bir savaş aracı olarak kullanılan çift yüzlü balta Labris’den alıyor. Labris, Karya Uygarlığı’yla ilgili pek çok tasvirde Zeus ile beraber görülüyor. Kaynaklara göre; çift baltalı Tanrı Zeus Labraundos kültünün kökeninin, su kaynağı ve tapınak terasının hemen üzerindeki büyük kayaya dayandığı düşünülüyor.

Milas’dan başlayıp Labraundos’a ulaşan 14 km. uzunluğundaki taş bloklardan inşa edilmiş yol, ‘Kutsal Yol’ olarak adlandırılıyor. Antik kentin güneydoğuda ve güneyinde olmak üzere iki giriş kapısı bulunuyor. Girişler arasında ise bir yazıt var. Yazıtta kentin Idrieus tarafından yapıldığı yazıyor.

Andron A

Andron A, Labranda Antik Kenti

Karyalılar’ın En Parlak Dönemi ve İmar

Labranda Antik Kenti en parlak dönemini M.Ö. 4. yüzyılda Karia Satrapı Mausollos tarafından yaşıyor.

Mausollos (M.Ö. 377-354) ve kardeşi Idrieus (M.Ö. 351-344), Labranda’yı bir aile kutsal alanı haline getirerek her yıl tam beş gün süren dinsel bayramlar geleneği başlatıyor. M.Ö. 355’de gerçekleşen kutlamalardan sonra Kral Mausollos, antik kentte imar faaliyetlerine başlıyor ve Zeus Tapınağı gibi pek çok anıtsal yapı inşa ettiriyor.

Yöre halkının Hıristiyanlığı kabul etmesinin ardından Doğu Propylon yakınında bir Bizans Kilisesi yapılıyor fakat M.S. 4. yüzyılda meydana gelen büyük yangınla kutsal alan kült yeri olmaktan çıkıyor.

Bugün, Milas’a dek uzanan 8 m. genişliğindeki ‘Kutsal Yol’un kalıntıları, sadece birkaç yerde bozulmadan korunabilmiş durumda. Geri kalan yol, aynı akıp giden zaman gibi maalesef ki tarihe gömülüyor. Hala Gizemini Koruyan Karyalıların M.Ö. 6. Yüzyılda Kurduğu Kutsal Alan: Labranda Antik Kenti, günümüze bazı kalıntılar bırakıyor.

Labranda Antik Kenti

Labranda Antik Kenti, Muğla

Labranda Antik Kenti’nden Günümüze Kalanlar

Antik kente girdiğinizde küçük bir alan üzerine kurulmuş kalıntıları, yükseğe doğru çıktıkça daha büyük bir alan takip ediyor. Yaylanın tepesine kurulmuş bu kutsal alan, bol oksijeni ve enerjisi yüksek mimarisiyle insanı mest ediyor. 

Güney Propylon yapısının doğusunda Dor binası yer alıyor. Dört sütunlu ön avlusu bulunan mermer cepheli Dor düzenindeki yapı, Roma Dönemi’nde hamama dahil ediliyor. Propylon bölgesinin kuzeyinde ise dört geniş geçitle uzun odalara açılan duvarlı bölümün, depo ya da hazine odaları olduğu düşünülüyor.

Idriesu zamanında inşa edilen şehir tapınağının doğusunda Agora, kuzeyinde ise Stoa yer alıyor. Yapının hemen önünde heykel kalıntıları ve güneydoğusunda bir dayanma duvarı bulunuyor. Tapınağın güneyinde de on iki kuleli bir kale olduğu görülüyor. Kaynaklara göre; tapınağın çevresindeki ve ‘Kutsal Yol’un kenarlarındaki kayalara oda şeklinde oyulmuş olan mezarların, rahip ailesine ait olduğu söyleniyor.

Kral Mausollos döneminde; Stoa, Rahip Evi, Anıtsal Merdiven ve Andron binası inşa ediliyor. Andron’da yapılan şölenlere sadece soylu erkekler girebiliyormuş. Zeus’a adanmış olan kutsal alanda ise; Karia kavimleri yılın belli günleri toplaşarak ayinler yapıp kurban adar ve ülkeleri adına önemli kararlar alırlarmış.

Zeus Tapınağı’nın ilk hali tek odalı ve iki sütunlu iken; sonraki zamanlarda çevresi 6×8 sütunlarla çevrilerek arka tarafına bir alan daha ekleniyor. Mabedin hemen arkasında ise rahiplerin çalışma yeri ve arşiv odası olan ‘Rahip Evi’ ile onun yanındaki ‘Andron A’ yer alıyor.

Labranda Antik Kenti’ne Nasıl Gidilir?

Labranda Antik Kenti’ne gitmek için maalesef ki toplu taşıma aracı bulunmuyor. Ya özel aracınızla ya da otostop çekerek ulaşabileceğiniz bu kutsal alan, dağın tepesinde Kocayayla’da yer alıyor.

Muğla’dan Milas’a geçerek Milas’ın 15 km. kuzeyinde yer alan Kargıcak Köyü’ne ulaşım sağlamalısınız. Kargıcak Köyü’ndeki Kocayayla’ya ise araçla ulaşım, aşağı yukarı 15-20 dk. sürüyor.

Araçla dağın eteklerini döne döne yukarı doğru tırmanırken Labranda Antik Kenti sol kolunuzda kalıyor. O yoldaki kayaların yapısı gerçekten etkileyici. Manzara muazzam.

Mistik yolculuklar.

Milas gezilecek yerler için aşağıdaki gezi notlarıma göz gezdirebilirsiniz:

İncirliin Mağarası ve Uyku Vadisi ve Kıyıkışlacık’da 3 Bin Yıllık Miras: İasos

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
27 − 17 =