fbpx MENU
ovacık the room

Ölüdeniz’in Çizgi Dışı Odaları: The Room

National Lampoon dergisi

A Futile And Stupid Gesture Film İncelemesi

hakan kurşun

12 Temmuz 2018 Comments (0) Views: 1647 ANASAYFA, ASİÇİÇEK, Müzik

Intercontinental Express

Intercontinental Express, modern akustik müzik severlerin ruhunu okşayacak çiçeği burnunda bir proje. Prodüktör Hakan Kurşun ve Kemanist Ceren Türkmenoğlu beraberliğinde yürütülen kompozisyonları daha yakından tanıyalım.

Cd’ler ve mp3 kayıtları yoktu; kaliteli müzik ve kasetler vardı. Bir de Hakan Kurşun… 1996 yıl çıkışlı Kaos albümünün hit şarkısı ‘Boğazın Üstünde’ki haykırışları ile tanıdım bu güzel kişiliği. Ardından 2003 yılında piyasaya sürdüğü ‘Kütle’ albümündeki şarkılar ile gönlümü fethetti. O albümdeki dinamiğiyle ’Boşu Boşuna’ en sevdiğimdi. Yıllar ilerledi ve bir noktada enerjilerimiz çarpıştı.

Hakan Kurşun kimdir?’ merakınızı gidermek için 2014 yılında yayımladığım ‘Hakan Kurşun İle Stüdyo Kahvesi’ makaleme göz atabilirsiniz.

Dünden bugüne pek çok güzel işe imza atan Prodüktör Hakan Kurşun bugünlerde de isminden söz ettirmeye devam ediyor. Kemanist Ceren Türkmenoğlu ile birlikte yürüttüğü yeni proje Intercontinental Express, modern akustik müzik severlere temiz ve sakin bir sound sunuyor. Parçaların klibinde su temasını sıkça kullanan ikili, görsel sadeliğin yanı sıra çekimler için Charles River ile Manchester by the Sea kıyıları ve Kilyos sahilini ziyaret ediyor.

Dinginliğin hakim olduğu kompozisyonlar, dinleyicinin derinlerine ve iç dünyasına dikey dalış yapan partisyonlardaki net iniş ve çıkışlardan besleniyor. Hakan Kurşun’un temiz gitarlarıyla Ceren Türkmenoğlu’nun büyülü keman tınılarının dans ettiği besteler, sizi duygudan duyguya taşıyor. Yumuşak ve akıcı tonların kullanıldığı bu sakin projenin kayıtları ev stüdyosunda gerçekleştiriliyor.

Az ve öz olsun diyerek bu tatlı ikiliye birkaç soru yönelttim. Gelin Intercontinental Express’i biraz daha yakından tanıyalım.

Intercontinental Express

Ceren Türkmenoğlu & Hakan Kurşun

Bu projeye nasıl başladınız?

“2015 yılında İTÜ MIAM’da düzenlediğim ‘Sınırlandırılmış Müzik Yaratıcılığı’ konulu konserde birlikte sahne aldık. Bazı insanların müzikal zamanlamaları uyumlu olmaktadır. Zamanla aramızdaki mesafenin birkaç bin kilometreye çıkmasına rağmen doğaçlama ve kompozisyon alanlarında işbirliğimizi geliştirdik ve Intercontinental Express ikilisini kurmaya karar verdik.”

Parçaların oluşumu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?

“Biometrics insanın muhteşem yapısının sayısal ortam ile etkileşimini betimleyen bir kompozisyondur. Tutku ve dinginlik temalarını işlemektedir ve 10/8’lik ritim döngüsü ile yazılmıştır. Görüntüler Boston’da bulunan Charles River kıyılarında çekilmiştir. 

 

Gibraltar kalkış, seyahat ve yüzleşme konularını işleyen bir kompozisyondur. Hayali olarak Akdeniz’den Atlantik okyanusuna açılan seyyahların duygularını betimler. 28/8’lük bir döngü olarak yazılmıştır. Görüntüler Manchester by the Sea ve Kilyos kıyılarında çekilmiştir.

 

Adalar ve Hayaller, Istanbul açıklarında bulunan adalar düşünülerek hazırlanan bir kompozisyondur. Çelişkiyi, yalnızlığı ve değişimi betimler. 14/8 lik Devr-i Revan usulü temelinde hazırlanmıştır.

 

Kayıtları kendi stüdyolarımızda ayrı olarak yaptık. Gitarlar ve vurmalı çalgılar İstanbul’da, kemanlar ise Boston’da kayıt edildi. Kompozisyonlara başlarken ve hayal ederken sürekli birbirimiz ile nasıl bir etkileşim içinde olmamız gerektiğini ve birbirimize ilerleyen, açık ve hür alanlar oluşturmayı düşündük, eskizleri ve kayıtları paylaşarak ilerledik.

 

Hedefimiz Ekim ayında ilk albümümüzü çıkartmak ve müziğimizi sahnelere taşımaktır. Albümde vokal içeren parçaların da olmasını planlıyoruz.”

Geri bildirimler nasıl?

“Çok hoş geri bildirimler geliyor. Huzur verici, rahatlatıcı, zihin açıcı, yenilikçi bir batı doğu karışımı olduğunu yazan dinleyicilerimiz var. Doğrusu çok mutlu hissediyoruz. İkimizin müzikal birikimlerinin karışımı ilerici bir müziğin oluşmasını sağlamaktadır ve zaman içinde daha da özgün sesler yakalayacağımıza inanıyoruz. Sözsüz müzik yapmanın da kendine has bir hoş gerilimi var tabii, daha az veriyi daha yoğun bir şekilde aktarıyorsunuz. Ne demişler? ‘Söz gümüşse sükut altındır.’ Yine de daha önce belirttiğim gibi söz ve insan sesinden vazgeçmeyeceğiz ve bunları da ilerideki çalışmalarımızda işleyeceğiz.

 

Bir Youtube kanalımız var. Spotify ve Apple Music üzerinde şu an Adalar ve Hayaller bulunmakta. Yakında ‘What Are You Doing The Rest Of Our Life’ isimli caz standardının tarafımızca yorumunu yayınlayacağız. ‘Amfityatro’ isimli parçamızın da videosu hazırlanıyor. Youtube kanalımıza üye olarak bizi takip edebilirseniz çok mutlu oluruz.”

-Intercontinental Express-

Ceren Türkmenoğlu

Hakan Kursun

www.cerenturkmenoglu.com

www.hakankursun.co

Ceren Türkmenoğlu Kimdir?

2000 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı keman bölümüne Prof. Cengiz Özkök’ün öğrencisi olarak kabul edilen Ceren Türkmenoğlu, Carolin Widmann ve Henryk Hochschild ile bir yıl süreyle keman çalıştıktan sonra 2011 yılında Ankara Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’na giriyor. 2015’e kadar ikinci keman grup şefi yardımcısı olarak görev yapıyor ve Longy School of Music Bard College’da kemancı Jesse Mills ile yüksek lisans çalışmalarına başlıyor.

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
19 × 25 =