fbpx MENU
natural life kabak

Kabak Koyu’nun Botanik Bahçesi: Natural Life

ovacık the room

Ölüdeniz’in Çizgi Dışı Odaları: The Room

gogosohel

28 Haziran 2018 Comments (0) Views: 3148 ANASAYFA, ASİÇİÇEK, Festival, SANAT

İplerle Geometrinin Kraliçesi: Gogosohel

‘Kutsal Geometri’yi kullanarak boyutlar arası portal açıyormuşum gibi hissediyor ve evrenin frekansını doğaçlama kombinasyonlarla görsel sanata döküyorum.’ – Gogosohel

Geometriyle ipleri bir arada buluşturan ve orijinal tasarımlarıyla canvas üzerinde görsel bir şölen yaratan Gogosohel ile yollarımız bir festival hazırlığı esnasında birleşti.

Çarpışan enerjimizin akışkanlığı öyle keyifli ve dinamikti ki daldan dala atladığımız sohbet aldı başını gitti. Yerimde duramadım ve Gogosohel’i atölyesinde ziyaret ettim. İplerle Geometrinin Kraliçesi: Gogosohel ve onun yaptığı sanatı daha yakından tanımaya hazır mısınız?

gogosohel art

Gogosohel

Koşuşturmacalı ve bir o kadar da keyifli bir festivali geride bıraktık. Şimdi nasılsın? Kendini nasıl hissediyorsun?

“Çok keyifliyim; sakinliğin tadını çıkartıyorum. Festival sonrası kendime vakit ayırıyor ve durmaksızın Gogosohel Art için yeni tasarımlar üretmeye devam ediyorum.”

String Art sanatını ilk defa tanıyacak olanlar için bir de ne olduğunu senden dinleyelim mi?

“Tabii… String Art yani ip sanatı, farklı renk ve türdeki iplerin çivilere dolanarak dizayn edildiği görsel ve geometrik bir tasarım bütünüdür. Ben ipleri kullanarak lineer tasarımlar yaratıyorum. Normalde dünya çapında tahta ve çiviyle sahne dekoru olarak kullanılan String Art’ı, minimal boyutlara indirerek canvas tablolar üzerine uyguluyorum. Böylelikle evlere, stüdyolara, ofislere iç tasarım dekoru yaratıyorum. Festivaller için ayrıca büyük boyutlarda çalışıyorum tabii ki; ancak asıl olayım canvas üzerinde.”

Peki, yaptığın işlerden biraz bahseder misin? Nerde ve nasıl başladı iplere yolculuk?

“Yaptığım işler genel olarak boyutlar arası bir yolculuk benim için. Elimden geldiğince 3 boyut ve 2 boyut arasında geçişler yapmaya, algı oyunu yaratan tasarımlar çıkarmaya çalışıyorum. Bundan üç sene öncesinde başladı bu yolculuk. Çok sevdiğim bir arkadaşımla Psykovsky ritüelinden eve dönmüştük. Kendimi çok nötrlenmiş hissediyor ve dünyada her şeyi yapabileceğim hissiyatına inanıyor; fakat ne yapsam bilemiyordum. O sırada arkadaşım bana Ke-v isimli çok başarılı bir String Art sanatçısının işlerini gösterdi. O an gördüklerime aşık oldum ve ben de bu sanatın bir parçası olmaya karar verdim. O anki koşullar gereğince tahta ve çiviyle yapılan String Art’ı yapamadım ama koşullarım doğrultusunda kendi tarzımı oluşturarak dünya çapında beğenilen bir alan yarattım diyebiliriz.” 

Galactic Gathering Vol.3’de molekülden göz bebeğine doğaçlama gelişen tasarımlarınla pek göz göze geldik. Hem içe döndük hem de iyi tepindik, sanatın sağ olsun!

(Karşılıklı gülüşme)

Tarzını en iyi ne ifade eder? Tercihin matematik mi, doğaçlama mı?

“Tarzımı en iyi geometri ifade eder. Geometriyi matematikten ayırmıyorum tabii ki, cetveller ve rakamlar en yakın arkadaşım bu iş içinde. Öte yandan geometri benim alanımın direk temel taşı. Geometriyle yaratmanın bir sonu olmadığını fark ettim. Özellikle Kutsal Geometri’yi kullanarak boyutlar arası portal açıyormuşum gibi hissediyor ve evrenin frekansını doğaçlama kombinasyonlarla görsel sanata döküyorum.”

Altın Oran, benim de çok ilgimi çeken bir konu ve doğadaki canlı / cansız pek çok varlıkta bulunan bu oran, gerçekten bakan kişiye enfes duygular yüklüyor. Doğal bir sihir adeta. Peki, yaptığın sanatın algındaki geometriyle etkileşimini ve değişimini gözlemlerken nelerle karşılaşıyorsun?

“Hem de ne sihir…! Değişim ve gelişimi gözlemlediğimde hayatın geometriden ibaret olduğu bilincine vardım. Geometri evrensel bir dil ve hayatın her an’ında güzeli yakalamak için karşımıza çıkan denklemler silsilesi. Bu sanata başladığımdan bugüne hayatın her geometrisini keşfetmekten büyük keyif alıyorum. Artık hayatı fraktal fraktal görüyorum diyebiliriz.”    

String Art işlerini beğendiğin isimler kimler?

“Ke-v ki zaten bu işe başlamama sebep olan sanatçıdır kendisi. Onun dışında bir de Przemek Podolski (decodethecode). İkisi de efsane sanatçılar benim için.”

iplerie sanat

Gogosohel Art

Gelelim senin işlerine… Sipariş alıyor musun? Bu süreç nasıl ilerliyor?

“Sipariş almaya üçüncü senemde artık başladım; evet. Bu konuda çok mutluyum. Bu süreç Türkiye’de biraz yavaş ilerliyor. Yurt dışındaki gibi bir alıcı kitlesine sahip değiliz ne yazık ki; fakat geçen yaz Avrupa festivallerinde korsan stand açma şansım oldu. Deneyimlediğim kadarıyla Avrupa, bu iş için Türkiye’den daha uygun. Şu an kendime bir web sitesi yapmaya çalışıyorum. Böylelikle satın alma işlemini alıcılar için kolaylaştırmak istiyorum.” 

Ülkemizdeki psytrance aile ve yapılan işler hakkında ne düşünüyorsun?

“Burda diğer ülkelere oranla daha zor bir iş başardığımızı düşünüyorum. Türkiye’nin günümüz sosyal, belki biraz bağnaz kültürel yapısı içerisinde evrensel bir kültürü yaşamaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Hepimizin genel olarak yediği darbeler var; ancak bir araya geldiğimizde nefes almış oluyoruz. Yapılan işlerin her daim elimizdeki koşulların en verimli hali doğrultusunda oluştuğunu düşünüyorum.”

İleriye yönelik projelerin var mı?

“Tabii ki… Büyük psytrance festivallerinin art galerilerine girmek gibi bir hedefim var. Bir de en büyük hayal / projem; boyutlar arası, çok yönlü kişisel bir sergi açmak.”

iplerin kraliçesi

Gogosohel Art

Bol şans diliyorum şimdiden! İşinle ilgili komik bir anını anlatır mısın diye seni darlasam..?

“Çok komik olaylar yaşadığımı söyleyemem; ancak İzmir’de Modeko mobilya fuarında bir arkadaşımla yaptığımız sergide UV ışık kullanabilmek için 12 metre çapında karanlık bir dome yapmıştık. Fuarın son günü halka açıldı ve halkın UV ışıkla ilk kez karşılaşışını görmek bayağı enteresan ve komik sahneler yaratıyordu. Ta ki bir teyzenin sergide 15 dakika gezip daha sonra yanıma gelerek ‘hani, sanat nerede?’ demesine kadar! O an her şey trajikomikleşti benim için.” 

(Gülüşmeler)

Yakın gelecekte bir organizasyonda yer alacak mısın?

“Yakın gelecekte Solarado ekibiyle Ağustos ayında birlikte çalışacağız. Heyecanla o festivali bekliyorum.”

Hadi boşluk doldurmaca! Mavi ip…, kırmızı ip… laf aramızda. Sesli güldüm.

“Mavi ip tamam; ama kırmızı ipin bana çok yakışacağı söylendi geçtiğimiz festivalde. Matrix’in havada uçuştuğu anlardan biriydi sanıyorum ki.”

(Gülüşmeler)

Renkli Sen takipçilerine bir mesaj yollamak ister misin?

“Böyle güzel bir platform yakalayıp burayı takip eden herkese çok teşekkürler!”

Ben teşekkür ederim.

Röportaj: Asiçiçek

DİĞER ASİÇİÇEK RÖPORTAJLARI İÇİN…

Asiçiçek & Gogosohel

string art

Gogosohel Art

gogosohelin işleri

Gogosohel Arts

Tags: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Solve : *
25 × 20 =